Aleksander Balanescu kvartet in Lorenzaccio

glasba,koncerti,posnetki,plošče, CD,avdio klub, srečanja,razno,...

Aleksander Balanescu kvartet in Lorenzaccio

OdgovorNapisal/-a fotr » To Jan 19, 2010 12:09 am

Lorenzaccio
http://www.cd-cc.si/default.cfm?Jezik=Sl&Kat=0203&Predstava=1585
Ponedeljek, 18.01.2010, CD Linhartova dvorana
Koreografija in režija Jochen ulrich
Glasba Aleksander Balanescu

Balet sicer ni zvrst, ki bi jo hodil pogosto gledat, toda to pot me pritegnilo dvoje. Prvič, da je avtor glasbe Balanescu in da mi je prav ta Balanescu poslal email in me prijazno opozoril, da nastopa v Ljubljani. Spoznal sem ga namreč na Iztokovi 50 letnici, ko je igral z Zlatkom Kavčičem ( hvala Iztok) in takrat sva izmenjala nekaj mnenj in vizitke. Kar se je izkazalo za odlično potezo.
Pisati o Balanesceju nima smisla, so že drugi pisali dovolj, pa čeprav so v predstavitvi , ki jo izdaja CD napisali, da je pri nas zadnjič nastopil leta 2005, v resnici pa je imel vsaj še tri nastope v letu 2008 skupaj z Zlatkom Kavčičem
Skratka, njegov kvartet je danes požel največ ovacij. Vsekakor po zaslugi odlične glasbe, ki jo je Aleksander napisal za ta balet, pa tudi zaradi izvirne kombinacije s posnetimi tolkali na trenutke pa tudi dodatnimi godali. Sinergija, ki je prišla iz kombinacije živo-mrtvo je bila enkratna. Poleg tega se je še enkrat več izkazalo, da je Linhartova dvorana ( vsaj po mojem okusu) veliko bolj akustična od Galusove, če bi znali tehniki še malce pridušiti prezračevanje, bi bilo že idealno.
Ker nisem glasbenik, ali kritik, te glasbe ne znam in morem opisati, toda v napetosti in to prijetni te drži od začetka do konca in prav za prav ne veš, kako sta minili dve uri . Ponovitve, vsaj pri nas menda ne bo, če pa, jo toplo priporočam vsem, tudi tistim, ki jih klasična glasbe ne vrže ravno vznak od sreče.
Ta glasba je mešanica klasike, popa, jazza in etno glasbe. Balanescu ne more skriti, da je po rojstvu in duši Romun, elementi folka se ponavljajo, pa ne da bi bili sami sebi namen.
Menda bo v kratkem Balanescu imel koncer z Zlatkom Kavčičem, če najdem napovednik, ga bom posredoval, morda pa bo tudi Iztok prebral tole, pa bo dopolnil ta manjkajoči podatek.
Bilo je nekratno, kar dokazuje, da sem se po prohodu domov lotil še tega topika. Kdor ni bil, mu je lahko zelo žal, kdor je bil, pa mu je žal, ker ni ponovitve, da bi šel lahko še enkrat.
Za tiste, ki kupujete CDje, zapišite si ime tega baleta, če se bo slučajno znašel na ploščku, ali pa kjerkoli na netu, v flacu aili podobno.
Za domovino, z LPji naprej! ( in živimi koncerti)
fotr
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

Vrni se na GLASBA&OSTALO 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost