ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

analogija: gramofoni, ročice, odj. doze, magentofoni, nastavitve,, čiščenje, vzdrževanje, nassveti, vprašanja,.........

ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Sr Jan 15, 2014 1:43 pm

Čiščenje plošč z ultrazvokom je v zadnjih mesecih postalo glavna tema pogovorov glede higiene LP-jev in nobenega dvoma ni, da je ta način čiščenja absolutno superioren napram klasičnemu. Mislim, da bodo tudi proizvajalci klasičnih čistilcev plošč kmalu ponudili modele te vrste in upam, da bodo tudi cene drastično padle, saj 3.000 EUR, kolikor stane Audio Desk Systeme ali KL Audio, ni ravno drobiž. Nedolgo tega je na trg prišel tudi cenejši model (okoli 1.500 EUR) Ultrasonic V8, ki lahko hkrati očisti osem plošč, ki pa se morajo potem posušiti na "naraven način".

Prav slednjega ima Franc (viewtopic.php?f=6&t=110&start=75) in za prvi preizkus sem mu dal očistiti dve plošči, ki ju sicer redno uporabljam. Postopek bom opisal kdaj drugič, tokrat pa samo o rezultatih. Jaz sem šokiran! Šum plošče se je močno zmanjšal in človek ima občutek, kot da bi igla drsela po neki mehkejši površini, ne pa po vinilu. Druga stvar je bila v splošni prezentaciji zvoka, ki je bolj neprisiljena, zvok čudovito gladek, bolj naraven in detajli bolj v službi glasbene vsebine kot samega zvoka. Prostor je tretja stvar, ki jo velja izpostaviti. Dimenzije so občutno večje, še bolj pomembno pa je, da je prezentacija (ne fokus) bolj natančna, bolj strukturirana in bolj jasna vendar brez "avdiofilskega pretiravanja".

Sigurno bi našel še kakšno podrobnost, ampak naj bo za začetek dovolj. Tovrstna naprava je že nekaj časa na mojem radarju, po tem preizkusu pa je prišla na prioritetno listo bodočih nakupov. To je enostavno treba imet! Vse ostalo je brez veze.
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Po Jan 20, 2014 5:10 pm

Re: Analogija-razno-ultrazvok

prenos prispevka iz drugega foruma:

Napisal/-a administrator2 » So Jan 04, 2014 7:51 pm

Očistil sem še nekaj plošč z ultrazvokom in rezultati so navdušujoči. Glasba enostavno pride do poslušalca z večjo lahkotnostjo, razumljivostjo tako hifijevsko kot vsebinsko. Pa si to razlagajte kot hočete.

Seveda boljši je sistem, večje so razlike!

Kdor želi lahko prinese kakšno ploščo za očistiti in se lahko vsak sam prepriča- cca 3-5 dni LP ostane pri nas. Ponudba je časovno in količinsko omejena.
http://www.analogplanet.com/content/ult ... 10-minutes

Franc Kuzma
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a vili » Sr Jan 22, 2014 7:59 pm

Sam imam doma »klasični čistilec« plošč se pravi (tekočina + sesanje plošče) in plošče preden jih vržem na gramofon vsake toliko časa tudi očistim. Razlika med očiščenimi in neočiščeno ploščami je slišna. Boljši fokus več detajlov, šum se kdaj poveča vendar detajli glazbe iztopijo tako ,da na šum sploh ni moteč, slišnost dvorane, prostora na posnetku, mikrodetajli…..v glavnem slišijo se razlike.
No pa vendar sem dal zaradi firbca Francu ultrazvočno očistiti štiri plošče. Od štirih plošč, ki mi jih je Franc očistil imam dve plošči podvojeni tako ,da sem lahko direktno primerjal očiščeno s klasičnim čistilcem in ultrazvočnim od Franca.
Razlika pri predvajanju plošče očiščene ultrazvočno proti klasično očiščeni plošči je tako velika ,da skoraj ni verjetno.
Razlike so slišne na vseh področjih reprodukcije ,tako prostora, ki se poveča, poglobi, iztopijo detajli splošne prezentacija glazbe preide na višji nivo, zvok tako neprisiljeno prihaja iz zvočnikov ,da se zdi kot bi zamenjal kakšno komponento v sistemu na višji nivo.
Brez pretiravanja lahko samo potrdim tisto kar pravi Marko,razlika je tako očitna ,da sam samo čakam, da Franc pripelje vso zadevo do nivoja ,da zadevo nabavim.

Probajte očistite ploščo ultrazvočno pa bo tudi zvok ultrazvočen!!! ne boste verjeli kaj vse se še skriva na naših vinilkah.

Lp

Viljem
vili
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Po Jan 20, 2014 5:25 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a powermax » Če Jan 23, 2014 2:09 pm

Ali obstajajo kakšne mikroskopske slike brazd/zarez na plošči pred in po tretmanu z ultrazvokom? Kakšna je razlaga, kaj naj bi se mehansko/kemično zgodilo z vinilom?
P.
powermax
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po Maj 30, 2005 7:44 am

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Če Jan 23, 2014 3:34 pm

Nič se ne zgodi z vinilom, če ultrazvok ni premočan ali da ne traja predolgo. Kavitacija (poenostavljeno povedano: nastajanje mikroskopsko drobnih mehurčkov pod vplivom ultrazvoka- več wikipedija) nastaja med umazanijo in steno brazd in jo odlepi.
link: http://en.wikipedia.org/wiki/Cavitation
link:http://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasonic_cleaning

Po netu obstoja slika( elektronski mikroskop) plošče, ki je bila 800x očiščena in ni poškodb. Moje izkušnje s preko 100 očiščenemi ploščami so odlične in celo plošče katere smatram slabo zveneče reproducirajo glasbo tako, da se jih da z veseljem poslušat.
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a Blaž Berlec » Če Jan 23, 2014 6:22 pm

Audiomix, član norveškega audio foruma Hifisentralen je v svojem ultrazvočnem čistilcu (150W, 40 kHz) pustil LPjko brez rotiranja. Plošča je bila potopljena v čistilno tekočino (destilirana voda, desetina izopropilnega alkohola, nekaj kapljic detergenta) 200 ur, od tega je bilo 70 ur vklopljeno ultrasonično čiščenje v več etapah.

Slika

Test naj bi odgovoril na dve vprašanji:

- je izopropilni alkohol škodljiv vinilu
- ali 40 kHz ultrasonično čiščenje poškoduje vinil

Po končanem namakanju in čiščenju je ploščo poslušalo več članov foruma, pogledali pa so si jo tudi pod močnim stereo mikroskopom (in jo nazadnje uničili, ko so jo hoteli dovolj osvetliti za fotografiranje pod mikroskopom). Na plošči je bil jasno viden rob, do koder je segala čistilna tekočina - tu so se na ploščo prijeli razni delci, ki so plavali na površini. Drugače pa je bilo nemogoče ugotoviti, kje je bila plošča podvržena 70 urnemu ultrasoničnemu bombardiranju (kar je za 400 - 800 normalnih čiščenj) - ni bilo ne slišnih razlik in ne vidnih deformacij ali poškodb. Predvidevajo, da tudi močnejša kavitacija zaradi dokajšnje prožnosti vinila ne bi poškodovala površine.

Prav ta čistilec aluminijasto folijo nagrbanči in naluknja v nekaj minutah - kar je tudi običajni postopek preverjanja, ali se v tekočini sploh odvija kavitacija, vsaj pri čistilcih s frekvenco 40 kHz ali manj. Zato je bilo veliko teoretičnega razmišljanja, da bi bilo morda bolje uporabiti 60 kHz ali višje frekvence, vendar je aparatur z višjo frekvenco na tržišču malo in so precej dražje.

Povezava do teme na norveškem forumu, prevod Google Translate: Vinyl vask etter USC-metoden - test se začne na tretji strani pri sporočilu številka 53.
Uporabniški avatar
Blaž Berlec
 
Prispevkov: 2
Pridružen: To Jan 21, 2014 4:32 pm
Kraj: Podgorje pri Kamniku

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a 911GT3 » To Feb 11, 2014 12:36 am

Na forumih sem čisto nov.

Res pa je, da glasbo z gramofonskih plošč poslušam odkar vem zase. Ko sem komaj dobro stal na kavcu in se držal za velik radio z gramofonom Telekomunikacije Triglav (http://www.radiomuseum.org/r/telekom_tr ... _ra56.html) sem opazoval, kako je oče s "semiš gobico" vedno obrisal prah z gramofonske plošče, ko sem znova in znova poslušal Staneta Severja in njegovo izvedbo Martina Krpana...

Kar se janezek nauči, ... Navado sem ohranil do danes, le,da je gobico je konec sedemdesetih zamenjal Pickeringova karbonska krtačka z "milijon ščetinami", danes pa uporabljam Goldringov Super Exstatic. V klepetih s kolegi smo včasih kar precej govorili o pranju plošč, pa mokrem poslušanju...Dve tri plošče sem dal tako "posesati", ampak postopek, hrup in nenezadnje tudi rezultat me niso tako navdušili, da bi kupil vakumski čistilec.
Pred leti pa sem prvič videl delovati ultrazvočni čistilec, ko sem v Wintherthuru obiskal Juerga Schopperja, ki obnavlja in frizira Thorense (zlasti 124) ter je pravi ljubitelj črnega vinila. Schopper pravi, da je preizkusil vse oblike čiščenja, a prisega izključno na ultrazvok. Glassov Vinyl Cleaner je bil za ceno 2800 CHF preveč za moj proračun, oziroma sem bil prepričan, da lahko za ta denar izboljšam zvok s kakšno komponento ali kablom...

Zadnjč pa sem izvedel, da ima Franc prototip ultrazvočnega čistilca in da lahko nesem nekaj plošč na poskusno čiščenje...
Vzel sem dve ta dobri "audiofilski", ene Dire Straitse (založba RTB, trgovina ASTRA za Bežigradom, cena 704 din in 70 para) ter dve stari rabljeni klasiki (ceneni plošči iz tujega knjižnega kluba).

Super je, da lahko čistiš 8 plošč naenkrat, super je, da moraš biti zraven samo, ko jih daješ čistit, čez nekaj minut, ko jih daš šušit in na koncu, ko jih pospraviš...Kakovost čiščenja ni odvisna od tvoje ročne spretnosti in med čiščenjem lahko delaš druge stvari. Npr. poslušal glasbo s predhodno očiščenih Lp-jev.

Zelo radoveden sem jih prinesel domov. Rezultati so izvrstni. Zvok je v VSEH pogledih boljši (pri "novih" komponentah je vedno kakšen kompromis). Strinjam se z ugotovitvami Vilija in Marka na forumu in nima smisla, da si izmišljam nove pridevnike.
Odkar sem poskuSil ultrazvočno čiščenje plošč pri Francu, mi je vsakič, ko na Stabi reference položim ploščo ŽAL, da ni očiščena tako kot TISTIH pet. Te so zdaj res referenca, saj imajo ne le čiste brazde, ampak tudi prah je sedaj s ščetko čisto enostavno očistiti, saj ga nase sploh ne vlečejo več kot včasih. Žal mi je, ker med poslušanjem "umazane" plošče, zamukam nekaj naravnega zvoka in glasbe...

Prepričan sem, da bo Franc prototip čistilca perfekcioniral (tako kot je gramofone) v vrhunski izdelek in upam, ga bo kmalu mogoče kupiti.
Stvar me je tako navdušila, da sem, kot ste lahko prebrali na začetku, svojo izkušnjo prvič delil tudi preko Foruma.

Vsaj eno rundo (8 najljubših LP-jev) pa moram čimprej ultralizirati oz. ultra ozvočiti....
911GT3
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Po Feb 10, 2014 7:54 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a 911GT3 » To Feb 11, 2014 12:08 pm

Seveda glasbo zamujam, ne pa zamukam...
Pa po jutranjem branju ugotavljam, da mi je ultrazvok ocistil tudi nekaj vejic, tako kot tudi android c, s, z-je zdajle...

Lp GT3
911GT3
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Po Feb 10, 2014 7:54 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Če Feb 13, 2014 9:35 am

Vejice gor ali dol- dobrodošel na the forumih kjer izmenjujemo audiofilske izkušnje!

PS: Kar se tiče UZČ( ultrazvočno čiščenje) poceni "mašine", delam na temu!
PS:PS: Še vedno velja ponudba, da prinesete svoje plošče ( v predhodno dogovorjenem terminu in količini) na brezplačno čiščenje!!!
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a TXRF » To Mar 04, 2014 3:19 pm

Tudi jaz sem se odločil očistiti set plošč z ultrazvočnim čistilcem pri Kuzmi. V čiščenje so bile poslane stare plošče iz konca 70 let in nekoliko novejše iz obdobja do leta 1990. Ena od njih je bila tudi pred 4 meseci očiščena na klasičen način. Rezultati čiščenja so presenetljivi in nepričakovani in v skladu z že poročanimi izkušnjami na forumu. Stare plošče preprosto oživijo, glasba zveni bolj sveže, slišati je več detajlev in globine. Pri primerjavi klasično in ultrazvočno očiščene plošče je rezultat čiščenja nedvomno v korist ultrazvoka, saj se kakovost zvoka dodatno izboljša, predvajana glasba pridobi na globini, čistosti, glasbila zvenijo bolj verodostojno in polno. Nedvomno je za primerno ceno tak čistilec obvezna oprema vsakega ljubitelja vinilk.

Marijan
TXRF
 
Prispevkov: 1
Pridružen: To Mar 04, 2014 1:02 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a leko1 » Po Apr 28, 2014 9:26 pm

Vsem skupaj en lep pozdrav

Vsi prebrani komentarji okrog čiščenja plošč z ultrazvokom so tudi mene napotili do Franca,tako da sem dal očistiti več zvrsti glasbe in pa več različnih proizvajalcev plošč.
Že po prvem poslušanju plošč sem ugotovil,da je le to tisto pravo in vse ostalo je brez smisla.Ne bom ponavljal ugotovitev,le pridružil se bom ugotovitvam predhodnikov.
Iz vsega navedenega sem zaključil,da gre za komponento,katera pač v bodoče ne bo smela manjkati v sklopu boljšega avdio sistema.In na koncu samo upam,da bo cena
naprave,ko bo na našem trgu , sprejemljiva.

Marjan P.
GTV
leko1
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr Apr 19, 2006 7:34 am

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a Mato » Sr Jul 09, 2014 6:49 pm

Torej, če prav razumem, tudi visoko kvalitetni vakuumski čistilci z rotacijsko krtačo ter močnim sesanjem ne morejo konkurirati rezultatu ultrazvočnih čistilcev?
Ravno sem nameraval kupiti čistilec, pa bom sedaj še enkrat premislil. Prosim, da mi nekdo enostavno razloži princip delovanja ultrazvočnega čiščenja. Namreč ogledal sem si amaterski posnetek čiščenja, a ne vem sigurno, kaj se med tem procesom dogaja z tekočino, ki brbota, ko je stroj v delovanju. Prav tako sem videl dve mehki rotacijski krtački, ki se dotikata plošče med obrati. Iz kakšnega materiala so te krtačke?
Mato
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jul 09, 2014 5:39 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Sr Jul 09, 2014 7:23 pm

Poglej post z 23.1.2014 kjer sta dva linka o tem kako deluje ultrazvočno čiščenje( kavitacija). Sicer pa je o tem napisanega ogromno na webu. V strojništvu se uporablja za čiščenje najbolj zahtevnih delov pred sestavo: ležaji satelitskih žiroskopov, preciznih mehanizmov,.... tudi ležaji za Iskrine el. števce, ki se nato vrtijo 20-30 let( rubinska kroglica na drsni podlagi) so bili očiščeni pred vgradnjo v ultrazvoku.
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a Mato » Sr Jul 09, 2014 7:45 pm

Koliko plošč se lahko očisti v obstoječi tekočini? Logično bi bilo za vsako čiščenje menjati tekočino, verjetno nima smisla čistiti plošče z vodo, ki se je umazala od predhodnega čiščenja?
Mato
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jul 09, 2014 5:39 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Če Jul 10, 2014 4:13 pm

Strošek tekočine je majhen: 10 litrov destilirane vode, par kapljic pralnega sredstva in pol deci isopropilnega alkohola. Seveda je tukaj možnost eksperimentiranja pranja s samo vodo ali pa specialnimi čistilnimi sredstvi za čiščenje plastike. Konkretno očistim 200-300 plošč v isti tekočini. Lahko bi se voda filtrirala a mislim, da ni potrebno.

Čiščenje plošč z UZ je namenjeno čiščenju brazd in ko so majhni delčki prahu odstranjeni iz mikroskopskih brazd in plošča je popolnoma razelektrena ni nobenih sil, ki bi vlekle drobne delčke nazaj v globino brazd. Samo površino po sušenju okrtačimo in odstranimo delce. Ti so ostali na zunanji ravni površini plošče po sušenju vode.

Toda ko daš ploščo na gramofon.........
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Naslednja

Vrni se na ANALOGNO

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost