ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

analogija: gramofoni, ročice, odj. doze, magentofoni, nastavitve,, čiščenje, vzdrževanje, nassveti, vprašanja,.........

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a Mato » Če Jul 10, 2014 4:20 pm

Ali je UZ čistilec sposoben u nulo očistiti res zelo umazano in zapacano ploščo (beri prah, mastni prstni odtisi) ali je bolj namenjen finemu čiščenju plošč, ki so bile že predhodno očiščene, bodisi ročno ali vakuumsko?
Mato
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jul 09, 2014 5:39 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a Mato » Če Jul 10, 2014 4:34 pm

Moje izkušnje z vakuumskim čiščenjem so, da je po ca. 20-30 očiščenih ploščah umazana voda iz izpraznjenega rezervoarja izgledala kot capuccino...To so bile 30-40 let stare plošče, nikoli prej čiščene...
Mato
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jul 09, 2014 5:39 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Pe Avg 01, 2014 3:23 pm

Še vedno velja, da lahko prinesete LP plošče na ultrazvočno čiščenje zastonj. 8xLp naenkrat.

Kuzma d.o.o. T: 04 25 35 450
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Sr Okt 22, 2014 12:42 pm

Kuzma ultrazvočno čiščenje plošč- sistem je že dobavljiv:

RD kit+ ultrazvočna banja: Več na Kuzma angleških straneh:
New ali Products> various products http://www.kuzma.si/rd-ultrasonic-record-cleaning-kit.html
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Sr Dec 31, 2014 12:46 pm

Kuzma d.o.o. ponuja komplet za ultrazvočno čiščenje plošč po ceni 1.000 EUR+DDV ( RD kit 500 EUR, Ultrazvočni čistilec 500 EUR ).
Več na Kuzma straneh: http://www.kuzma.si/rd-ultrasonic-record-cleaning-kit.html
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a 911GT3 » Pe Apr 10, 2015 11:23 am

Vse več plošč imam ultrazvočno očiščenih!
Kar težko se prisilim, da dam na gramofon neočiščeno, ker vem, kaj vse s tem zamujam.

Zadnjič sem naredil test. Prokofiev Romeo in Julija. Dve popolnma enaki plošči: prva očiščena z navadnim čistilcem in druga s Kuzma ultrazvočnim.
Na slepi test sem povabi ženo (priložnostna poslušalka, brez high end virusa) in prijatelja (velikega ljubitelja klasične glasbe).

"Ultrazvočna" ju je zvokovno popolnoma navdušila in nista mogla verjeti, da gre za isti posnetek!

Ponovno toplo priporočam!
911GT3
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Po Feb 10, 2014 7:54 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a powermax » Po Apr 13, 2015 3:12 pm

Moje vprašanje: koliko časa naj bi "držalo" čiščenje (do ponovnega)?
P.
powermax
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po Maj 30, 2005 7:44 am

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Po Apr 13, 2015 6:25 pm

Bom odgovoril na par vprašanj, ker se jih je že nabralo:

Mato napisal/-a:Ali je UZ čistilec sposoben u nulo očistiti res zelo umazano in zapacano ploščo (beri prah, mastni prstni odtisi) ali je bolj namenjen finemu čiščenju plošč, ki so bile že predhodno očiščene, bodisi ročno ali vakuumsko?

Ultrazvočni čistilec je sposoben očistiti brazde gramofonske plošče do popolnosti. To pomeni, da v njih ni ne prahu ne nobene druge umazanije. Najbolje je, da se z njim očistijo tudi povsem nove plošče, na katerih so ostanki olj ali kakšnih drugih kemikalij, ki se uporabljajo, da se vinil ne sprime z prešo. Da tudi nova plošča ni povsem čista pokaže primerjava potem, ko jo očistite z UZ čistilcem. Nova se sveti drugače - podobno, kot bi bila zloščena z nekim sredstvom za loščenje, očiščena pa izgleda "samo" povsem čisto, brez umetnega leska. Zares umazane plošče, ki so popacane s hrano, trdo sprijeto umazanijo ali celo s plesnijo, pa je treba pred UZ čiščenjem ročno očistiti. Če bi par takih plošč dali v Francov čistilec, bi bila voda v hipu zako onesnažena, da takšno čiščenje izgubi smisel. S prstnimi odtisi je pa tako, po mojih izkušnjah jih UZ čistilec v glavnem odstrani, ne pa vedno. Z močnejšim koncentratom čistila in alkohola, bi tudi te primere lahko 100% rešili, ampak potem bi bilo potrebno splakovanje s čisto destilirano vodo, torej komplikacije. Mene moji(!) prstni odtisi itak ne motijo, ker so izključno na delih, kjer ni glasbe...

Mato napisal/-a:Koliko plošč se lahko očisti v obstoječi tekočini? Logično bi bilo za vsako čiščenje menjati tekočino, verjetno nima smisla čistiti plošče z vodo, ki se je umazala od predhodnega čiščenja?

Mi vodo menjamo na približno 200 plošč, odvisno pač od umazanosti. Če opazim, da je voda precej umazana, se zamenja tudi prej. Menjanje za vsakih osem plošč je nesmiselno, je pa res, da opažam, da je včasih po predvajanju očiščenih plošč, na igli kupček prahu, ki ga teoretično ne bi smelo biti. To se pojavlja nekako v 50% primerov. Mislim, da bi bilo idealno ploščo enkrat očistiti, potem predvajati obe strani in potem še enkrat očistiti. Takšen postopek omogoča, da plošča ostane "popolnoma" čista zelo dolgo časa, pod predpostavko, da imate tudi čiste notranje ovitke in, da s ploščami primerno tudi ravnate. To pomeni, da pred vsakim predvajanjem odstranite morebiten prah, ki pade nanjo potem, ko ste jo dali na gramofonski krožnik in vsakič očistite tudi iglo gramofonske glave! To je ključ do analogije brez prasketanja, pokov in šumov ter tišino digitalije. V idelanih pogojih in pod predpostavko, da s ploščami ravnate tako, kot se spodobi, po zgoraj opisanem postopku plošče ni potrebno očistiti nikoli več. Lahko pa jih kljub temu čistite na nekaj let ali na recimo 30 predvajanj. Škodi ne in nekateri trdijo celo, da se zvok stalno izboljšuje tudi po štirih zaporednih pranjih. Nekaj eksperimentiranja bo že še treba glede na to, da ta tehnika čiščenja obstaja šele nekaj let. To pa je odgovor na spodnje vprašanje.

powermax napisal/-a:Moje vprašanje: koliko časa naj bi "držalo" čiščenje (do ponovnega)?
P.
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a administrator2 » To Apr 14, 2015 7:09 pm

Že nekaj mesecev poteka test učinka ultrazvočnega čiščenja plošč. Imam 5 enakih plošč( zadnja RCA reizdaja Šeherezade pri Analogue Productions- 2014) , ki naj bi se predvajale večkrat skozi neko obdobje: prva je odprta in se planira predvajati zelo zelo redko, druga se posluša taka kot je- se pravi čiščenje s krtačko, tretja je bila očiščena z ultrazvokom samo enkrat, četrta je bila in še bo večkrat očiščena z ultrazvokom ( tudi 80 Khz) in peta je zapakirana. Test naj bi trajal vsaj eno leto.
Osebno mislim, da je enkratno UZ čiščenje dovolj, razen za tiste plošče, ki jih vrtite velikokrat, ker pač testirate vaš ali prijateljev sistem.
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: ČIŠČENJE PLOŠČ Z ULTRAZVOKOM

OdgovorNapisal/-a mise » Če Nov 26, 2015 11:22 am

Pozdravljeni!

No,da še jaz delim izkušnje z ultrazvočnim čiščenjem plošč.Ko sem zavrtel očiščeno ploščo na gramofonu je bil prvi odziv waaaw!Resnično pozitivno presenečenje!
Slišno bolj izrazit odprt zvočni oder z več detalji,tako kot,da bi dvignil rang komponent v sistemu.Skratka odlično! :)

Lp
mise
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Sr Nov 25, 2015 7:25 pm

Prejšnja

Vrni se na ANALOGNO

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov