MAGNUM DYNALAB MD108T SIGNATURE EDITION

predojačevalniki, ojačevalniki, integrirci, receiverji, tunerji, lampaši, tranzistorji, digitalni ojač, ojač. za slušalke.... ostalo

MAGNUM DYNALAB MD108T SIGNATURE EDITION

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » To Jun 30, 2015 2:07 pm

Internetni radio je glavni krivec za dvig interesa za poslušanje radijskih postaj in tudi meni predstavlja zajeten del celotnega obsega poslušanja glasbe. Sonos je, kot sem že pisal, fantastična naprava s solidnim zvokom in relativno enostavno nadgradnjo na raven CD predvajalnika srednjega razreda (seveda pod pogojem, da poslušamo izvor zvoka na tej ravni) in danes si enostavno ne predstavljam življenja brez njega. Žal pa Sonos še vedno ni avdiofilska naprava in tudi postaje, ki glasbo predvajajo z »visoko hitrostjo« (320kb/s ali več), praviloma ne dosegajo zvokovnega standarda klasičnega radia, jasno pod pogojem, da imamo opraviti s kakovostnim izdelkom. Ne dolgo tega sem za hec primerjal postajo ARS, predvajano na Sonosu in potem še na mojem zvestem radiu Magnum Dynalab MD-180T. Ni treba imeti ravno zlatih ušes, da bi slišali precejšnjo razliko v kakovosti zvoka in to je bilo tudi pričakovano, saj primerjava glede na ceno naprav, ni ravno najbolj poštena. Sonos (z izboljšavami Invivo – več na viewtopic.php?f=34&t=482) je bil sicer izredno tih, torej brez šumov in druge klasične zvokovne navlake tovrstnih naprav, vendar je bil zvok občutno »manjši«, dinamično bolj kompresiran, mehaničen in relativno zaprt oziroma manj zračen v primerjavi z FM tunerjem. Ta je imel sicer precej šuma, ki pa ga je mogoče z izbiro jakosti ojačanja postaje tudi zmanjšati, vendar pa to žal vpliva na kakovost reprodukcije. No, kljub temu je bil (optimiziran) zvok bistveno bolj naraven, zračen, organski, dinamično manj omejen in prostoren.

Pred nekaj dnevi sem na RTV SLO naslovil par tehničnih vprašanj in odgovore bom posredoval v nadaljevanju teme, do takrat pa naj izpostavim informacijo mojega prijatelja, ki bazira na »ustnem izročilu«, da je že nekaj let vsa glasba nacionalnega radija »posredovana« v eter, ne glede na to, na kateri nosilec je predvajana, v standardnem profesionalnem formatu 24/48. To velja tako za predvajanje po UKV, kot po internetu, če sem prav razumel mojega »informatorja«. Jasno bi bilo mogoče kakovost predvajanja postaj z interneta še precej izboljšati (npr. boljši DAC) in rezultati verjetno ne bi bili enaki kot zgoraj, vendar me to za enkrat (še) ne zanima.

Kar pa me zanima je, kako izvleči iz klasičnega radia kar največ in tokratno poročilo odgovarja na vprašanje, kaj vse je mogoče doseči s premišljenimi in odmerjenimi izboljšavami. Izboljšava tunerja Magnum Dynalab MD 108T je potekala v dveh fazah. Pred dobrim letom so bili najprej zamenjani standardni Mundorf MCap Supreme kondenzatorji, s superiornimi Mcap Supreme SilverGoldOil. Zamenjani so bili tudi štirje konfekcijski upori (meni) neznane znamke s kakovostnimi Mills ter OPA 2134PA Opamp čip z diskretnim modelom Supreme avstralskega proizvajalca Burson Audio. Vsi novi kondenzatorji so bili oblečeni v Aaronia X-Dream+ folijo (http://www.aaronia.com/products/shieldi ... ream-PLUS/), ki absorbira ali odbija RFI in EMI motnje iz okolja. Gre za zelo podoben izdelek, kot ga uporablja Zanden (Asahi Kasei Pulshut) in katerega zmožnost zaščite pred naštetimi vplivi znaša kar 100dB od 1MHz do 30 GHz. Kako vse to izgleda, si lahko pogledate na spodnjih fotografijah.

P1050672.jpg
P1050672.jpg (38.81 KiB) Videno 8673 krat

P1050671.jpg
P1050671.jpg (68.67 KiB) Videno 8673 krat

Preden gredo nove elektronske komponente v moj sistem so vedno temeljito »uigrane« s Hagermanovo napravo za uigravanje kablov in sicer najmanj 96 ur in tako je bilo tudi v tem primeru. Zatem se uigravajo še nekaj dni v napravi in temu sledi kritičen preizkus.

P1050638.jpg
P1050638.jpg (59.35 KiB) Videno 8672 krat

Zvokovne izboljšave te modifikacije so bile slišne pravzaprav takoj ob vklopu, s časom pa so se jasno še boilj artikulirale. Najbolj je bil napredek slišen v basovskem področju, ki je postalo bolj polno in močno, čeprav ne bi rekel, da tudi bistveno globlje. Mislim, da je to zasluga predvsem Burson diskretnega operacijskega ojačevalnika, ki se izkaže predvsem s polnostjo in globino basovskega področja. Srednjetonsko področje je postalo bolj jasno, predvsem pa bolj prefinjeno oziroma rafinirano, visokotonsko pa se je zdelo še nekoliko bolj odprto. S tem sem bil seveda zelo zadovoljen, saj cena teh posegov ni bila ne vem kako visoka, tam nekje okoli 300 EUR.

Potem pa je do mene prišla informacija, da Magnum Dynalab pripravlja korenito izboljšavo svojih najboljših tunerjev, ki bodo nosili oznako Signature Edition in, da bo te izboljšave mogoče vgraditi tudi v nekatere obstoječe modele. Ko je prišel paket z nadgradnjo sem bil presenečen, saj nisem pričakoval, da bom dobil povsem novo napajalno in tudi izhodno avdio vezje. Staro je ostalo torej ohišje, transformatorji ter radijski sklop. Kot je razvidno iz fotografij, zaščitni znak Magnum Dynalab tunerjev TRACC (Triode Reference Audio Control Center) sedaj nosi oznako Mk2, ta sklop pa je bil tudi korenito spremenjen v topologiji. Ena podrobnost, ki mi je takoj padla v oko je odsotnost OpAmp čipa, druga sprememba so SCR (mislim, da gre za Solen) bypass kondenzatorje, ki so sedaj v slogu s trenutnim trendom, teflonski ter »nove« Telefunken Black Diamond cevi, o katerih sem na teh straneh že pisal (viewtopic.php?f=26&t=457). V starem sklopu so bile vse štiri cevi ECC88 (6922), sedaj pa sta dve ECC88 in dve ECC83. Torej, kar korenite spremembe. V napajalniku so prav tako občutne izboljšave kakovosti elektronskih sklopov, kar vse bi moralo rezultirati v precejšnjih zvokovnih izboljšavah.

MD 108T
P1050618.jpg
P1050618.jpg (89.63 KiB) Videno 8672 krat

MD 108T (Upgrade 1)
P1050678.jpg
P1050678.jpg (99.21 KiB) Videno 8672 krat

P1050680.jpg
P1050680.jpg (79.31 KiB) Videno 8672 krat

MD 108T Signature Edition
P1060342.jpg
P1060342.jpg (66.72 KiB) Videno 8672 krat

P1060318.jpg
P1060318.jpg (91.21 KiB) Videno 8672 krat

Ja, izboljšave so bile res precejšnje, bi rekel kar presenetljive. Zvokovno je to povsem nova naprava, ki sicer gradi na značaju starega modela, vendar je raven reprodukcije bistveno višja. Na spletu lahko najdete primerjave legendarnih tunerjev Marantz 10B, Sequerra Model 1 in Magnum Dynalab MD 108T in zvokovno so si bojda precej blizu s tem, da ima vsak neko svojo posebnost ali morda prednost pred drugim. Čeprav tvegam očitke o špekulacijah (teh dveh tunerjev namreč še nisem slišal v kontroliranih okoliščinah), pa glede na zgoraj omenjeno ne verjamem, da se ta dva »konkurenta« še lahko merita z novim tekmecem. Če je bila osnovna verzija stoosmice v primerjavi z imenovanima dvema »tam-tam«, pa so zvokovni napredki Signature verzije nekaj povsem drugega...

Če sem čisto odkrit niti približno nisem pričakoval tako korenitega zvokovnega napredka na praktično vseh področjih, ki si jih lahko zamislimo. Najbolj očitna je izjemna odprtost, zračnost in transparentnost z bistveno bolj izrazito tridimezionalnostjo glasbenega odra, kar od tunerjev, ki sprejemajo signale s frekvečno omejitvijo na 15kHz, lahko le težko pričakujemo. Te izboljšave so se odražale po celotnem zvočnem spektru vključno z basovskim, ki je sedaj še malo bolj polno, definirano in kontrolirano, gre pa tudi malo globlje. Tu mislim, da je še nekaj prostora za napredek, čemur bo posvečeno več pozornosti v naslednjih mesecih. Če bom napisal, da je Signature Edition tudi bolj muzikalična, me bo marsikdo grdo gledal, ampak opisana osvežitev zvoka z bolj verno reprodukcijo timbralnih lastnosti inštrumenov, za sebolj potegne občutke večje povezave z glasbo, z njeno vsebino in ostalim, kar sem sodi. Če je muzikaličnost sožitje evfoničnosti in akuratnosti zvoka ter čisto subjektivna ocena, do kakšne stopnje se je reproduciran zvok približal živemu oziroma koliko nanj spominja, potem lahko rečem, da izboljšava Signature v tem oziru letvico vernosti reprodukcije dvigne za najmanj dve stopnji. Eno od meril kakovosti zvoka je tudi njegov vpliv na poslušalca, ko se glasba ne posluša intenzivno oziroma, ko jo poslušamo ob kakšnem drugem opravilu. Ta test Signature prestane z odliko in prenehal sem šteti, kolikokrat mi je glasba s programa ARS prekinila branje časopisa ali brskanje po iPadu.

Čeprav mi je radio (vsaj zadnjih 15 let) vedno predstavljal enega glavnih izvorov zvoka, ni nikdar zmogel nadomestiti kakovostnega analognega ali digitalnega medija. Signature verzija pa je raven kakovosti reprodukcije glasbe dvignila nad veliko večino digitalnih izvorov zvoka, ki so kdaj domovali v mojem sistemu. Kako je to mogoče je zame neznanka, kajti tuner je le ena od številnih »postaj« signala od (v glavnem) povprečno kakovostnih izvorov zvoka, ki jih uporabljajo radijske postaje (največkrat MP3 ali največ 16/44.1), do našega avdio sistema. Tiste izjeme, ki včasih uporabijo tudi kakšen master posnetek ali predvajajo koncert v živo, so seveda čisto druga zgodba. Kako je torej mogoče, da je kakovost predvajanja kljub vsemu na tako hudičevo visoki ravni? Se spomnite, da tunerji včasih sploh niso veljali za resen izvor zvoka, podobno kot kasetofoni...No, očitno so izjeme in tale je ena najbolj svetlih.

Kot dolgioletni uporabnik tunerjev Magnum Dynalab (moj prvi njihov model je bil MD 102T, sledil je MD 106T in končno MD 108T, poslušal pa sem tudi MD 90), lahko rečem, da so vsi ti tunerji zelo kakvostni, vendar razlike med njimi niso ravno dan in noč. Največji preskok v kakovosti zvoka je iz MD 106T na MD 108T. MD 109 je v notranjosti zelo podoben stoosmici s tem, da ima v izhodnem delu Mundorf Supreme SilverGoldOil kondenzatorje, zato zvokovno ni bistveno boljši od 108T (sploh pa ne od moje prve modifikacije), kar pa ni pomembno. Pomembno je, da je MD 108T (in MD 109) Signature Edition zvokovno daleč najboljši izdelek firme Magnum Dynalab. Signature izboljšave so predvidene samo za njihove najboljše tri izdelke (MD 108T, MD 109Tin MD 809T), ki so bolj redke zveri med avdiofili, kar je velika škoda, saj bi se sicer lahko s povsem novim nivojem kakovosti reprodukcije radijskih postaj seznanilo in uživalo veliko več ljubiteljev radijskih valov.

Magnum Dynalab ima praktično monopol med visokokakovostnimi radijskimi sprejemniki, kar je za razvoj te niše v osnovi slabo. Kljub temu pa Zdenko Živković očitno ne spi na lovorikah in Signature upgrade je dokaz, da je v UKValovih še veliko zvokovnih rezerv. Kdor ima kakšnega od treh naštetih modelov, bi bil nor, če si ne bi kupil te izboljšave, ki je tudi cenovno zelo razumna.

(http://www.magnumdynalab.com/index.html)
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Vrni se na ELEKTRONIKA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost