Meritve kablov

signalni, povezovalni, napajalni, analogni, digitalni, optični, razdelilci, filtri, konektorji,...

Meritve kablov

OdgovorNapisal/-a Tomaž Bobek » Če Dec 12, 2013 10:03 pm

Pred kratkim sem imel priložnost preizkusiti Transparent Reference MC interkonekt kable. Primerjal sem jih z mojimi doma narejenimi interkonekti, kabel je navaden mikrofonski kupljen v Terni, če se prav spomnim.
Ne bom posebej razlagal, da je Transparent zvokovno dosti boljši in tudi za približno faktor 1000 dražji.
Zanimalo me je, če je možno kakšno razliko tudi izmeriti. Meritev ni nek hud znanstveni pristop, bolj informativne narave. Pri nizkih frekvencah nekih razlik nisem mogel izmeriti, zato sem vzel malo višjo frekvenco okrog 800kHz in pravokotni signal. Kabli so bili priklopljeni direktno med funkcijski generator in osciloskop. Generator je imel izhodno impedanco 50Ohm, na osciloskopu pa sem izbiral med 50Ohm in 1MOhm, kar pa presenetljivo ni dosti vplivalo na rezultate.
Na slikah z osciloskopa se vidijo rezultati meritev. Zgornji trace je vhodni signal, spodnji je izhod.
Pri Transparentu se vidi, da low-pass filter lepo deluje, brez oscilacij. Pri mikrofonskem kablu je zgodba ravno obratna, veselo oscilira na večih frekvencah od 10Mhz naprej. Pozornega opazovalca naj ne moti, da je faza na izhodu invertirana.
Rezultati so mišljeni bolj kot zanimivost in si jih lahko vsak razlaga kakor mu paše.
Priponke
mikrofonski kabel_01.JPG
mikrofonski kabel_01.JPG (204.13 KiB) Videno 6996 krat
Transparent_02.JPG
Transparent_02.JPG (200.22 KiB) Videno 6996 krat
Tomaž Bobek
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Če Avg 30, 2012 2:24 pm

Re: Meritve kablov

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Pe Dec 13, 2013 6:19 pm

Ko gledam te meritve se mi pojavi vprašanje. Na hitro bi dejal, da cenejši kabel spusti skozi višje frekvence boljše kot dražji ali pa so to le iznihavanja oz. že dodani harmoniki- obarvanja k glasbi?
Če me še spomin ne vara iz šolskih let kvadratni odziv pomeni frekvenčni obseg od 0-do skoraj neskončno, da dobimo kvadrat. Se pravi lepo zaobljen prvi del pomeni da je frekvenčno dražji kabel omejen, cenejši pa ne, a očitno pride do iznihavanj- dodatnih harmonikov na visokih frekvencah-a krepko nad audio obsegom seveda. Kako se pa to lahko direktno primerja z zvokom je pa to lahko stvar znanstvenega pristopa ali pa slušnih izkušenj. Sem prepričan, da bomo kmalu dobili kakšno bolj strokovno razlago.
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: Meritve kablov

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Po Dec 30, 2013 9:04 am

HIGH FIDELITY CABLES- ravno sem dobil interkonekt CT-1 na testiranje in bi ga bilo zanimivo izmeriti. Kaj več o slušnih izkušnjah pa po 1000 urah igranja kot priporoča proizvajalec. Nekateri pravijo da boljših kablov ni. Bomo slišali.
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: Meritve kablov- poslušanje

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Sr Feb 19, 2014 1:39 pm

V mojem sistemu ,ki še čaka nove zvočnike je: Kuzma Stabi M+ 4Point+ CAR-50, Zanden phono ter Zanden pre ter ASI 2.5KW monobloki. Sistem je povezan z Transparent Audio kabli ranga Ref MM. Zvočniki so trenutno HEX8 ( 8x full range 50 mm enote po zvočniku) ter 2x XZT velika suba. Končni rezultat je kar impresiven.
Toda ker sem zvočniške kable posodil (rang 9.000 EUR), sem začasno uporabil Nola zv. kable- ranga 800 EUR.
Končni rezultat z mojega stališča: neposlušljivo ob vseh teh vrhunskih komponentah. Oz. laik bi dejal- aparature so za en k**c. Tak negativni vpliv ali pa tak pozitivni vpliv ima le zamenjava enega kabla za druge.
Ne bom se spuščal v podrobnosti in manjše zasedbe ob manjši glasnosti so še sprejemljivo poslušljive. Toda iti nazaj na slabše( drugače na zelo dobre kable za tak denar) ne gre. Seveda ne govorim o tem da je potrebno kupiti tako drage kable a žal boljših in cenejših ne poznam za tak nivo reprodukcije. In seveda v to, kako se ocenjuje zvok vrhunskih komponent ob neoptimalnih pogojih, se sploh ne bi spuščal- lahko pa si mislite svoje.

Kdo ve , kako bi se ta dva kabla merila- verjetno bi bil Nola boljši.
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm


Vrni se na KABLI

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost