AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 2

sobna akustika, absorberji, akustični paneli, nasveti, vprašanja o akustiki,.....

AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 2

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Jan 12, 2014 5:24 pm

1. DEL

Kot sem nakazal v zaključku prvega dela te »akustične sage«, končni postavitvi akustičnih aplikacij sledi njihovo fino uravnavanje. Še pred tem pa si še enkrat poglejmo meritev akustično netretirane sobe in potem še sobe tretirane s SMT difuzorji. Tukaj moram pojasniti, da so bile meritve opravljene v daljših časovnih intervalih, zato je njihova začetna raven glasnosti različna (tam nekje med 45 in 65dB), vendar naj vas to ne moti. Naredil sem več poskusov na različnih ravneh glasnosti in vsakič so bili rezultati identični. Razlika je bila namreč zgolj v začetni ravni glasnosti, grafi pa so bili sicer enaki.

Prvi dve meritvi jasno kažeta, da se je depresija (skoraj 10dB) na 60Hz, ki je povzročala težave pri reprodukciji basovskega področja, premaknila na 30Hz in se tudi za skoraj polovico znižala v amplitudi. Na 40Hz je sicer nastal manjši vrh, ki pa je pozitivna stvar tako kot je pozitiven splošni trend dviga jakosti celotnega področja med 60 in 240Hz, ki je bilo pred tem nekako na začetni ravni. To je povzročilo močno izboljšanje reprodukcije vseh inštrumentov basovskega področja, vrnila so se telesa, avtoriteta ter rezolucija, ki je prav tako pomemben element tega frekvenčnega segmenta. Seveda pa je tudi to (manjša depresija na 30Hz) v absolutnem smislu nek kompromis, k sreči pa v 99% nepomemben. Ker sem sam precej brezkompromisen tip človeka, ta zame enostavno ni bil sprejemljiv in sledila je faza finega uravnavanja lažne stene.

Brez akustičnega tretmaja:
Graf.2.jpg
Graf.2.jpg (120.08 KiB) Videno 7499 krat


SMT difuzorji - neoptimizirano:
Graf.3.jpg
Graf.3.jpg (114.92 KiB) Videno 7499 krat
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 2

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Jan 12, 2014 5:31 pm

2. DEL

Prva stvar, ki jo je bilo treba narediti je optimiziranje delovanja V4 Varitune bas trapov. Kot je razvidno iz fotografij, so na sprednji strani odprtine z vratci in sistemom za spuščanje in dviganje. Tako z odpiranjem in zapiranjem vratc optimiziramo delovanje teh »pasti«. Na uho je najbrž možno narediti tudi to, vendar gre bistveno lažje in hitreje z merilnim inštrumentom, z XTZ Room Analyzerjem Pro v mojem primeru. Postopek je zelo enostaven, pred vratca postavimo mikrofon in izvedemo meritev. Potem jih po manjših stopnjah odpiramo in zapiramo in vsako spremembo izmerimo.

Merjenje V4.jpg
Merjenje V4.jpg (124.58 KiB) Videno 7497 krat


Cilj je, da je krivulja čim bolj uravnotežena, s čim manjšimi odkloni navzgor in navzdol. Temu sledi enak postopek še za ostale trape vse dokler meritve pri vseh treh niso čim boljše in podobne. To sicer ponavadi ne uspe že v prvem poskusu, ampak z malo potrpežljivosti in truda lahko dobimo spodnji rezultat.

V4-koncna.jpg
V4-koncna.jpg (115.67 KiB) Videno 7497 krat


To pa ni edina stvar, ki jo je treba narediti. Da bi veliki Helmholzov resonator (lažna stena) deloval kot je treba, je nujna tudi optimizacija delovanja prostora za njim. Odprt je namreč na vrhu in na obeh straneh. Prvi test je bil izveden z lesenimi deskami, ki so mi jih narezali v Bauhausu in s katerimi sem izvedel naslednje eksperimente: Najprej sem zaprl levo stran, nato še desno in na koncu še zgornji del. Zatem sem naredil enak poskus tako, da sem odprtine pustil le na pol odprte in na koncu še popolnoma zaprl vse tri. S tem se je delovanje umetne stene spremenilo, meritve so bile spodbudne vendar zanimivo, subjektivno rezultat ni bil dosti boljši. Depresija na 30Hz se je sicer zmanjšala, ampak ne dovolj. Torej, gremo naprej. Naslednji preizkus je bil izveden s penasto gumo debeline 10 cm (http://www.plama-pur.si), s katero sem izvedel enak postopek kot z deskami in rezultati so bili že od začetka pravzaprav presenetljivi. Matts Odemalm je poudarjal, da se bo s tem znižal Q faktor delovanja lažne stene, in da bi to moralo vplivati na amplitudo luknje na 30Hz in točno to se je tudi zgodilo.
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 2

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Jan 12, 2014 5:33 pm

3. DEL

Temu procesu je sledila zaključna faza ponovnega preverjanja vseh osnovnih parametrov in ponovna nastavitev V4 bas trapov ter kombiniranje obeh tehnik manipulacije odprtin na lažni steni in na koncu se je za najboljšo kombinacijo izkazala popolna zapora zgornjega dela stene in pena ob straneh in spodnja meritev govori sama zase. Tudi subjektivni rezultati so potdili meritve.

SMT difuzorji – optimizirano:
Graf.4.jpg
Graf.4.jpg (116.68 KiB) Videno 7497 krat


Ali je možno storiti še kaj? Seveda, kot sem napisal v prvem delu, sta predvidena še dva V4 (mogoče celo V6) bas trapa in dva Transparent Wingsa za poslušalnim mestom, vendar o tem kdaj drugič. Tako kot je, pa je SMT-jev projekt v celoti opravičil moja pričakovanja, Mattsova ponakupna usluga in navodila za nastavitve aplikacij so bila resnično na ravni kakovosti celotnega projekta in res mu je bilo veliko do tega, da moja soba dobi novo in bolj kakovostno »glasbeno življenje«. Kljub temu, da se obdelava prostora mogoče nekomu zdi precej obširna ali temeljita, pa se projekt kljub temu še zdaleč ne more opredeliti kot brezkompromisen (Kaj je to brezkompromisen pristop si preberite tule: http://www.whatsbestforum.com/showthrea ... -Magico-Q1). Zelo pomembno je bilo namreč v čimvečji meri ohraniti tudi estetiko in normalno funkcioniranje dnevne sobe. Koliko mi je to uspelo je stvar okusa, meni pa je izjemno všeč in v resnici soba zgleda še bistveno bolj impresivno.

Seveda se bo marsikdo vprašal, ali je bilo za ta projekt res nujno iti po pomoč v tujino? Žal res, kajti domačih strokovnjakov z večjim številom realiziranih projektov in preverljivo dobrimi rezultati, ni. To je dejstvo. Se pa zato najdejo razni »forumski strokovnjaki« ampak o teh ne bi izgubljal besed. Po prvem delu poročila sem prejel kar nekaj pošte z vprašanji o projektu in vesel sem, da bo v režiji družbe SMT v bližnji prihodnosti pri nas realiziran še en projekt, drugi pa na Poljskem. In še nekaj besed glede cene. Ker gre za projekt »po meri«, o ceni nima smisla govoriti, ker ne bi nikomur povedala prav dosti. Lahko pa napišem, da je bilo razmerje med ceno načrtovanja in ceno aplikacij pri Rives Audio 30:70%, pri SMT pa 15:85% in, da so bile slednje samo okoli 2.000 EUR dražje. Resnici na ljubo je treba reči, da je bil pri SMT-ju omembe vreden dodaten strošek tudi prevoz (pošiljka je tehtala kar 800 kg) in mizarske storitve. Kljub temu pa bi bili presenečeni kako razumna je pravzaprav razlika v ceni tudi pod črto, glede na to, da sta bila oba projekta »Level 1+«.

Še preden smo se vselili v novo stanovanje, sem se spraševal, ali je možno iz moderno arhitekturno zasnovanega, a akustično kompromisnega prostora, narediti dobro poslušalnico? Pa ne gre samo za vprašanje materialov, na katere v večstanovanjskih stavbah nimamo nobenega vpliva, pač pa tudi na velikost in obliko prostorov, na katere prav tako ni mogoče pretirano vplivati. Po opisani izkušnji je odgovor lahko samo odločni da! Moderna arhitektura in prostor z »akustično nekonvencionalnimi« merami ne izključuje tudi dobre akustike. Razvoj gre tudi na tem področju naprej in k sreči obstaja dovolj strokovnjakov, ki so uspešno kos tudi takšnim izzivom, kot je bila moja dnevna soba. Če bom kdaj imel možnost zgraditi pravo poslušalnico, bom za celoten projekt (od začetka do konca) spet sigurno angažiral podjetje SMT - ne samo zato, kar sem napisal v uvodu prvega dela tega opisa (viewtopic.php?f=6&t=426), ampak tudi zato, ker se mi zdi njihov pristop h akustični ureditvi prostora daleč najbolj prepričljiv, aplikacije pa precej bolj napredne in estetsko dovršene od konkurenčnih, ker tudi v profesionalnih krogih velja, da če hočete vrhunski izdelek, je SMT prava rešitev ter končno tudi zato, ker so njihove cene razumne, usluga pa odlična. Močno priporočam.

Konec.
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 2

OdgovorNapisal/-a NLP » So Sep 26, 2015 10:00 am

Kot svetovalec in akustični dizajner bi poudaril, da se izogibajte helmholtzovim absorberjem, ker izjemno kolorirajo zvok, so tudi preveč ozkopasovni in še potem "tjunanje" je smešno brezpotrebno.
Komu je to všeč, potem je v redu.

Njihovi raznorazni wing-i ipd. akustični elementi so neke vrste bolj metafizika (imajo tudi v ponudbi "prave" Schroederje, no neke samosvoje izvedenke), seveda naredijo neko spremembo, še najmanj pa kot resne rešitve (MLS 1D in 2D ali pravi 1D in 2D Schroederjevi difuzorji) ter širokopasovni absorberji (tudi do 10Hz če je potreba:)).

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.
NLP
 
Prispevkov: 13
Pridružen: To Jan 14, 2014 11:34 pm

Re: AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 2

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Ne Sep 27, 2015 9:33 am

Dragi NLP:

Na SAF forumu je rubrika slovenski avdio proizvajalci, kjer lahko vsak opiše delovanje in svoje podjetje na avdio področju. V samih različnih temah pa ni primerno, da se npr. napiše komentar ki to niti ni, ki pa je v bistvu reklama oz. kot najslabša možna verzija objave, kjer se nekaj tujega skritizira a nato se ponudi rešitev, ki je reklama.

Podjeje iz Švedske ki ga opisuje MP zgoraj, ki ponuja akustične rešitve poslušalnic ima svoje reference po svetu in je potem svobodna izbira kupcev ali se za to odločijo ali ne. Ravno tako imaš ti enako možnost, da nekdo izbere tvoje rešitve. ko prebere tvoje reference.

Zato bom tisti del posta, ki se nanaša na reklamiranje izbrisal( XXXXXXXXXXXXXX). Bom pa vesel, če boš vnesel podatke o svojem poslu v zgoraj omenjeno rubriko!
Admin ( Franc Kuzma)
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 2

OdgovorNapisal/-a NLP » Ne Sep 27, 2015 8:58 pm

Imaš prav, lepo korektno.
Pustil si moj odgovor glede "principa" delovanja akustičnih elementov omenjenega podjetja in to cenim.
Nlp,
NP
NLP
 
Prispevkov: 13
Pridružen: To Jan 14, 2014 11:34 pm


Vrni se na AKUSTIKA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost