AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 1

sobna akustika, absorberji, akustični paneli, nasveti, vprašanja o akustiki,.....

AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE 1

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Nov 24, 2013 7:27 pm

I. DEL

Nič novega ne bom napisal, če rečem, da so prostori, v katerih poslušamo glasbo nabolj pogost najšibkejši člen avdio verige in nič novega ni, če rečem, da je bolj malo srečnežev, ki imajo dobro poslušalnico, še manj takšnih, ki imajo poseben prostor za poslušanje glasbe. Pustimo ob strani dilemo, ali je za dober partnerski odnos in družinsko srečo sploh primerno, da imamo poseben prostor za poslušanje glasbe. Dobra soba za poslušanje glasbe pa nedvomno bistveno olajša sestavo dobrega sistema in odločilno pripomore k povečanju užitka pri poslušanju glasbe. Seveda pa se zatakne pri definiciji dobrega prostora. Eni zagovarjajo svetle, čim manj tretirane prostore, drugi spet čim bolj zadušene, tretji prisegajo na difuzijo, četrti izključno na »naravne predmete in materiale«...itn. V resnici je do željenga cilja možno priti po različnih poteh in v nadaljevanju bom opisal svojo.

Imel sem veliko srečo, da sem več kot deset let živel v čudovitem starem meščanskem stanovanju v centru Ljubljane, kar pomeni, da je bila dnevna soba, v kateri je deloval moj takratni sistem relativno prostorna in kljub (samo na papirju) ne ravno idelanim meram (5.15 x 4.70 x 3,30m), je bil zvok odličen že brez akustičnih pripomočkov. Seveda sem preizkušal razne stvari, vendar sem na koncu uporabljal zgolj in samo nekaj manjših dušitvenih korektur na mestih prvih odbojev, pa še te ne vedno...

Za pravo perspektivo kratek medklic – Po 35 letih ukvarjanja z avdiom sta mi v posebnem spominu ostala samo dva sistema. Ok, mogoče trije, če štejem še kakšno kombinacijo pri Francu doma... Prvi je bil sistem Branka Božića pri njemu doma v Londonu (Kuzma/Benz Micro/Zanden/conrad-johnson/Karan/Cardas/Avalon) in MBL sistem na sejmu v Munchnu v zadnjih nekaj letih, ki je baziral na X-Treme zvočnikih ter hišnih izvorih zvoka in elektroniki. O MBL sistemu sem pisal v poročilu iz sejma v Munchnu (http://stildom.si/forum/viewtopic.php?f=6&t=401), zato se ne bi ponavljal, londonski sistem pa je imel name globji vpliv. Čeprav je bil takrat zame praktično enako nedosegljiv kot je sedaj MBL-ov, vsaj zdelo se mi je tako, pa je bil še vedno drastično cenejši in sanje, katere sem lahko na svoje lastno presenečenje, v nekaj letih uresničil. Ta sistem, ki ga vidite na prvi sliki, je bil (kot celota) najboljši sistem, ki sem ga v svojem življenju slišal. Tega ne omenjam zaradi kakšnega postavljanja pač pa zato, ker kaj takega nikoli prej ne bi mogel reči za katerikoli sistem, ki sem ga imel doma. Vedno je bil kje drugje kakšen, ki mi je bil še bolj všeč in še danes, ko poslušam razne sisteme, imajo nekateri posamezne izstopajoče kvalitete, o katerih lahko samo sanjam, vendar to v ničemer ne spremeni moje ocene. Važna je celota.

P1040017.jpg
P1040017.jpg (195.61 KiB) Videno 7162 krat


Kakorkoli, zakaj je vse to pomembno? Ker takega zvoka enostavno ne bi bilo brez podpore akustično adekvatne sobe. H kakovosti zvoka je torej prispevala tudi soba s svojimi debelimi zidovi iz opeke, stropom in podom iz lesa in izolacijo iz savskega proda ter trstike in v tistem obdobju (predvsem med 2005 in 2010) so bili dnevi odprtih vrat, ki sem jih relativno pogosto prirejal (praktično ob vsaki večji spremembi v mojem sistemu), nabolj prijetni trenutki druženja z mojimi avdiofilskimi prijatelji in znanci. Hkrati se mi zdi, da sem velikemu številu ljudi iz Slovenije, Hrvaške pa tudi od drugod, lahko zelo nazorno predstavil in argumentirano branil stališče, kaj je zame v avdiu High-End oziroma mogoče točneje, kje se začne.

S časom so se prostorske potrebe moje družine povečevale in selitev v novo stanovanje je bilo samo še vprašanje časa. Stanovanje v katerem bivamo zadnja tri leta je večje, bolj zračno, svetlo...itn, vendar je stavba v glavnem narejena iz železobetona. Kot je splošno znano, ta material ni idealen v akustičnem smislu in tudi z opekami pregrajeni prostori niso dosti pomagali. Ko sem sistem priključil v novi dnevni sobi sem bil šokiran. Ločen, samo avdio sistemu namenjen električni tokokrog, ni prav nič pomagal. Tako dobesedno zanič zvoka nisem pričakoval in vse skupaj me je spominjalo na neuspešne sejemske predstavitve. Katastrofa! No, kaj pa zdaj? Po nekajmesečni žalosti in obupu (nič ni pomagalo k boljšemu zvoku, prav nič!) in vsemogočih črnih scenarijih, sem se odločil, da je treba narediti kar se pač da, prostor urediti čim bolj brezkompromisno in če tudi po vsem tem ne bo nič bolje, sledi selitev ali prodaja sistema. Ja, tako daleč je to šlo. Sledili so pogovori s prijatelji in znanci, ki nekaj vedo o akustiki in iskanje primernega svetovalca oziroma firme, ki se s tem že dolgo vrsto let uspešno ukvarja. Ameriški Rives Audio (http://www.rivesaudio.com/) se mi je zdel dober izbor, tudi zaradi razumne cene. To podjetje, ki nudi predvsem usluge na področju svetovanja in načrtovanja prostorov za poslušanje glasbe, aplikacij samih pa ne izdeluje ali prodaja, mi je v pol leta naredilo spodbudne načrte za akustično ureditev in veselil sem se namestitve številnih aplikacij: velikega ovalnega reflektorja na steno za zvočniki (napolnjen s stekleno volno), pa RPG BAD panelov (Binarni Absorbcijski Difuzor) ali RPG Hemifuzorjev (preveč grdi za dnevno sobo!) na stropu in na mestih prvih odbojev, REAL Traps Mondo Traps bas trapov v kotih in pa Hunter Duglas Duette zaves (podobno kot plise vendar, če jih pogledamo v prerezu imajo obliko čebeljega satja tako, da so precej bolj učinkovite kot klasičen plise), preko oken. Takole naj bi vse skupaj izgledalo.

RIVES CONCEPT 2.jpg
RIVES CONCEPT 2.jpg (183.74 KiB) Videno 7162 krat


Veliki ovalni reflektor je izdelal mizar, ki je tudi sicer naredil pohištvo, ostalo sem kupil v ZDA ali Angliji direktno pri proizvajalcu. Žal nimam fotke s prav vsemi aplikacijami, tale spodaj je bila narejena po namestitvi prvih treh BAD panelov na strop. Plise zavese so skrite v posebnem in samo za to narejeni odprtini nad okni.

slovenska .jpg
slovenska .jpg (113.41 KiB) Videno 7162 krat
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE.2

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Nov 24, 2013 7:46 pm

2. DEL

Še preden se posvetim opisu zvoka naj omenim, da je soba brez aplikacij zvenela prostorsko in dinamično stisnjeno zaradi ozkosti, zvok se enostavno ni mogel odpreti, basa praktično ni bilo in lahko si predstavljate moje občutke po letih uživancije in razvajanja v starem stanovanju. Rives Audio projekt je stvari sicer premaknil z mrtve točke, ampak po nekaj mesecih, ko sem za probo odmaknil vse aplikacije sem ugotovil, da kakšne bistvene izboljšave(!) sploh ni bilo. Prej nasprotno. Edino, kar lahko rečem z gotovostjo je, da so vse te aplikacije omrtvile zvok, soba je zvenela bolj »studijsko«, temneje, zadušeno, kar mi sploh ni bilo všeč. Je pa to bilo všeč nekaterim mojim prijateljem... Moja predstava popolne sobe: Biti mora čim bolj nevtralna, vendar raje malo bolj živa, kot zadušena, omogočati mora, da se jasno slišijo tudi najnižje frekvence in velik zvočni oder, kot ga ima na primer Franc v svoji poslušalnici. No, vsaj nekaj podobnega, kajti za takšen zvočni oder potrebujete zelo veliko sobo, predvsem v širino...V mesecih novih eksperimentov (premikanje bas trapov, zvočnikov, korekcije pri postavitvi sistema, »re-tvikanju«...ipd), se zvok ni bistveno izboljšal in moje nezadovoljstvo se je še poglobilo. Takole pa je probleme na basovskem področju (16-250Hz) ponazorilo merjenje:

Graf.2.jpg
Graf.2.jpg (120.08 KiB) Videno 7202 krat


Precej velika »luknja« oziroma depresija okoli 60Hz je imela za posledico kronično pomanjkanje ne samo polnosti in udarnosti basovskega področja, pač pa tudi pomanjkanje teles inštrumentov, brez česar enostavno ni vernosti reprodukcije. Ko sem se spomnil zvoka sistema v starem stanovanju, mi je šlo skoraj na jok...Takole pa izgleda graf meritev v starem stanovanju, ki govori sam zase in komentar najbrž ni potreben....

Graf.1.jpg
Graf.1.jpg (173.12 KiB) Videno 7202 krat


Začel sem intenzivneje iskati rešitve, natančneje prebirati strokovno literaturo, med katero sem našel zares uporabno knjigo dr. Floyda E.Toola (Sound Reproduction, Loudspeakers And Rooms). Toplo priporočam za branje vsakemu, ki ga zanima akustika, še posebej tistim, ki verjamejo, da obstajajo neke »pravilne mere sob« ali formule dimenzijskih razmerij, ki zagotavljajo dober zvok. Ti bodo presenečeni... Kakorkoli, dejstvo je, da se absorbcija v mojem primeru ni obnesla in treba je bilo najti drugačne pristope, drugačne metode in drugačne aplikacije.

Potem pa sem nekega dne, ko sem brskal po netu prišel do informacije, da nisem edini na svetu, ki ni zadovoljen z rezultati, ki jih dosegajo projekti družbe Rives, da imajo ti praktično identične težave kot jaz in, da obstaja rešitev in celo, da obstaja nekdo, ki ima s tem izkušnje. Ne bom rekel, da mi je padel kamen od srca, kamenček pa že.

Sprijaznjen z dejstvom, da bom pač moral »požreti« finančno izgubo za zgrešeni ameriški projekt, sem se ohrabrjen s pozitivnimi izkušnjami sotrpinov obrnil na strokovnjaka z zares impresivnimi referencami in izkušnjami pri reševanju vsemogočih situacij. Odkrito sem mu razložil svoje težave in prehojeno pot in prvo, nakar mi je v smehu odgovoril je bilo, da sem že četrti(!), ki se obrača nanj po tem, ko je Rives Audio »opravil svoje delo«. To je Matts Odemalm iz Švedske, lastnilk družbe Svanå Miljöteknik AB (http://www.diffusor.com/index.htm). Odkrito sem mu razložil tudi moja pričakovanja (predvsem rešitev problema z basom in »akustično povečanje prostora«) in sodelovanje se je začelo. Projekt intenzivnega načrtovanja je tekel več kot osem mesecev (najprej fotografiranje, pa opisi, meritve z XTZ Room Analyzerjem, pa usklajevanje estetike in tipov aplikacij, neskončne debate o njihovi učinkovitosti, potrebnem številu, čim manjšem vplivu na estetiko prostora...itn), ko sem dobil prve skice bodoče ureditve. Takole je bilo predvideno:

SMT.2.jpg
SMT.2.jpg (207.17 KiB) Videno 7202 krat
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE.3

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Nov 24, 2013 7:52 pm

3. DEL

Vse skupaj se mi je zdelo zelo obetavno, predvsem z estetskega in uporabnostnega vidika in mislil sem si, če bo ta tretma deloval vsaj pol tako dobro kot izgleda, bom zadovoljen. Tukaj moram zelo na kratko razložiti bistvo pristopa k urejanju akustike prostora Mattsa Odemalma. Če bi jo moral strniti v en stavek bi to bila – difuzija in točno to je tisto, kar sem iskal: Difuzija je namreč odličen način, kako »povečati« prostor in zmanjšati negativne vplive sten. Podrobnosti o SMT akustični filozofiji si preberite na švedskem avdio forumu, kjer sodeluje tudi Matts Odemalm (http://www.euphonia-audioforum.se/forum ... 342&st=885), post št. 898.

Po njegovem načrtu ima glavno vlogo t.i. lažna stena (za zvočniki), ki deluje kot Helmholtzov resonator, enako deluje tudi stropni niz difuzorjev. Predvidena sta še dva bas trapa za mestom poslušanja (ob omari s ploščami) in še dva prozorna difuzorja (za mestom poslušanja), vendar bom ta dva elementa morda namestil kasneje. Za enkrat soba izgleda odlično, zveni odlično, naš Maine Coon je našel nove prostore za raziskovanje in skrivanje in celo žena in hči sta navdušeni. Ok, predvsem zvečer, ko je vse skupaj decentno osvetljeno z reflektorji.

In kako je vse skupaj potekalo? Najprej je bilo treba odstraniti vse RPG BAD panele s stropa in stene ter oba bas trapa, nabolj nerodna pa je bila odstranitev ovalnega reflektorja in izolacije v njem. Sobo je bilo treba nato pripraviti na inštalacijo novih aplikacij (sprememba knaufa, napeljava novih električnih inštalacij, kitanje, beljenje, popravki....) in takole je to izgledalo. Grozno. Ne dolgo nazaj prenovljeno stanovanje je skoraj dva meseca spet kazalo videz gradbišča...

P1050703.jpg
P1050703.jpg (133.23 KiB) Videno 7202 krat


P1050690.jpg
P1050690.jpg (177.96 KiB) Videno 7202 krat


Takšen pa je bil videz prostora, ko so bila »groba« dela končana, soba pa pripravljena na namestitev difuzorjev. Montaža je trajala dva dni, vendar je končni rezultat brezhiben predvsem po zaslugi natančnosti in profesionalnosti mizarjev kranjskega podjetja Obl’č d.o.o. (http://www.oblc.si/).

P1050712.jpg
P1050712.jpg (90.4 KiB) Videno 7202 krat
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE.4

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Nov 24, 2013 8:01 pm

4. DEL

Najprej je bilo nad pripravljeno odprtino nameščeno 21 stropnih difuzorskih panelov AD 20 (razpon delovanja: 1000-16.000Hz), ki potekajo v dolžini 5 metrov, široki so 2,4 metra prvi pa je nameščen točno nad zvočnikoma. Kot je razvidno iz fotografije, difuzorji niso montirani direktno na strop, pač pa 15 cm pod njim (vmes so centimeterski razmaki, ob straneh pa dva centimetra), s čemer se njihov učinek frekvenčno še razširi oziroma poveča.

P1050743.jpg
P1050743.jpg (118.89 KiB) Videno 7202 krat


P1050757.jpg
P1050757.jpg (140.57 KiB) Videno 7202 krat


Temu je sledila montaža »lažne stene«, ki jo sestavljajo trije V4 Varitrune bas trapi, trije V-Wing difuzorji, trije Flower Wing difuzorji in dva TP600 difuzijska stebra postavljena po globini. Mimogrede, serija difuzorjev Wing je najnovejši in najbolj učinkovit proizvod družbe SMT. Lažna stena je od prave (ta pa je bila že ob prenovi stanovanja posebej zvočno izolirana, da sosedje ne težijo...), oddaljena 25 centimetrov tako, da prostor za njo deluje kot velik bas trap širokega frekvenčnega obsega.

P1050772.jpg
P1050772.jpg (134.07 KiB) Videno 7202 krat
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

AKUSTIČNE DOGODIVŠČINE.5

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Nov 24, 2013 8:11 pm

5. DEL

Sledila je še enostavna sestava prozornih (Transparent Wing) difuzorjev za prve odboje in soba je dobila novo podobo...V resnici so prozorni difuzorji še precej manj vidni kot na fotografiji, po funkciji in učinku pa enaki kot Flower Wingsi.

P1050846.jpg
P1050846.jpg (159.42 KiB) Videno 7201 krat


P1050792.jpg
P1050792.jpg (139.56 KiB) Videno 7201 krat


Poleg opisanih Wing difuzorjev, ima »lažna stena« na dnu še tri posebne bas trape - V4 Varitunes (za ojačevalcema) z variabilnimi odprtinami. Ti so namreč, kot izhaja iz imena, nastavljivi (tako po frekvenci, kot po t.i. Q-faktorju) Helmholtzovi rezonatorji, ki delujejo kot učinkoviti phase shifter-ji, ki namesto direktnega »ubijanja« akustičnih anomalij na določeni frekvenci, le to enakomerno porazdelijo oziroma premaknejo tako, da je končni rezultat bolj enakomeren frekvečni razpon in s tem boljši zvok. Učinek je podoben učinku Flower Wingsov in V-wingsov, ki so nazorno prikazani na temu videu: http://www.youtube.com/watch?v=6R0KwhlC ... load_owner, vendar zgolj na nizkih frekvencah (V4 namreč delujejo samo med 40 in 100Hz). Prav tak učinek oziroma delovanje vseh difuzorjev iz serije Wing, ki večinoma delujejo v razponu med 200 in 16.000Hz (več o načinu delovanja difuzorjev iz serije Wing, si lahko preberete tukaj: http://www.hakode.se/wing/Wing-concept.pdf in tukaj: http://www.hakode.se/wing/Wing.pdf.), ima v praksi učinek »izginjanja sobe«. Steno zaključujeta dva TP600 difuzorska stolpa z uporabnim delovanjem med 800 in 16.000Hz, ki sta montirana »bočno« saj bi sicer zavzela preveč prostora in desni bi onemogočal odpiranje okna. To k sreči ni bil kompromis, saj je bilo tako načrtovano že od začetka, pa še lepše je...Učinkom, ki jih imajo posamezni elementi te stene, je treba prišteti še učinek njene »lažnosti«, ki se razteza nekje do 25Hz, s tvikanjem pa najbrž še nižje. Vsi difuzorji so narejeni iz kakovostnega mediapana in so lično pobarvani, možno pa je naročiti praktično kakršnokoli barvo ali celo poljuben naraven furnir. Za boljšo ilustracijo kakšne vse so še možnosti urejanja sob s SMT difuzorji si lahko pogledate na spletnih straneh ameriškega zastopnika (http://www.performanceacousticslabs.com ... Rooms.html).

SMT projekt je trajal, kot rečeno, več kot osem mesecev, ni bil ravno poceni, vendar je vreden vsakega evra. Primerjava z Rives projektom sploh ni primerna in smiselna, saj so te aplikacije prinesle rezultate, o katerih sem prej lahko samo sanjal. Da ne bo kakšne pomote, ta soba še vedno ni nekaj najboljšega, kar obstaja. So pa bili močno zmajnšani glavni problemi tako, da je zvok sedaj bistveno, bistveno boljši kot kdajkoli prej - bolj odprt in zračen z velikim, globokim in dobro definiranim prostorom z odličnim fokusom in detajli. Problemov s stisnjeno dinamiko ni več in težave z basovskim področjem so bile drastično zmanjšane. Vse to je bilo slišno TAKOJ (brez ogrevanja) po »zagonu« sistema...(!), ki pred tem ni deloval kakšna dva meseca, vtis pa me je spomnil na čas, ko je v sistem prišel Zanden 1200 MkII ali Kuzma 4Point...Fenomenalno. Kot rečeno, je ena od dobrih plati teh aplikacij nastavljivost in čaka me še kar nekaj dela – poskusov, meritev....itd, da se soba »stvika« do popolnosti.

Se nadaljuje.
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana


Vrni se na AKUSTIKA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov