LPji

kaj so dobre plošče

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Če Sep 08, 2011 7:43 pm

jr napisal/-a:Ima kdo izkušnje z lp-ji Yarlung Records?
Michael Fremer je na svojih straneh namreč lp "Antonio Lysy At the Broad Music From Argentina" zelo pohvalil ter mu dal visoke ocene za glasbo in zvok?
link: http://musicangle.com/album.php?id=972&rpage=1

lp
jr

Ta LP je na mojem spisku že kar nekaj časa. Mogoče ga "ubodem" že v Milanu drug teden... Bom napisal par stavkov, ko ga preposlušam...
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Jan 22, 2012 11:38 am

Spodnji graf prikazuje gibanje prodaje novih LP-jev v ZDA v zadnjih 19. letih. Po dogajanju na največjih avdio sejmih v preteklem letu in letošnjem CES-u sodeč, se bo ta trend nadaljeval in verjetno še intenziviral. Ko sem leta 1994 ponovno kupil gramofon, si nisem upal niti pomisliti, da bom čez 17 let presrečen, da sem naredil ta korak, ki se mi je takrat zdel precej negotov...
Priponke
vinylsalesup.jpg
vinylsalesup.jpg (149.75 KiB) Videno 27743 krat
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Sr Mar 07, 2012 4:32 pm

Marko Puš napisal/-a:
jr napisal/-a:Ima kdo izkušnje z lp-ji Yarlung Records?
Michael Fremer je na svojih straneh namreč lp "Antonio Lysy At the Broad Music From Argentina" zelo pohvalil ter mu dal visoke ocene za glasbo in zvok?
link: http://musicangle.com/album.php?id=972&rpage=1

lp
jr

Ta LP je na mojem spisku že kar nekaj časa. Mogoče ga "ubodem" že v Milanu drug teden... Bom napisal par stavkov, ko ga preposlušam...

Čeprav je ta LP v moji zbirki že nekaj mesecev, sem ga resneje preposlušal šele danes. Pravzaprav sem poslušal ploščo v celoti in meni je druga stran skoraj bolj všeč kot prva, kar se tiče glasbe. Zvokovno pa je plošča zelo dobra, zame sicer malo manj kot opisuje M. Fremer, žal pa je odtis spet tipičen proizvod (po moje) tovarne RTI - sicer zelo tiha, skoraj brezšumna površina, žal pa je vinil stisnjen v črko "U" tako, da je prva stran lepo ravna, druga pa krepko valovi, ampak tega smo že navajeni. Zvok klavirja in čela je odličen, vendar sem slišal tudi že boljše posnetke teh dveh inštrumentov (npr. Reference Recordings, Mercury Living Presence). Posnetek je bil narejen samo z enim stereo mikrofonom (AKG C-24), brez mikserjev, kompresije, limitiranja in ostalih posegov moderne produkcije, nekaj elektronike je bilo cevne, kabli kratki in srebrni, posneto pa na analogni trak AGFA 468. Producent trdi, da je zvok enak kot na master traku...Mimogrede, plošča je lani dobila nagrado Grammy.
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Pe Mar 09, 2012 6:57 am

Nekatera nova muzika je posneta analogno in digitalno posebej že v studiju, nato ločeno obdelana in nato izdana na LP in CD: npr. 1. plošča Norah Jones-Come Away With Me. To vem zagotovo.
Mislim, da tudi njene naslednje....
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Pe Mar 09, 2012 8:00 am

Nekateri pa grejo še dlje. Reference Recordings je posnel zadnja tri dela (D.Hyman, Stravinsky in Rachmaninov), ki so izšla tudi na LP-ju točno tako, za digitalne formate v Hi-res (24/176) formatu in hkrati še analogno na trak,....vendar so na našo žalost ugotovili, da je bistveno lažje delati z digitalnimi master posnetki kot analognimi in ker jim je ...pazite to: "škoda uničevanja analognih master trakov". Za eno izdajo LP-jev morajo bojda do 5x predvajati master trak (zaradi ugotavljanja ravni signala, pa testne "presunge"...ipd), ki se z vsakim predvajanjem obrabljajo. Sprašujem se, čemu pa bodo potem služili analogni master trakovi, če jih ne bodo nikoli uporabili? Samo za arhiv? Vemo, da bodo z leti ne glede na vse samo propadali, poleg tega tako zelo krhki pa spet niso. Spomite se kaj moderna tehnika spravi iz 30-40 let straih master trakov... Drugi razlog, ki ga za uporabo digitalnega masterja pri RR navajajo je, da je zvok enako kakovosten kot na analognem master traku. Ja pajade pravim! Žal mi je, da so se odločili za takšen kompromis, je pa za njih celoten proces gotovo hitrejši, lažji in cenejši.
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Ne Mar 11, 2012 8:20 am

Ne nekateri avdiofili gredo še dlje in jamrajo kako so plošče dandanašnji zanič. Zaradi vse večjega zanimanja za vinil se je to iz začetkov 90 leti - ponovnega kvalitetnega izdajanja vinilov- zopet izpridilo. Na ta vinilni vagon skačejo razni "izdajatelji plošč" misleč, da če je vinil se bo vse prodalo. Tu moramo kupci takšne LPje igonorati!
Kako se torej izogniti nakupu slabih vinilnih plošč- kjer je dostikrat CD boljša izbira.

ZELO ENOSTAVNO! Če vložite v iskanje dobrih plošč 1% energije , ki gre npr. v prerekanja po forumih, boste gotovo našli ocene plošč iz katerih se da tudi ugotoviti kvaliteto posnetkov in LPijev. Seveda za nekatere "resne avdiofile" je bogokletno predlaganje, da bi kupili avdio revije, ki imajo skoraj vse tudi glasbene rubrike z ocenami plošč. Res pa je da poznam kar nekaj naročnikov avdio revij, ki jih imajo samo zaradi ocen plošč.
Npr. Stereophile oceni v neki številki 5-15 dobrih plošč in letna naročina ( 12 izvodov) stane toliko kot en LP, zraven boste mogoče še razširili znanje o avdio tematiki. HIFI plus pa 15-20, TAS 15-18, HIFI NEWS 20,..... Žal italijanskih in nemških revij ne berem, kjer so tudi ocene plošč.
Torej, jamrati, da vas je nekdo nategnil s slabim Lpjem , preje bi dejal mogoče skrivil ( ploščo).
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a jr » Ne Mar 11, 2012 11:23 pm

Marko Puš napisal/-a:
Marko Puš napisal/-a:
jr napisal/-a:Ima kdo izkušnje z lp-ji Yarlung Records?
Michael Fremer je na svojih straneh namreč lp "Antonio Lysy At the Broad Music From Argentina" zelo pohvalil ter mu dal visoke ocene za glasbo in zvok?
link: http://musicangle.com/album.php?id=972&rpage=1

lp
jr

Ta LP je na mojem spisku že kar nekaj časa. Mogoče ga "ubodem" že v Milanu drug teden... Bom napisal par stavkov, ko ga preposlušam...

Čeprav je ta LP v moji zbirki že nekaj mesecev, sem ga resneje preposlušal šele danes. Pravzaprav sem poslušal ploščo v celoti in meni je druga stran skoraj bolj všeč kot prva, kar se tiče glasbe. Zvokovno pa je plošča zelo dobra, zame sicer malo manj kot opisuje M. Fremer, žal pa je odtis spet tipičen proizvod (po moje) tovarne RTI - sicer zelo tiha, skoraj brezšumna površina, žal pa je vinil stisnjen v črko "U" tako, da je prva stran lepo ravna, druga pa krepko valovi, ampak tega smo že navajeni. Zvok klavirja in čela je odličen, vendar sem slišal tudi že boljše posnetke teh dveh inštrumentov (npr. Reference Recordings, Mercury Living Presence). Posnetek je bil narejen samo z enim stereo mikrofonom (AKG C-24), brez mikserjev, kompresije, limitiranja in ostalih posegov moderne produkcije, nekaj elektronike je bilo cevne, kabli kratki in srebrni, posneto pa na analogni trak AGFA 468. Producent trdi, da je zvok enak kot na master traku...Mimogrede, plošča je lani dobila nagrado Grammy.



Očitno imaš boljši sistem kot Fremer. Je pa on zelo dobro ocenil tudi ploščo Kind of Blue reizdajo založbe Music on Vinyl, ki pa je izdelana na podlagi digitalne kopije originalnega master traka.

lp
jr
 
Prispevkov: 36
Pridružen: To Feb 21, 2006 7:03 pm

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Sr Avg 29, 2012 8:35 am

Če želite izdati LP si oglejte pogoje na tem linku:

http://www.furnacemfg.com/vinyl/welcome
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Sr Avg 29, 2012 7:18 pm

Če bi v Sloveniji obstajal kakšen dober master trak, kakšnega dobrega izvajalca, kakšne dobre glasbe, primerne za svetvni trg... :wink:
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a administrator2 » To Jan 29, 2013 8:24 am

Ko boste kupovali rabljene vinilke pazite! Danes v Delu piše da so nekomu v Ankaranu ukradli okrog 2000 LP in okrog 800 singlic.
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » To Jun 11, 2013 11:39 am

Zanimiv članek o vinilu v The New York Times...

http://www.nytimes.com/2013/06/10/arts/ ... =all&_r=1&
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: LPji

OdgovorNapisal/-a administrator2 » To Jun 18, 2013 3:25 pm

Evo za entuziaste- ponovno izdani mono posnetki( vse z lampami od začetka do konca) na LPjih violinista Johanna Martzya ,ki jih je izdala firma ERO( Electric Recording Co.). Bojda je zvok enkraten , a je tudi cena, preko 400 EUR za ploščo!
FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Sheffield Lab

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Pe Dec 27, 2013 11:50 am

Vsi sigurno poznate založbo Sheffield Lab, ki je nekdaj izdajala fenomenalne LP-je in CD-je. Redki, če sploh kdo, pa vedo, da ta založba pri proizvodnji LP-jev ni uporabljala RIAA ekvalizacijo, pač pa TELDEC/DIN. Njihovih plošč torej ne morete slišati v vsej svoji veličini brez fono predojačevalnika, ki ima možnost izbire krivulj, npr. Zanden ali FM Acoustics. Za tiste ki ne veste, založbo Teldec sta leta 1957 ustanovila družbi Telefunken in Decca in njihova ekvalizacija (DIN) je zelo podobna ekvalizaciji RIAA, ni pa identična. Spodaj so podatki iz katerih lahko vidite razliko...


Časovne konstante DIN: 3180 µs (50 Hz), 318 µs (500 Hz), 50 µs (3,180 Hz)
Časovne konstante RIAA: 3180 µs (50 Hz), 318 µs (500 Hz), 75 µs (2,120 Hz)

Bom enkrat za preizkus poslušal katero od njihovih plošč in menjal ekvalizacijo. Poročilo sledi...
Marko Puš
mod
 
Prispevkov: 196
Pridružen: To Feb 24, 2009 5:18 pm
Kraj: Ljubljana

Re: LPji RECORD STORE DAY 16/4-2016

OdgovorNapisal/-a administrator2 » Pe Apr 15, 2016 6:07 pm

FK2
administrator2
Site Admin
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če Nov 12, 2009 5:27 pm

Prejšnja

Vrni se na NOSILCI ZVOKA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost