Demagnetizacija LP

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

Demagnetizacija LP

OdgovorNapisal/-a ak » Če Sep 28, 2006 11:27 am

V Kuzminem delu foruma je napisano

"...Kot zanimivost, npr. Michael Fremer je dejal, da je že preiskusil Furutechovo napravo za demagnetiziranje Lpjev( ???)..."

Močno se pridružujemo tistim vprašajem. Torej še moj prispevek: :?: :?: :shock: :?: :shock:

Do sedaj nisem vedel, da se da plastika (OK, OK, vinil) namagnetiti. Torej bi se tudi razmagnetiti dala malo slabše. Po mojem...kaj pa jaz vem, ko sem pa elektrotehniško nepismen, kot pravijo sosedje. Razen, če daš ploščo v napravo, jo razmagnetiš in potem s kosom železa probaš, ali je plošča namagnetena. Ker najverjetneje ni, je očitno naprava odlična. :D

Naelektriti (v smislu elektrostatike)...to ja, in razelektriti, to tudi. Ampak to so že stare stvari, ki so jih z vinilkami počeli že moji stari starši. Razmagnetiti...tu pa še čakam fizikalno ozadje. Če je to že nekdo videl ali ima informacije o tem, prosim....

lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a fotr » Če Sep 28, 2006 12:31 pm

poglej in se čudi
http://www.gcaudio.com/products/newArrivals.html
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a VCC » Če Sep 28, 2006 12:50 pm

[quote="fotr"]poglej in se čudi
http://www.gcaudio.com/products/newArrivals.html


No, rokavica je bila vržena. Naj mi nekdo priskrbi en košček neke vinilke (moje so vse cele in jih vsled poskusa ne bom demoliral), pa bom jaz izmeril koliko so tele "minute ammounts of ferrous material". Če je notri kaj tega, se mi definitivno ne bo izmuznilo. Če bom meritev opravil, vam potem razložim kako in s katerim instrumentom je bilo izmerjeno (ta pravi state-of-art instrumenti).
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Če Sep 28, 2006 12:56 pm

a prideš sam ponjo al jo prinesem na sejem??Tudi meni je vse tole malce tuje, ampak ko sem jaz hodil na srednjo elektro šolo, so učili še strojno elektro inženirji pa se jim je morda kaj izmuznilo ( meni pa tudi).
Ti vsekakor izmeri pa javi .
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a ak » Če Sep 28, 2006 2:20 pm

Hej, koščke vinilke lahko stestiram tudi jaz (če mi jih kdo pošlje, svojih ne dam). DObra ideja.

V službi imamo mašince za iskanje kovinskih delcev v tabletah. Detektorji zaznajo recimo komaj viden opilek rosfraja (AISI 316L varianta), ki ga niti z močnim magnetom ne privlečeš. Tako, da če je kaj železa noter, ga bodo že zaznale....
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a fotr » Pe Sep 29, 2006 11:59 am

a zdej, ko sem ponudil VCCju vinilko, bi pa kar vsi testirali??? :(
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a ak » Pe Sep 29, 2006 12:31 pm

Hm no ja, po eni strani - če boš že zdrobil vinilko, boš tako ali tako imel mnogo koščkov za mnogo testov, a ne? :wink:

Po drugi strani je šlo zgolj za "brain-storming" na temo, kako bi se dalo trditve o feromagnetu v vinilki dokazati ali ovreči s konkretnimi meritvami.

Zaradi mene, pa... :roll: bi raje čas zapravljal s poslušanjem muske kot pa s testiranjem železa v vinilki.

Dam roko v ogenj, da jaz na mojem sistemu ne bi slišal razliko v zvoku plošče pred in po demagnetizaciji, tako kot ne bi slišal efekta raznih vudu uric in kamenčkov postavljenih v prostoru z namenon izboljšanja zvoka sistema.

Ti se kar z VCC-jem dogovori. Bom čisto dobro preživel tole življenje brez koščkov vinilke. Me pa vseeno zanima, kaj bo VCC izmeril - firbec pač 8)
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » So Sep 30, 2006 7:46 am

Saj magnetizem na zemlji ne obstoja samo zaradi železa.

Npr. v knjigi o fizikalnih problemih je naloga, kjer je potrebno izračunati nastalo magnetno poljsko gostoto na rotacijski stekleni plošči premera 4 cm, ki ima naboj enakomerno razporejen po eni strani plošče. Ker se naboj giblje vpliva na okolico kot gibljivo magnetno polje. Nad stekleno ploščo so žičke, odjemna doza, ročica- aja domišljija je šla že predaleč.

Kako močan je vpliv je eno, toda efekt vsekakor je.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a ak » Po Okt 02, 2006 8:38 am

[quote="administrator"]Saj magnetizem na zemlji ne obstoja samo zaradi železa.


Ne, vendar se da NAMAGNETITI relativno malo stvari. Recimo železo, pa redke zemlje, pa razne železove litine,...Namagnetiti plastiko ali steklo, tako da bo magnetna, je po mojem hudičevo težko.

[quote="administrator"]Npr. v knjigi o fizikalnih problemih je naloga, kjer je potrebno izračunati nastalo magnetno poljsko gostoto na rotacijski stekleni plošči premera 4 cm, ki ima naboj enakomerno razporejen po eni strani plošče. Ker se naboj giblje vpliva na okolico kot gibljivo magnetno polje. Nad stekleno ploščo so žičke, odjemna doza, ročica- aja domišljija je šla že predaleč.


Hm, ne. Plošča je naelektrena (elektrostatično, verjetno). Ker se vrti v magnetnem polju zemlje gre za gibanje elektrine v magnetnem polju, kar pa je recimo podobno premikanju tuljave okoli magneta...To sigurno vpliva na bljižno okolico (magnetna indukcija), vendar se plošča zaradi tega še ne namagneti. Takoj, ko rotacijo plošče ustavimo, tudi ni več vpliva na okoliško magnetno polje. Za zmanjšanje tega vpliva moramo ploščo razelektriti in ne razmagnetiti.

Članek o razmagnetenju vinilk govori o sledovih železa v pigmentu vinilke. Če ste že kdaj poiskusili doma narediti magnet (torej namagnetiti kos železa) boste vedeli, kako hudičevo težko je to pri sobni temperaturi. Vinilka pa ima sledove železa...verjetno pa je tudi ne boste segrevali na Curriejevo temperaturo (ca500 stC, če se ne motim), da bi bilo namagnetenje lažje. Torej, moja trditev ostaja - kapo dol ušesu (ali domišljiji) človeka, ki prepozna razmagneteno ploščo na svoji stružnici.

Res pa je, da je od mojih ur osnov elektrotehnike že kar precej let, in lahko, da se motim, ali da se je v tem času fizika kaj spremenila, ali... :wink:
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Okt 02, 2006 9:01 am

Se strinjam, ko sem za to prvič slišal na sejmu v Munchenu na Furutech standu, sem seveda postavil vprašanje, če mislijo statično elektriko in mi je možakar takoj odvrnil, da ne- da gre za razmagnetenje.

Edino slišno informacijo o tem zaenkrat imam le to, kar mi je Fremer povedal sep. v Londonu na sejmu, da se je pri njemu to kar precej poznalo. Saj bo čas pokazal svoje-bomo že imeli možnost preiskusa nekje.

Sigurno pa je nekaj- da ne naredi razlike takšne, kot da bi "zamenjal" gramofon. Toda nekateri tudi ne verjamejo v čiščenje plošč ali različne nastavitve VTA- so seveda majhne, a fine in omembe vredne razlike-kakor za koga.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a VCC » Pe Okt 13, 2006 1:28 pm

Danes sem opravil analizo dveh koščkov LPjev, ki jih je priskrbel fotr.
Eden je bil Culture Club - Jugoton
Drugi je bil - Dubrovački Trubaduri - poduzeće za izradu gramofonskih ploča Dubrava Zagreb.

Koliko sta ta vzorca reprezentančna za zdajšenj vinil ne vem, verjetno pa ni neke strašne razlike.

Analiza: Direktno vzorčevanje brez predpriprave vzorca s pomočjo laserske ablacije, analiza v masnem spektrometru z ionizacijo v induktivno sklopljeni plazmi.

Instrument:
New Wave Research UP-213 Deep UV Laser Ablation Workstation
Agilent Technologies 7500ce ICP-MS

Pogoji:
Laser:
valovna dolžina - 213 nm,
energijska gostota na vzorcu - 0,15 J/cm2,
premer kraterja - 100 um,
hitrost potovanja žarka - 50 um/s,
frekvenca laserskih pulzov - 10 Hz
čas laserskega pulza - 3 ns

ICP-MS
nosilni plin - He 0,95 l/min
make-up plin - Ar 0,75 l/min
RF moč/plazma - 1500 W

Ker nimam referenčnih vzorcev umetnih polimernih materialov, s katerimi bi lahko izdelal kalibracijo in ocenil dejansko vsebnost elementov v vzorcih, podajam le kvalitativne ugotovitve:

Culture Club:
Sledovi: Sn - kositer
Ultra sledovi - Na, K, Si, Ca, Ti, Sr, Fe, Cu, Co, Hg, Pb

Dubrovački Trubaduri:
Sledovi: Sn
Ultra sledovi - Na, K, Ca, Ti, Fe, Sr, Cu, Hg, Pb

Sledovi pomenijo vsebnosti v ppb (parts-per-billion)
Ultra sledovi pa pomenijo vsebnost v ppt (parts per trillion)

Kaj se da iz tega sklepat?
V vinilu vsekakor obstajajo sledovi magnetibilnih elementov (Fe, Co), vendar so take vsebnosti praktično prenizke za kakršen koli vpliv na magnetne lastnosti same LPjke.
Od kje izvira slišana razlika pred in po "demagnetizaciji" LP, pa naj vsak presodi sam.
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

OdgovorNapisal/-a VCC » Pe Okt 13, 2006 1:35 pm

Za zanimivost prilagam še tri slikice, ki sem jih hkrati z analizo posnel z mikroskopom instrumenta za lasersko ablacijo.

Slika
Brazde LPjke. Približna širina brazde je 65 mikrometrov
Slika
Nekoliko povečano. V dnu jarka se vidi sredinska črta.
Slika
Takole pa zgleda, ko se VCC z laserjem podpiše MED dve brazdi na LPjki, tam kjer je muzika, ne na robu. Višina črk 35 um, debelina črk 4 um.
:P
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Pe Okt 13, 2006 1:38 pm

morda pa se to le sliši na sistemih, ki spadajo v Sledove ( ko daš nekaj biljonov za part sistema)
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a DaretovaSenca » Pe Okt 13, 2006 1:56 pm

[quote="VCC"]Za zanimivost prilagam še tri slikice, ki sem jih hkrati z analizo posnel z mikroskopom instrumenta za lasersko ablacijo.

In tale "neurejenost" naj bi igrala glasbo :shock: :shock: Vid, nehaj nam z mikro posnetki ubijat iluzije :twisted:
DaretovaSenca
 
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Jun 30, 2005 6:39 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a DaretovaSenca » Pe Okt 13, 2006 2:01 pm

[quote="VCC"]Danes sem opravil analizo dveh koščkov LPjev, ki jih je priskrbel fotr.
Eden je bil Culture Club - Jugoton
Drugi je bil - Dubrovački Trubaduri - poduzeće za izradu gramofonskih ploča Dubrava Zagreb.

Fotr, izločil si Dubrovačke trubadurje :twisted: Ta redek primer stare yugo glasbe bi moral ostati v tvoji fonoteki. Tudi, če bi za njegov obstanek dal na seciranje kakšnega Belafonteja ...
DaretovaSenca
 
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Jun 30, 2005 6:39 pm
Na vrh

Naslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov