Demagnetizacija LP

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

OdgovorNapisal/-a VCC » Pe Okt 13, 2006 2:06 pm

Naj bom še malo zloben, tale sistem instrumentov stane še kar nekaj več kot skupaj oba "tadraga" sistema gospoda Kanteta :P :P
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Po Okt 16, 2006 7:39 am

[quote="DaretovaSenca"][quote="VCC"]Danes sem opravil analizo dveh koščkov LPjev, ki jih je priskrbel fotr.
Eden je bil Culture Club - Jugoton
Drugi je bil - Dubrovački Trubaduri - poduzeće za izradu gramofonskih ploča Dubrava Zagreb.

Fotr, izločil si Dubrovačke trubadurje :twisted: Ta redek primer stare yugo glasbe bi moral ostati v tvoji fonoteki. Tudi, če bi za njegov obstanek dal na seciranje kakšnega Belafonteja ...

Sorry, Trubaduri so mi bili zmeraj mimo in sem jih z veseljem podaril v znanstvene namene.
Ti pa svetujem, da čim prej prideš k meni in izbereš še kakšno YU klasiko, predno jo podarim v kakšna druga testiranja. Sam namreč nisem človek, ki bi imel doma plošče samo zaradi neke raritene cene ( no ja če bi bila ta cena v € in s par ničlami bi pa morda razmislil)
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom
Na vrh

OdgovorNapisal/-a DaretovaSenca » Po Okt 16, 2006 12:31 pm

[quote="fotr"][quote="DaretovaSenca"][quote="VCC"]Danes sem opravil analizo dveh koščkov LPjev, ki jih je priskrbel fotr.
Eden je bil Culture Club - Jugoton
Drugi je bil - Dubrovački Trubaduri - poduzeće za izradu gramofonskih ploča Dubrava Zagreb.

Fotr, izločil si Dubrovačke trubadurje :twisted: Ta redek primer stare yugo glasbe bi moral ostati v tvoji fonoteki. Tudi, če bi za njegov obstanek dal na seciranje kakšnega Belafonteja ...

Sorry, Trubaduri so mi bili zmeraj mimo in sem jih z veseljem podaril v znanstvene namene.
Ti pa svetujem, da čim prej prideš k meni in izbereš še kakšno YU klasiko, predno jo podarim v kakšna druga testiranja. Sam namreč nisem človek, ki bi imel doma plošče samo zaradi neke raritene cene ( no ja če bi bila ta cena v € in s par ničlami bi pa morda razmislil)

Pridem, pridem...
DaretovaSenca
 
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Jun 30, 2005 6:39 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Jan 15, 2007 4:57 pm

Na CES 07 sem govoril s nekaterimi ljudmi, ki so to preiskusili. Nekateri kot Fremer prisegajo da je velika razlika, nekateri, pa da so se morali mučiti, da so slišali razliko.
Zaključek- kupiti boljšo glavo ali več plošč.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a ak » To Jan 16, 2007 8:10 am

Na 3.strani internetnega spremljanja CES-a na straneh dvokanalnegafija je omenjena naprava za demagnetizacijo LP-jev in nato še povsem druga naprava za (saj ni res - pa je) degaussacijo LP-jev. :shock: :shock:

Evo, pa je spet šel po gobe moj občutek, da nekaj malega vem o elektrotehniki. :? A potem, ko si razmagnetil vinilno ploščo s sledovi feromagnetikov v pigmentu, jo je potrebno pa še degaussirati? :D :D :D
In šele potem bomo slišali, kaj je zares zapisano v vinilu :D :D :D :lol: :lol: :lol:

Kakšna je že razlika med tema dvema zadevama? A ja, z enim izničiš magneto polje, z drugim pa izničiš magnetno polje - jasna stvar.

Čakej, čakej, kaj pa če gre zadeva takole: najprej železo v vinilu razmagnetiš (tako, da nima lastnega magnetnega polja, recimo z izmeničnim tokom), nato pa jo namagnetiš z enosmernim tokom in sicer v kontra smeri, kot teče zemeljsko magnetno polje (seveda ima napravica vgrajen detektor smeri zemeljskega magnetnega polja - kompas, tako kot nekatere ure ali avtomobili), tako da sedaj lastno magnetno polje plošče kontrira zemeljskemu magnetnemu polju ? Ufff, tole pa je recept - samo še ne vem za kaj...Samo še nisem čisto zgruntal, kaj narediti, ko hočemo poslušat drugo stran plošče :?: Aaaa, že vem, postopek ponovimo! Ker mora postopek tudi nekaj časa trajati, je to odličen način za ohranjanje plošč - sedaj jih bomo lahko poslušali namreč precej manj (ker bomo čakali na degaussacijo) in jih ne bomo toliko uničevali na stružnicah....Ojej, kaj pa če se mi moj načrt sfiži, ker silnice zemeljskega magnetnega polja tečejo bolj ali manj horizontalno in je plošča namegnetena horizontalno? Zdaj bo pa med vrtenjem plošče cela štala...No ja, rešitev je enostavna - iglo bom sicer dal v brazdo, vendar gramofona ne bom vklopil, da se plošča slučajno ne bi vrtela (prej jo moram seveda precizno pozicionirati na krožniku). Evo, zdaj bom pa res izvedel, kaj je zapisano v vinilu.

Morda je kaveljc v tem, da na napravici, ki jo velespoštovani JS drži v roki, piše DeSTAT. Malce mi vleče na "razelektritev statike". Kaj pa vem.

Vsekakor prosim za lekcijo iz osnov elektrotehnike in psihoakustike :wink: Človek ni nikoli prestar, da bi se česa naučil...
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » To Jan 16, 2007 8:20 am

Furutech ima dve stvari: eno je za demagnetizacijo Lpjev, drugo pa je za razelektritev- uničenje statične elektrike.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a ak » To Jan 16, 2007 8:26 am

Aaaaa....statične elektrike se znebiš z napravo za degaussacijo...jasno ko beli dan. :?
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » To Jan 16, 2007 8:34 am

Ali lahko napišeš kje je ta degauss....
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » To Jan 16, 2007 8:46 am

Gauss (okrajšava G) je fizikalna enota za merjenje gostote magnetnega polja. Določena je kot en maxwell na kvadratni centimeter.

Mednarodni sistem enot predpisuje namesto enote gauss desettisočkrat večjo enoto tesla:

1 G = 10-4 T (Tesla)
Degaus je pa verjetno izpeljanka te enote, če bi rekel, da jo odtesliraš bi se slišalo malce čudno, še posebe, ker je Tesla precej velika enota
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a ak » To Jan 16, 2007 8:52 am

Gauss je enota za gosto magnetnega pretoka v cgs sistemu enot.

Paralela temu je tesla v SI sistemu enot (1T=1Vs/m2=1Wb/m2 - Wb=weber)

1Wb=100.000.000 Maxwellov (Mx)

Mx/cm2=1Gauss.

Kakorkoli že obračamo, ima po mojem Gauss opraviti samo z magnetnim poljem in je torej postopek degaussacije hudičevo podoben postopku demagnetizacije.

lahko pa se tudi motim. Vsi se, slej ko prej.
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » To Jan 16, 2007 8:53 am

KJE, ne kaj je! Res je, da sem daljnega 1982 leta delal v elektroakustičnem laboratoriju Iskre na področju mikrofonov in zvočnikov ampak vseeno nisem vsega pozabil.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » To Jan 16, 2007 8:56 am

Evo, k smo šlampasti pa ne preberemo točno.
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a ak » To Jan 16, 2007 8:56 am

[quote="administrator"]KJE, ne kaj je!


Upss, pardon...

http://blog.stereophile.com/ces2007//index2.html na sredini strani pri slikci Jonatana Sculla ali celo na

http://blog.stereophile.com/ces2007/011107furutech/

Uff, sem pa zakuhal burjo...
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » To Jan 16, 2007 9:13 am

Ni panike- jo bomo že razelektrili.
Tisto je kot piše Destat- med drugim ima majhen ventilatorček , ki " nese ione" na ploščo in pri Furutechu so mi to demonstrirali.
Najprej je izmeril neko vrednost naboja, nato je preko ene strani plošče šel z napravo in nato je meritev pokazala nič. Nato sem ga vprašal kaj pa druga stran Lpja, ki pa je ravno tako prikazala vrednost nič.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a VCC » To Jan 16, 2007 10:59 am

[quote="administrator"]Ni panike- jo bomo že razelektrili.
Tisto je kot piše Destat- med drugim ima majhen ventilatorček , ki " nese ione" na ploščo in pri Furutechu so mi to demonstrirali.
Najprej je izmeril neko vrednost naboja, nato je preko ene strani plošče šel z napravo in nato je meritev pokazala nič. Nato sem ga vprašal kaj pa druga stran Lpja, ki pa je ravno tako prikazala vrednost nič.


Takšne finte se dobi zraven analitskih tehtnic, saj so včasih kakšne stvari tako statične, da namesto da bi sedle v posodico na tehtnici, same raje okol letajo. Pa vklopiš tole mašinico in je vse lepo pri miru.

Poglejte semle:

pdf.sartoserver.de/Prospekt/englisch/Ionizing_Blower.pdf
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm
Na vrh

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov