HAD pri LAMM Industries

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

HAD pri LAMM Industries

OdgovorNapisal/-a raketar » Če Jan 11, 2007 6:03 pm

Ravno okoli novega leta smo imeli priliko testirati STYLOS SYS – HAD D/A konverter pri enem od najslavnejših avdio konstruktorjev g. Vladimirju Lamm-u, lastniku ter glavnem dizajnerju LAMM Industries. Njegovi proizvodi so prejeli ter prejemajo najvišja priznanja avdio kritikov ter avdio revij po celem svetu. Konverter smo testirali v vrhunskem sistemu pri g.Lamm u doma, ki so ga sestavljali LAMM ML2.1 mono bloki (29.990USD), LAMM L2 Reference predojačevalec (14.790USD), CEC CD transport, WILSON AUDIO MAXX Series 2 zvočniki (44.900USD), povezovalni kabli???. Kar nekaj ljudi s katerimi sem govoril o tem je bilo precej začudenih, kako nas je sploh sprejel oz. si vzel čas testirati HAD konverter (ki izvira iz »vzhodne« Europe, iz neznane firme), saj je g.Vladimir precej karizmatična persona.
Poslušalo se je v večini samo stare posnetke klasike, saj smo se vsi strinjali, da so to posnetki, katerim večina sodobnih High End aparatur ni kos. Seveda ne zato, ker so posnetki »slabi« ampak, ker so aparature za reprodukcijo slabe. Nekateri posnetki so bili resnično zanimivi ter nedostopni širši javnosti. Naj omenim samo odličen »live« posnetek Carusa, ki ga je dobil iz arhiva nekega velikega snemalnega studia v Rusiji. Impresivno. Debata, ki se je ob nekaj urnem poslušanju razvila je bila resnično na nivoju, kakršnega še nisem doživel. Govorilo se je o tranzientih parnih, neparnih harmonikov pri različnih instrumentih, dinamičnih izbruhih, topologijah v avdiu… Proti koncu je poudaril s kako malo ljudmi, ki se ukvarjajo z avdio konstruiranjem (novinarji ter dilerji so drugi svet) lahko diskutira na takšnem nivoju oz. na tak način.
Najbolj smo bili veseli koristnih konstrukcijskih napotkov, kako se obnašati na trgu v ZDA. Seveda je imel tudi nekaj kritike. Prvo dizajn komponente, kjer je ostal brez besed ter samo z nasmeškom na ustih zmajal z glavo; napis na zadnji priključni plošči HAD a, hand made in Europe bi on zamenjal z hand made in Italy, kajti »za nas« se ne spodobi takšen dizajn?!?! Drugo, malce izgube fokusa pri velikih dinamičnih naletih trobil kateremu vzrok (ob strinjanju vseh prisotnih) je bil, uporaba transformatorja (200W) za prilagoditev vhodne napetosti saj je imel konverter 230V napajanje (115V napajanje je že na poti v ZDA). Sramota! Pohvalil pa je dinamiko, odličen 3D prostor ter karakter zvoka, ki prej spominja na analogijo kot digitalijo.
Na koncu je g.Lamm vprašal za ceno konverterja. Ko smo mu povedali da je cena okoli 9000 USD sem imel občutek, da je pričakoval višjo ceno. Odgovoril je nekako tako: imel sem možnosti poslušati mnogo konverterjev, ki so mnogo dražji od HAD a ter igrajo mnogo slabše. Ni perfekten, spoda pa v najožji krog najboljših.
Razveseljivo je to, da nas je kontaktiralo kar nekaj dilerjev v ZDA za možnost Dema konverterja. Kaj se bo iz zgodbe izluščilo? Bomo videli.

PS
Še nekaj sličic…čeprav niso ravno za širšo javnost.
Sobo smo akustično optimizirali z mački.





[img]file:///D:/My%20Documents/My%20Pictures/stylos/DSCF2324.jpg[/img]

[img]file:///D:/My%20Documents/My%20Pictures/stylos/DSCF2327.jpg[/img]


Srečno, Igor
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a raketar » Če Jan 11, 2007 6:16 pm

Očit ne znam s sliki.
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a VCC » Če Jan 11, 2007 7:08 pm

Mislim, da se gospod ne piše Lamm, pač pa Shushurin. Al nekaj takega, lahko pa da se je pred kratkim preimenoval.
A kdo ve točno?
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

OdgovorNapisal/-a raketar » Pe Jan 12, 2007 7:18 am

Po novem Lamm. Čeprav zame Shushurin zveni bolje.

LP, Igor
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a Pero » Pe Jan 12, 2007 8:58 am

[quote="raketar"]Očit ne znam s sliki.


Slike je prvo potrebno 'obesit' na internet/server - ta forum ne podpira shranjevanja slik direktno z računalnika.
Pero
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Po Jul 03, 2006 5:30 pm

OdgovorNapisal/-a VCC » Pe Jan 12, 2007 9:12 am

[quote="raketar"]Po novem Lamm. Čeprav zame Shushurin zveni bolje.

LP, Igor


Evo, sem mi je zdelo. V bistvu je bednik, da se je preimenoval zaradi firme....
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a DaretovaSenca » Pe Jan 12, 2007 12:40 pm

[quote="VCC"][quote="raketar"]Po novem Lamm. Čeprav zame Shushurin zveni bolje.

LP, Igor


Evo, sem mi je zdelo. V bistvu je bednik, da se je preimenoval zaradi firme....


Mogoče pa ga je zapeljala numerologija ?

Bravo Stylos ! Kaj pa pravijo slovenci? Sem še vedno edini srečni lastnik?
Igor, pridi enkrat poslušat HADa s Kronzillo in Piegami. Ravno včeraj sva s Primožem Zelnikom vrtela klasiko s šestdesetih let prejšnjega stoletja in jo primerjala z novejšimi posnetki. Kljub izvrstnim izvajalcem so novejši posnetki "obupni".

lp Iztok
DaretovaSenca
 
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Jun 30, 2005 6:39 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » So Jan 13, 2007 10:57 am

Pohvalno, toda če si že bil v ZDA okoli novega leta, kako to da nisi šel še na CES nekaj dni kasneje.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a raketar » So Jan 13, 2007 11:11 am

No money, no funny. Nažalost. Drugič....upam.
Za tiste, ki so pa bili, upam, da je bilo OK.
http://blog.stereophile.com/ces2007//index2.html

LP, Igor
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a akacjan » So Jan 13, 2007 6:28 pm

Čestitke !!!

pri nas ljudje pojma nimajo,kako težko se je samo pojaviti,kaj šele uspeti zunaj.
Tudi FK-ju seveda čestitamo in ga lepo pozdravljamo (samo malo suh se mi zdi na sliki - kaj je bilo s stejki ???)
lp
A.[/img]
akacjan
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Sr Feb 16, 2005 10:29 pm

OdgovorNapisal/-a ak » So Jan 13, 2007 10:53 pm

Čestitke še z moje strani.

Z dizajnom je pa tako...vsake oči majo svojga malarja - včasih celo več. Jaz bi recimo tiste nogice dal preč, "škatla" mi pa zgleda fantasstično.

Pa brez bojazni - še zeeeelooo dolgo si ne bom mogel priveščiti, da bi naredil kaj takega. :wink:
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a raketar » Po Mar 05, 2007 8:00 am

Izšel "review" novega STYX USB konverterja, ki je bil premierno prikazan na lanskem Multimedia show u.
Več na strani http://www.onheadphones.com/product-reviews/dac/stylos-sys-had-dac.html

LP, Igor
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a raketar » Pe Mar 09, 2007 12:47 pm

STYLOS SYS-HAD DAC je ravno te dni doživel posodobitev »upgrade« napajalnega sklopa ter se bo nadalje proizvajal z novim napajalnikom. Konverter je že kar nekaj časa na trgu brez kakršnih koli sprememb zato je padla odločitev da se konverter nadgradi z novim napajalnikom. Drugi vzrok, ki je botroval potrebi po novem napajalniku pa je bil problem s transformatorji, ki bi se morali dobavljati v dveh različicah napetostih primarja, 230 ali 115V. Vsi dosedanji kupci bodo svoj konverter lahko nadgradili z novim napajalnikom. Cena nadgradnje za vse imetnike HAD a je 200EUR.
Seveda vse to ne bi bilo pomembno, če se ta nadgradnja ne bi poznala v zvoku konverterja. Sprememba, v pozitivnem smislu, je tako velika, da sprva še sam nisem mogel verjeti svojim ušesom. Mikro detajli, transparentnost, dinamika in še bi lahko našteval so se drastično povečali. Če bi hotel vse opisati z eno besedo bi dejal, da se je koncentracija pri poslušanju glasbe tako povečala, da postane napetost prehuda. Malo čudno se sliši, sem pa prepričan, da ta občutek pozna marsikateri audiofil, ko svoj sistem nadgradi z novo, drugo komponento, ki prinese v sistem pozitivne spremembe. Mislim, da bi moral vsak, ki ima ambicije po High-End sistemu, slišati novo verzijo konverterja.
Da napišem še nekaj besed s tehnične strani novega napajalnika. Pod prvo to, da je napajalnik na pogled še bolj špartanski od starega. Transformatorji, ki so bili prej naviti na EI jedru so sedaj zamenjali UI transformatorji z dvemi 115V primarji, slovenskega proizvajalca Peteze d.o.o. iz Črnuč. UI transformatorji so po konstrukciji zelo podobni toroidom s to prednostjo, da se navijajo na ravne površin in ne v krog kot toroidi, kar botruje mnogim problemom, ki jih imajo toroidi. Za analogno sekcijo se sedaj uporablja samo en trafo (26VA) za oba kanala saj se pri takem ustroju zvok »bolj drži skupaj« kot pri dual mono ustroju prej (2x10VA). Prosim ne razumeti napak napisanega, ker spremembe ni ravno za posploševat, kar je prepogost pojav v dobi interneta. Nekaj prebereš in že jo »neseš naprej«. Kdo je to napisal, ali sploh ve kaj dela, ali je stvar preizkusil……ne zanašajte se preveč na napisano.
Drugačen je tudi sam ustroj analogne sekcije. Mostičke so zamenjale ultra hitre diode, ki so precej predimenzionirane (5A) ob predpostavki da imamo tu opravka z »mA«. Popolnoma regulirano napajanje z regulatorji je zamenjalo »semi« regulirano napajanje s FET i. Mogoče kot zanimivost za vse tiste, ki se radi pohvalijo kakšno kapaciteto kondenzatorjev imajo v komponenti, da se za regulatorjem v analogni sekciji uporablja samo en (gladilni, zaloga energije…..kakor za koga) MKP kondenzator vrednosti 0,022uF.
Napajanje konverterja, receiverja ter ure je v osnovi ostalo nespremenjeno, z regulatorji. Zamenjani so transformatorji (sedaj nekoliko močnejši UI), mostičke so ravno tako nadomestile ultra hitre diode.
Vsi kondenzatorji, tako za napajanje analogne sekcije, kot za napajanje IC-jev so sedaj precej pazljivo, optimalno izbrani, tako po vrednosti kot po kvaliteti, da omogočajo optimalno delovanje komponente. Isto trditev bi lahko uporabil tudi za celotno zgradbo algoritma napajanja. Zakaj tako, na takšen način? Zato, ker je to »ZA NAS« najboljše, najustreznejše….v zvokovnem smislu seveda. Od tu naprej ni več »upgade« a HAD-a. Samo nov proizvod (mogoče tako hitro pa tudi za tem ne bo potrebe).

LP,Igor
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a FOTB » So Mar 24, 2007 7:11 pm

[quote="raketar"]Seveda vse to ne bi bilo pomembno, če se ta nadgradnja ne bi poznala v zvoku konverterja. Sprememba, v pozitivnem smislu, je tako velika, da sprva še sam nisem mogel verjeti svojim ušesom. Mikro detajli, transparentnost, dinamika in še bi lahko našteval so se drastično povečali. Če bi hotel vse opisati z eno besedo bi dejal, da se je koncentracija pri poslušanju glasbe tako povečala, da postane napetost prehuda. Malo čudno se sliši, sem pa prepričan, da ta občutek pozna marsikateri audiofil, ko svoj sistem nadgradi z novo, drugo komponento, ki prinese v sistem pozitivne spremembe. Mislim, da bi moral vsak, ki ima ambicije po High-End sistemu, slišati novo verzijo konverterja.

Moj nadgrajeni konverter je že doma. Že po nekajurnem poslušanju (napajalni del pa še nima veliko uigravanja) je jasno, da je Igorju resnično uspel velik skok. Glede na ceno, naprava na žalost ne bo prav pogost član slovenskih sistemov. Verjetno tudi za to, ker Stylos še nima dovolj referenc zunaj meja Slovenije, vemo pa, koliko pri nas to šteje. Upam pa si trditi, da vsak, ki bo na svojem sistemu imel priložnost slišati ta obelisk, ne bo ostal hladen. Mene najbolj fascinira izguba "glasbenega sija" okoli instrumentov.
Upam, da bo prišla priložnost slušne primerjave HADa s trenutnimi liderju, npr. Zandenom.
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec
Na vrh

Test

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Pe Jun 08, 2007 3:18 pm

Na Sixmoons je že opis Stylos HAD konverterja in v kratkem sledi še sonični opis.
[url]http://www.sixmoons.com/audioreviews/stylos/had.html[/url]
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

Naslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov