DIY - Samogradnja zvo?nih omaric

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

Popravki

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Sr Apr 16, 2008 3:33 pm

Saj bodo VCC popravki pomagali tistim, ki ne razumejo, moj prispevek pa se itak nanaša na vsebino-predvsem stroške izdelave in ne uporabo sleng besednjaka.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a FOTB » Če Apr 17, 2008 8:52 am

[quote="administrator"]No, mogoče se bo tudi malce lažje razumelo z zgoraj povedanim, zakaj je HIFi, navkljub serijski proizvodnji( ki je seveda količinsko še vedno majhna) še vedno drag in ni vse v gromozanskih zaslužkih tistih, ki avdio aparature izdelujejo!!!

Ceno dvigujejo v astronomske višine marže.

Iztok
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Če Apr 17, 2008 12:31 pm

Tukaj ne bom nadaljeval debate o astronomskih maržah v avdio, ki so npr. v primerjavi pri računalniških programih medgalaksijske in na to temo se ne bom več oglašal in se lahko tudi za primerjavo primerja bogatost računalničarjev ali finančnikov z bogatostjo proizvajalcev avdio naprav in tedaj so take primerjave naravnost najmanj smešne.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a Gregor UDOV? » Če Apr 17, 2008 1:41 pm

Pozdravljeni,

mislim, da ta tema ni ravno primeren kotiček za vzbujanje napetosti in slabe volje.

pa lep pozdrav
Gregor UDOV?
 
Prispevkov: 35
Pridružen: Sr Feb 14, 2007 8:30 am

OdgovorNapisal/-a FOTB » Po Apr 21, 2008 8:57 am

Gregor, Primož Zevnik je za svoje izvrstno narejene in obdelane("na ključ") Avaclone dal krepko pod 1000 Evrov (samo ohišje brez elektronike). Fantje so se zorganizirali in temu primerna je bila cena.

Administrator: Opazka je bila namenjena avdio industriji(HIEND) in njenih astronomskih maržah. Glede računalniških marž in zaslužkov
pa lahko odpreš novo temo.
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec

OdgovorNapisal/-a Gregor UDOV? » Po Apr 21, 2008 8:03 pm

FOTB
Gregor, Primož Zevnik je za svoje izvrstno narejene in obdelane("na ključ") Avaclone dal krepko pod 1000 Evrov (samo ohišje brez elektronike). Fantje so se zorganizirali in temu primerna je bila cena.



Super, če ni skrivnost mi prosim zaupajte kako so se fantje organizirali, da je bil njihov rezultat drastično bolj ugoden od mojih izkušenj, ki sem jih navedel v predhodnih postih. Dejstvo je, da če delaš solo varianto nimaš kaj dosti možnosti, zraven tega pa nihče, !nihče! ti nič več ne naredi na lepe oči, če ga ne poznaš (pa še poznani te ponavadi nategnejo!). Vsak si krepko zaračuna svoje delo in ti organizacija tukaj kaj dosti ne koristi razen tega kako boš plačal opravljeno delo! Odprite mi oči, kje sem zaspal v organizaciji!

Bom izredno vesel, če mi pomagate organizirat nekoga, ki mi bo lakiral škatle na visoki sijaj in bo prišlo lakiranje manj kot 70-100€/m2, pa po možnosti naj ima vsaj nekaj referenc s tega področja, da ne bo na koncu ratal zmazek!

En lep primer od naših vrlih mojstrov. Ena znano podjetje pri nas, ki se ukvarja s prodajo in servisom vozil ni bilo zmožno mat polakirat dveh plank dimenzinj 70x25 cm brez smetk, pa še poškodovali so spodnje robove. No za to mojstrovino so kasneje zahtevali 200€! Porodi se takoj vprašanje, kako šele popravljajo vozila, če dveh klinčevih plank niso sposobni zlakirat?

Lep primer organizacije je bila tudi prošnja na tem forumu po informaciji o mojstrih, ki obdelujejo aluminij v Sloveniji. Verjel in upal sem, da mi bo kdo lahko pomagal s kakšno koristno informacijo, pa zlomka, nič od nič.
Poglejte si temo pod rubriko Ostalo in Obdelava kovin - Aluminij. 387 ogledov in niti enega odgovora!?!. Torej? Kaj mi je preostalo drugega kot,... (preberite si prispevek o cenah profilov za stojala).

O lakiranju pa ne mislim več zgubljat besed.

Se opravičujem za ton pisanja, ampak možnosti in izkušnje ljudi, ki se ukvarjajo s hobi delom so različne in jih ni za posploševat, še manj pa za primerjat.


lp
Gregor UDOV?
 
Prispevkov: 35
Pridružen: Sr Feb 14, 2007 8:30 am

Mirno kri

OdgovorNapisal/-a ak » Po Apr 21, 2008 9:43 pm

Gregor, ne se razburjat...verjamem, da FOTB nima slabih namenov s svojimi komentarji...res pa je, da sem se z njim občasno zapletel v debato, na koncu katere sem se spraševal, ali živiva v istem svetu... :wink:

Glede AvaCLONE-eov...saj vem, da malo bljuzim, ampak: ali je tistih "krepko pod 1k€" za par ali komad? A dokončno obdelano (lakirano)ali v surovem stanju? A lakirano na "penzl" s sandolinom v domači garaži, al kaj bolj "profi"? Ali iz kloniranega lesa in kloniranih dimenzij ali "tako nekako pribljižno"? Če so kloni, se ve, kaj bi moralo biti. :twisted: Kolikor sem gledal po intenetu, DIY kloni znanih zvočnikov pomeni "Od daleč spominja na tisto tapravo". In nič več. O kloniranju enot in elektronike pa itak ni ne duha ne sluha.

Moje mnenje je, da če povprečen poslušalec želi dobro stvar, naj jo kupi. Bo cenovno in finančno ugodneje. Če pa se želi zabavati z izdelavo, torej nekaj NAREDITI - potem pa DIY. Ravno danes sem se pogovarjal s človekom, ki si je sam naredil jadrnico (z lupino vred). Pol ure mi je razlagal ne, kako dobra jadrnica je in kako pluje, ampak kako jo je izdeloval. To je bila poanta - tri leta je delal to svoje dete in je še po 25 letih plovna. Primarni namen je bil NAREDITI jadrnico ne IMETI jadrnico.

Jaz sem se želel zabavati z izdelavo stojala za komponente, pa sem ga naredil (s pomočjo očeta). Plačal sem železo, razrez je bil moj (na roke), varjenje na roke, brušenje in kitanje na roke, malanje na "penzl"...ceneje skoraj ne gre - je pa izgled seveda daleč od profesionalnega, še posebno na blizu. Od daleč bi že šlo, od blizu pa - naka. Pol so pa prišle police. Steklo, pa marmor...debelo steklo z brušenimi robovi, pa poliran kamen s pobranimi robovi...hja, stale so, ko da so zlate. Stojalo naenkrat ni več poceni. :cry: Je pa moje in unikatno in služi namenu. Mislim, da je to dobršen del DIY. Kako bi se pa zorganiziral, da bi prišel tisti marmor in tisto steklo ceneje pa...pridružujem se Gregorjevemu vprašanju. Povejte, pa se bom podobno zorganiziral pri nabavi novih zvočnikov :P
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pero » Sr Apr 23, 2008 7:21 am

[quote="FOTB"]Gregor, Primož Zevnik je za svoje izvrstno narejene in obdelane("na ključ") Avaclone dal krepko pod 1000 Evrov (samo ohišje brez elektronike). Fantje so se zorganizirali in temu primerna je bila cena.




Če stane les 1000 €, pa če se zvočnike opremi še z entami, kretnicami.... itd še za 1000€ - ali te zvočniki igrajo bolje od takih ki se jih da kupit za 2-4 k€? :roll: Včasih že majhni detalji lahko pokvarijo zvok, brez meritev, testiranj, itd se težko konkurira pravim proizvajalcem.

Nič nimam proti samograditeljem - je lahko zelo simpatičen hobi. Ampak je pa potrebno imeti realna pričakovanja kaj je možno in kaj ne.
Pero
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Po Jul 03, 2006 5:30 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a FOTB » Sr Apr 23, 2008 4:30 pm

Meni Zevnikovi Avacloni (cel sistem?) zvokovno niso všeč. Tu so ga fantje po mojem mišlenju "zasrali". Namesto, da bi skupno izbrali drajverje in scoprali kretnico, so delali vsak po svoje.
Hotel sem samo povedti, da se z organiziranostjo da privarčevati kar nekaj denarja. Gregor, lahko mi pošlješ ZS in ti bom dal Primoževo številko. Vesel bo vsakega vprašnja in tudi obiska.
Cena je bila za par, dokončno obdelano!
Primož je kupil driverje pri Breskvarju, kretnice ne potrebuje- ima triampling (300B ojačevalci).Z driverji(2 x po trije) vred sta ga oba zvočnika stala 1300 Evrov.

AK. Živiva v istem svetu, le prioritete in užitke sva si drugače postavila. Npr., v soboto je bil odličen rock koncert v Gorici, pa niti sledu o meni poznanih ljubiteljih glasbe (ekipa RTVLJ je izuzeta).Igralli so člani skupin Gong, Henry Cow in Soft Seven. Legende.
Reportaža je na: http://www.jazzz.si/reportaze/rep_2008/rep_brainville/
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec

OdgovorNapisal/-a FOTB » Sr Apr 23, 2008 5:18 pm

[quote="Gregor UDOVČ"]
... zraven tega pa nihče, !nihče! ti nič več ne naredi na lepe oči, če ga ne poznaš (pa še poznani te ponavadi nategnejo!). Vsak si krepko zaračuna svoje delo in ti organizacija tukaj kaj dosti ne koristi razen tega kako boš plačal opravljeno delo! Odprite mi oči, kje sem zaspal v organizaciji!

Ti bom povedal svoje "na lepe oči" primere:
- ovitke za LPje mi je naredil Milan Erič(Socializacija bika)
- design Anin Sever
- WWW.JAZZZ.SI nam dobrodušno daje Qualitas.si (Tomas)
- da sem lahko snemal v cerkvi v Tunjicah gre zahvala Omiju, ki je restavrator in velik ljubitelj glasbe iz našega konca
- da je Sabir Mateen prišel za male pare v SLO in za male pare dovolil snemanje plošče gre zasluga prijateljstvu z lastnikom založbe NuBopRecords
- da bo prišel v Kranj Alexander Balanescu kvartet+Zlatko Kaučičl za nekajkrat manjšo vsoto kot ena Rebeka D. ... Ja najprej sem spoznal enega Romuna(dal sem mu nekaj posnetkov iz Cormonsa-z dovoljenjem organizatorja), in ko je ta tip na Dunaju organiziral roimunski teden, sem bil tam in spoznal Alexa. Ga pripeljal na Sajeto, mu razkazal Brda, ga spoznal z vinarjem Miranom Sirkom(Bjana), kateremu bo za potne stroške in nastanitev igral na otvoritvi dvorca.... Normalni Alexov ceh je nekaj krepkih tisočakov. Tako gre to.

AK pravi, da sva iz različnih svetov. Hm, v mojem se take stvari dogajajo.
Za prvega maja grem na festival v Ulrichsberg, kjer naju s Tino vedno čaka soba pri saksofonistki Tanji Feichtmaier. Ki sem ji naredil nekaj koncertnih posnetkov, fotk, jo gostil na Sajeti...

....
Jasno, to ne šipla tako, da nepoznan prideš k nekomu in pričakuješ usluge... Te stvari se gradijo skozi življenje. Vedno je potrebno dajati, ne pričakujoč nekaj v zameno. Ampak ta vedno pride. Ko se povežeš z več ljudmi, je tudi več možnosti...


[quote="Gregor UDOVČ"]
Lep primer organizacije je bila tudi prošnja na tem forumu po informaciji o mojstrih, ki obdelujejo aluminij v Sloveniji. Verjel in upal sem, da mi bo kdo lahko pomagal s kakšno koristno informacijo, pa zlomka, nič od nič.
Poglejte si temo pod rubriko Ostalo in Obdelava kovin - Aluminij. 387 ogledov in niti enega odgovora!?!. Torej? Kaj mi je preostalo drugega kot,... (preberite si prispevek o cenah profilov za stojala).
lp

Vprašaj drugje. Mogoče pa tu ni dovolj samograditeljev ali pa jim ne paše pisati? Priklopi se CCjevcem, ali pa HIENDFIju(he he he).
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec
Na vrh

OdgovorNapisal/-a ak » Sr Apr 23, 2008 9:37 pm

[quote="FOTB"]
Hotel sem samo povedti, da se z organiziranostjo da privarčevati kar nekaj denarja.

Še vedno mi ni jasno, kako si z organizacijo znižaš nabavne stroške materiala...razen, če je organizacija to, da hodiš naokoli in "fehtaš", da ti kdo kaj zastonj naredi. Ali pa da delaš usluge drugim, da jih potem oni tebi...ali morda, da se greš "masovno" nabavo materiala, ko se trije DIY tipi zmenijo, da bodo kupili skupaj tri komplete drajverjev.

[quote="FOTB"]
Primož je kupil driverje pri Breskvarju, kretnice ne potrebuje- ima triampling (300B ojačevalci).Z driverji(2 x po trije) vred sta ga oba zvočnika stala 1300 Evrov.


Pišuka...sicer ne vem, kakšni so tisti trije ojačevalci, ampak trije na 300B, tole so morale že elekotrnke celega sklopa stati več, kot par Avacloneov. Hmm, pa kolikor se spomnim so Avaloni kar zoprni za poganjanje. 300B bi jih po mojem težko poganjala (seveda se lahko motim). Če imam prav, je torej Avaclone nekaj, kar na pogled spominja na Avalone, ne pa klon Avalona.

[quote="FOTB"]
AK. Živiva v istem svetu, le prioritete in užitke sva si drugače postavila. Npr., v soboto je bil odličen rock koncert v Gorici, pa niti sledu o meni poznanih ljubiteljih glasbe (ekipa RTVLJ je izuzeta).Igralli so člani skupin Gong, Henry Cow in Soft Seven. Legende.


Ne, ne, užitke imava čisto podobne, prioritete malce zamaknejne, svetova sta pa čisto različna (pač drugačen filozofski pogled). Meni koncerti zelo malokdaj pašejo. Pa sem bil kar na nekaj njih, od rocka do jazza in klasike, od Cankarja do štadiona in privatne koncertne poslušalnice, od amplificiranih do "unpluged". Na koncertu mi primanjkuje kontrole nad tem, kaj bom kdaj in koliko časa poslušal. Sem en tak čudak, ki včasih v enem večeru zamenja tudi tri ali štiti izvajalce na stružnici, he,he,he. Pa še cel kup je stvari, ki mi na koncertu odžirajo užitek... pa to ni tema za tukaj.

Tema tukaj je gradnja DIY zvočnikov. Še vedno ostajam na trditvi, da kloniranje ne bo kaj dosti ceneje kot original, kopiranje izgleda ne bo dalo originalnih zvokovnih lastnosti in da je bistvo DIY v veliki večini primerov nekaj izdelati (ali celo izdelovati) in ne nekaj imeti. Če se motim, pa naj me DIY popravijo.
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto
Na vrh

OdgovorNapisal/-a FOTB » Če Apr 24, 2008 2:21 pm

[quote="ak"]Še vedno mi ni jasno, kako si z organizacijo znižaš nabavne stroške materiala...razen, če je organizacija to, da hodiš naokoli in "fehtaš", da ti kdo kaj zastonj naredi. Ali pa da delaš usluge drugim, da jih potem oni tebi...ali morda, da se greš "masovno" nabavo materiala, ko se trije DIY tipi zmenijo, da bodo kupili skupaj tri komplete drajverjev.

Pri Avaclonih so skupinsko privarčevali pri izdelavi ohišja. Eden je poznal odličnega mizarja( z zmerno ceno), drugi je vnesel načrt v računalnik ... Naredili so kar nekaj škatel in to je cenovno zanimivo tudi za mizarja.


[quote="ak"]
Pišuka...sicer ne vem, kakšni so tisti trije ojačevalci, ampak trije na 300B, tole so morale že elekotrnke celega sklopa stati več, kot par Avacloneov. Hmm, pa kolikor se spomnim so Avaloni kar zoprni za poganjanje. 300B bi jih po mojem težko poganjala (seveda se lahko motim). Če imam prav, je torej Avaclone nekaj, kar na pogled spominja na Avalone, ne pa klon Avalona.

Elektronika ni bila narejena za Avaclone, ampak je bila že od prej. Avacloni so podobni Avalonom samo po ohišju, vse ostalo je drugačno.

[quote="ak"]
Tema tukaj je gradnja DIY zvočnikov. Še vedno ostajam na trditvi, da kloniranje ne bo kaj dosti ceneje kot original, kopiranje izgleda ne bo dalo originalnih zvokovnih lastnosti in da je bistvo DIY v veliki večini primerov nekaj izdelati (ali celo izdelovati) in ne nekaj imeti. Če se motim, pa naj me DIY popravijo.

DIY naj ne bi bilo samo kloniranje. Kaj niso vsa "velika imena HIENDa" prišla iz DIYa ?
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec
Na vrh

OdgovorNapisal/-a ak » Po Apr 28, 2008 6:20 am

[quote="FOTB"]Pri Avaclonih so skupinsko privarčevali pri izdelavi ohišja. Eden je poznal odličnega mizarja( z zmerno ceno), drugi je vnesel načrt v računalnik ... Naredili so kar nekaj škatel in to je cenovno zanimivo tudi za mizarja.


Aaaaa....temu se danes reče DIY :shock: . Hecno, mislil sem, da D= Do, I=it, Y=Yourself...skratka (če parafraziramo) DIY=Sam Svoj Mojster.

Danes torej gre pa tako, da nekdo naredi načrt, ki ga skupinica navdušencev posvoji. Eden ga vnese v računalnik, drugi pozna mizarja, ki zadevo izdela...to meni zveni bolj kot OIY (Organise It Yourself) ali JTC (Join the Club). A ni bistvo DIY, da zadevo narediš sam?

FOTB, imaš prav. Na ta način bi se pa dalo prišparat, tu ni dvoma. Hej, iščem še 11 zainteresiranih za enake zvočnike, kot bi jih jaz, pa gremo v Vklop po grosistični popust. :P Baje daje Igor popust, če vzameš ducat enakih zvočnikov :lol: :lol:. Samo ne vem, ali bo to štelo za kupljene zvočnike ali za DIY (OIY) zvočnike. Navsezadnje se bomo organizirali, a ne?
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Apr 28, 2008 7:00 am

Še cenejši so SIY zvočniki.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a FOTB » Po Apr 28, 2008 3:54 pm

[quote="ak"] Aaaaa....temu se danes reče DIY :shock: . Hecno, mislil sem, da D= Do, I=it, Y=Yourself...skratka (če parafraziramo) DIY=Sam Svoj Mojster.

Imenuj kakor hočeš. Fantje so na ta način prišli do cenovno sprejemljivih zvočnikov.

[quote="ak"]
Danes torej gre pa tako, da nekdo naredi načrt, ki ga skupinica navdušencev posvoji. Eden ga vnese v računalnik, drugi pozna mizarja, ki zadevo izdela...to meni zveni bolj kot OIY (Organise It Yourself) ali JTC (Join the Club). A ni bistvo DIY, da zadevo narediš sam?

Če ne veš, si poglej na DIY forume.
Fantje so za osnovo vzeli všečno ohišje, koliko pa so ga modificirali(izbira lesa, dumping...) pa ne vem in me ne zanima. Od tu naprej so ekspirementirali z driverji,kretnicami. Ti to ni dovolj? Bi bilo po tvoje za DIY potrebno vzgojiti tudi drevesa, iz katerih bo ohišje? :shock:
Bi potem npr.Kuzma moral za gramofone narediti tudi svoje motorje? Pa on ni DIY, ampak konstruktor.

[quote="ak"]
FOTB, imaš prav. Na ta način bi se pa dalo prišparat, tu ni dvoma. Hej, iščem še 11 zainteresiranih za enake zvočnike, kot bi jih jaz, pa gremo v Vklop po grosistični popust. :P Baje daje Igor popust, če vzameš ducat enakih zvočnikov :lol: :lol:. Samo ne vem, ali bo to štelo za kupljene zvočnike ali za DIY (OIY) zvočnike. Navsezadnje se bomo organizirali, a ne?

Nekaj pa si se iz te debate naučil .
Hej, ko boš nabral še enajst kupcev premisli o direktni nabavi. Baje je še ceneje :lol: :lol: :lol: Ne verjameš :?:
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec
Na vrh

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov