GRAMOFONI

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

OdgovorNapisal/-a FOTB » Če Apr 12, 2007 2:20 pm

[quote="FOTB"] Plošča Arthur Doyle/Hamid Drake Your spirit is calling[/b], je bila izdana predlani v omejenem številu pri založbi Qbico(ki jo zastopam) in je bila zelo hitro razprodana. Na eBayu je trenutna cena 43$, verjetno pa bo še dosti višja. Na srečo sem jih lani kupil več. Kogar zanima, jo lahko pri meni še dobi po ceni 18Evrov.

Prodana je bila za 68$.
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec

primerjava CD-LP

OdgovorNapisal/-a FOTB » Če Apr 19, 2007 11:25 am

Po kopiranju Satchma(plays King Oliver) iz LPja na CD in presenetljivo dobre kopije, pozorno primerjam "industrijske" CDje in LPje. V roke sem dobil Kip Hanrahana: Tenderness LP, katerega CD verzijo imam že od samega izzida in jo dodobra poznam. Primerjava je pokazala, da je dotični LP na basu slabši in da se zvok na splošno razlikuje. Razlog, da je LP na basu slabši bi lahko bil v predolgi minutaži (na LPju je brez večjih "odklonov" na basu lahko do 45 minut-na obeh straneh).
Zanimivo, kako testiramo in ocenjujemo medija z materialom, ki je že v osnovi lahko drugačen! Sama primerjava bi bila najbolj realna (če nimamo originalnih trakov), da na testnem gramofonu naredimo kopijo na CD in potem to primerjamo. To bi izpostavil kot predlog za naslednji Multimedija sejem. S to varianto lahko tudi zelo realno testiramo CD transporte in DAC konverterje ! Verjamem, da bo Igor Jež za test priskrbel en HAD, snemalno opremo pa lahko dam jaz. Sašo pa lahko naredi analogno verzijo na kaseto...

lp Iztok
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec

Re: primerjava CD-LP

OdgovorNapisal/-a ak » Če Apr 19, 2007 11:43 am

[quote="FOTB"]Sama primerjava bi bila najbolj realna (če nimamo originalnih trakov), da na testnem gramofonu naredimo kopijo na CD in potem to primerjamo.

lp Iztok


Vem, da reskiram spet eno debato, kjer ne bom prišel do konca (da bi dokazoval, da optimum števila nosilcev obstaja, me je minila volja, čeprav je to neizpodbitno :wink: )...pa vendarle:

Primerjati LP in CD tako, da narediš kopijo LP-ja? A ni to primerjanje kopije za originalom. Mislim, da tudi po teoriji obdelave signalov ne znese, da bi bila kopija boljša kot original. Če boste imeli dobro mašinerijo za snemanje, bo posnela vse napake iz LP-ja in dodala malce svojih. Če bo mašina slaba, bo pa dodala veliko svojih napak. Nikakor pa ne bo posnetek boljši od originala. Morda drugačen, sigurno pa ne bolj "veren".

Seveda ne govorim o "re-masteringu", kjer bi na neki digitalni konzoli med snemanjem obdelal signal in odpravljal napake v digitalni domeni. Potem bi lahko bilo bolje.

Edina prava primerjava (IMHO) bi bila narediti LP in CD iz istih master trakov in potem videti kaj je kaj.
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto
Na vrh

Re: primerjava CD-LP

OdgovorNapisal/-a FOTB » Če Apr 19, 2007 6:47 pm

[quote="ak"]Primerjati LP in CD tako, da narediš kopijo LP-ja? A ni to primerjanje kopije za originalom. Mislim, da tudi po teoriji obdelave signalov ne znese, da bi bila kopija boljša kot original. Če boste imeli dobro mašinerijo za snemanje, bo posnela vse napake iz LP-ja in dodala malce svojih. Če bo mašina slaba, bo pa dodala veliko svojih napak. Nikakor pa ne bo posnetek boljši od originala. Morda drugačen, sigurno pa ne bolj "veren".
Edina prava primerjava (IMHO) bi bila narediti LP in CD iz istih master trakov in potem videti kaj je kaj.

AK, nikjer ni bilo govora, da je kopija boljša od originala! To, kako bi izgledal korekten prenos iz master trakov sem se tudi sam vprašal. Do sem še nisi povedal ničesar, kar sam nisem že prej omenil.
Fora je v tem, da ljudje kao takoj prepoznajo "digitalni" zvok. Jaz samo pravim, da če bi naredili korektno kopijo na njihovem analognem sistemu in jo predvajali na dobrem digitalnem sistemu razlik ne bi bilo tako veliko, kot si mislijo.
Napake LPja? Če te pri predvajanju ne motijo, zakaj bi te potem na kopiji? Drugače pa imajo glasbeni programi zelo enostavno opcijo DECLICKER, ki zelo korektno odstrani večino LPjevskih prasketanj. Ampak o tem res ni govora. Jaz sem Satchma presnel brez kakršnekoli obdelave. In je tudi ne potrebujem. Za to dokazovanje tudi mastra ne potrebujem, digitalni mediji(ADC,transport in DAC) so pri meni test opravili z odliko.
MASTER trak ! Kaj misliš, so ga na LP spravili korektno ??? Če ne, lahko tudi iz mastra narediš CD, pa boš težko naredil "pravo" primerjavo.

lp iztok

P.S.: Da ne bo preveč govora o tej temi, daj glas za "sejemsko" primerjavo.
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec
Na vrh

Re: primerjava CD-LP

OdgovorNapisal/-a ak » Pe Apr 20, 2007 6:22 am

[quote="FOTB"]AK, nikjer ni bilo govora, da je kopija boljša od originala! To, kako bi izgledal korekten prenos iz master trakov sem se tudi sam vprašal. Do sem še nisi povedal ničesar, kar sam nisem že prej omenil.
Fora je v tem, da ljudje kao takoj prepoznajo "digitalni" zvok. Jaz samo pravim, da če bi naredili korektno kopijo na njihovem analognem sistemu in jo predvajali na dobrem digitalnem sistemu razlik ne bi bilo tako veliko, kot si mislijo.

Saj nisem nikjer trdil, da trdiš, da bo LP boljši ali CD boljši. Jaz sem samo napovedal, kako je po teoriji. To, da eni takoj prepoznajo digitalnost nosilca (ali analognost) pa je po mojem mnogokrat rezultat tega, da vedo, kaj igra, he,he,he. Torej tukaj se strinjam s tabo.

[quote="FOTB"]
Napake LPja? Če te pri predvajanju ne motijo, zakaj bi te potem na kopiji?

Iztok, daj beri moje pisarjenje. Nikjer nisem rekel, da napake "motijo". Rekel sem, da "obstajajo" in da se kopirajo (če jih ne obdeluješ). In to je spet neizpodbitno, kajti idelanega predvajalnika ali snemalnika NI. Lahko pa je kateri tako dober, da se teh napak ne sliši. Kar se mene tiče, jih je precej takih, samo privoščiti si jih ne morem.

Tudi sam sem se že igral z albumom, posnetim na CD in LP (Blue Train) in preklapljal med CD in LP z daljincem. Razlika je bila očitna (pa nisem vedel, kaj igra, ker mi je pretikala moja najdražja, glasbo sem pa na obeh štartal v isti takt (bolj ali manj)). Zakaj je prišlo do razlike, ne vem, lahko pa jo opišem.

Torej, nikakor nisem vedel, kaj je digitalno in kaj je analogno. Pri enem je bil zvok čistejši, inštrumenti bolj ločeni, zvočni oder ožji. Pri drugem pa ni bilo take ločitve inštrumentov, amapak je bolj igral "bend", zvočni oder je bil širši in globji. Več je bilo "muske". Torej, odločil sem se, da mi je bolj všeč drugi predvajalec. Ko sem pogledal, kateri je to, sem videl, da je bil to LP. Pa ne zato, ker je bil analogen, ampak, ker me je bolj zagrel kot CD (ponavljam, nisem vedel, kaj je kaj). Po drugi strani pa je draga rekla, da ji je bolj všeč CD - okusi so pač različni in s tem nimam težav.

[quote="FOTB"]
P.S.: Da ne bo preveč govora o tej temi, daj glas za "sejemsko" primerjavo.


Dajem glas.
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto
Na vrh

Re: primerjava CD-LP

OdgovorNapisal/-a FOTB » Pe Apr 20, 2007 7:30 am

[quote="ak"] Tudi sam sem se že igral z albumom, posnetim na CD in LP (Blue Train) in preklapljal med CD in LP z daljincem. Razlika je bila očitna (pa nisem vedel, kaj igra, ker mi je pretikala moja najdražja, glasbo sem pa na obeh štartal v isti takt (bolj ali manj)). Zakaj je prišlo do razlike, ne vem, lahko pa jo opišem.

Pri moji primerjavi pa razlik sploh nismo slišali. OK, s prijateljem sva poslušala samo 15 minut. Ravno toliko, da sva oba pritrdila, da te pri poslušanju s CDja NIČ NE MOTI. Karakter , oder... vse je ostalo isto. Verjetno bi se dalo govoriti o kakšnih detaljih, ampak to ni moj namen.

lp Iztok
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec
Na vrh

OdgovorNapisal/-a badmonkey » Če Jun 07, 2007 10:52 pm

Pozdravljeni!

Vidim, da je tu že močno razvita debata, sam pa imam eno vprašanje in sem se nekako odločil, da bom v to temo o gramofonih pisal, če že obstaja...

Zanima me namreč, kam bi lahko v Mariboru peljal gramofon na servis. Nekaj sem sicer iskal in našel, ampak me vseeno zanima kak nasvet. Gre pa za starejši gramofon Sansui SR-525. Težava pa je v tem, da vrti ploščo prehitro, oziroma včasih jo vrti prav, samo potem včasih začne pospeševati, včasih spet ne. Rad bi ga spravil v ok stanje, ker ima navsezadnje tudi sentimentalno vrednost zame.

Hvala za vse nasvete, LP
badmonkey
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Če Jun 07, 2007 12:52 am

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Pe Jun 08, 2007 7:10 am

Treba bo poiskati kakšen avdio video servis na vašem koncu.
Za rezervne dele, kot so jermeni, igle pa ASWO v MB, ki zalaga vse servise z različnimi deli za avdio in video naprave: 041 782580
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a badmonkey » Ne Jun 10, 2007 8:56 pm

Super, hvala za informacijo, zadnjič ko sem zamenjal iglo, sem jo naročil iz Nemčije, ker pač nisem pri nas nič našel...

LP
badmonkey
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Če Jun 07, 2007 12:52 am

Hip hip hip, strašen trik

OdgovorNapisal/-a fotr » Po Apr 28, 2008 12:33 am

so enkrat reklamirali ne vem več kaj. Ampak moram podeliti izkušnjo tudi z vami, saj je , tako zaradi očuvanja mize, prišlo do slušnih premikov.
In to zelo pozitivnih!
Nabavil sem si nov ( star ) gramofon Stabi 2, ki ima nožice malce preveč "prodorne" za lak in les, ki tvorita moje stojalo. In ker so mi iz neke zgodbe ostali neki koščki ebenovine, sem jih podložil pod "špice" Ti koščki so dimenzij cca 1,5 x 1,5 x 3 cm ( Franz oprosti ampak nisem strojnik in mi milimetri niso blizu) in so bolj ali manj vsi enaki.
Pa sem položil gor še eno ploščo, da me malce zabava, ko sem nekaj delal na pcju v sosednji sobi. Za tak trenutek rad izberem operne arije, pa sem izbral zadnjo pridobitev in sicer duete Netrebkove in Vilazona, ki so sicer krasni, ampak po mojem mnenju malce čudno posneti. Vse skupaj je rahlo "ozko" pa tudi razločnost glasov ne briljira.
Ampak, šment, zdaj pa tisti hip, hip, hip. Naenkrat sem v sosednji sobi zaslišal, da vse skupaj poje drugače. Da prav za prav pevca odlično slišim in razločim, kaj pojeta.
Jasno sem šel v HiFi room in poslušal. Pa še enkrat dal iglo na začetek.
Sprememba je bila tako osupljiva, da tisti večer nisem več delal ampak samo še poslušal.
Zdaj pa še dodaten problem. Ko sem že hotel vesoljni svet obvestiti kako malo je potrebno , da se zvok res močno izboljša, sem se spomnil, da sem skoraj istočasno tudi prilepil mat na krožnik. Pred tem je bil namreč samo položen, kajti prejšnji lastnik je imel namesto originalnega mata grafitni mat ( mislim, da od Korošca).
Zdaj pa ne vem kaj je bolj vplivalo?? Ali lepilo ali ebenovina??
Morda pa kdo od vas to ve??
LP Fotr
P.S. če že koga zanima plošča je tvrdke Deutsche Gramophon, ostala oprema pa je Stogi referenze in Ruby open air pravkar servisirana.
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Apr 28, 2008 7:12 am

Tista plošča A. Netrebko-Violetta je na žalost katastrofa (DG 00289 477 61679) in osebno si želim, da taki LPiji sploh ne bi obstojali ker kvarijo ugled zvoka vinila.
Podobno velja npr. za ploščo Herbie Hancock- River ( the joni letters), navkljub temu, da gori piše Verve.

Mat mora biti OBVEZNO prilepljen na Kuzma gramofonih, ker je tanek in lahek in je zato efet mata drugačen in je primerjava neprimerljiva. Res pa je, da je primerjanje težje izvedljivo.

V tvojem primeru je stvar enostavna- ebenovinaste bloke vzameš ven in Violetto na krožnik.
PS: Stabi ima poleg špic še podložne ploščice( ki ostanejo na špicah zaradi O ringov), ki prekrijejo špice in ni poškodb na policah. Ampak lastniki jih tako radi izgubijo.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Po Apr 28, 2008 9:59 am

Ja kar se teh plošč, ki jih omenjaš, tiče, imam iz te serije še eno Netrebkovo, pa tudi na Jonis letters sem padu, pa je na žalsot res pogreb.
Problem je ker Netrebkove ne najdem pri drugih proizvajalcih. Hvalijo pa tako dvorano, kjer je bilo vse skupaj posneto, kot orkester, ampak vse skupaj je bolj žalost.
Če bo čas, bom ta preskus naredil te praznike, tistih podložka pa res nisem dobil, morda jih je Iztok pozabil, ali pa res izgubil.
Bom javil kaj sem ugotovil.
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Apr 28, 2008 11:13 am

Da se pohvalim: A. Netrebkovo sem poslušal pred nekaj leti v Covent Gardnu( Don Giovanni) in to v prvi vrsti, cca 0,5-0,6 m za hrbtom dirigenta.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

Najlepši gramofoni

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Sr Okt 01, 2008 8:36 am

Na tem linku lahko izbirate najlepše gramofone:
[url]http://www.higherfi.com/survey/survey.php?poll_id=6[/url]
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

Re: GRAMOFONI

OdgovorNapisal/-a powermax » Pe Jan 30, 2009 3:22 pm

[color=#FFFF00]Danes sem nekaj prebiral o "podploš?nih" podlogah (angl. mat), mnenja so (kot ponavadi) razli?na, ponudba je pestra, tudi cenovno. Ker ne bi rad "denar stran metal", me zanima, ?e je kdo od vas eksperimentiral s podlogami in opazil razliko v zvoku. Sam imam še originalno podlogo iz filca, krožnik je 6 kg-ski aluminij (jermenski pogon).
P.
[/color]

ADMIN- popravil sem rumeni tekst na takšno barvo, da se lahko sploh bere!
powermax
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po Maj 30, 2005 7:44 am

Prejšnja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov