USB kabel ( vprašanje za raketarja )

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

USB kabel ( vprašanje za raketarja )

OdgovorNapisal/-a akacjan » Ne Apr 06, 2008 11:33 am

Živjo,

že nekaj časa me intrigira tema hi-res digitalnega zapisa. Kot sem videl na Linn-ovi strani ŽE prodajajo hi-res downloading posnetke. In sedaj vprašanje : zasledil sem, da ljudje množično uporabljajo USB povezavo iz računalnika do DAC-a !! in jo imajo raje ,kot npr. optično povezavo. Če se prav ne motim, je Kimber že lansiral USB kabel. Ali ni (hudiča) to najslabša možnost !??
Drugo vprašanje : kako daleč smo s tem pri nas in koliko stane second hand STYLOS DAC in ali se da izbirati vrednosti vzorčenja ( imam možnost dobiti hi-res posnetke )
lp
A.
akacjan
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Sr Feb 16, 2005 10:29 pm

OdgovorNapisal/-a FOTB » Po Apr 07, 2008 8:36 am

Na STYLOS strani si lahko prebereš odgovor : http://www.stylos-sys.com/usb.htm . Styx dela s 16 biti in frekvencami do 48Khz. Sam uporabljam HADa, ki dela tudi s 24 biti /192 Khz. Ker imam MACa z digitalnim izhodom, ga enostavno priključim nanj.
Rabljenega Styxa pa je enkrat prodajal Trancedeejay.

Iztok

Algoritem STYX SYS USB DA konverterja bazira na Texas Instruments USB receiverju ter 24bit/192Khz advance sampling konverterju ( Delta - Sigma ), ki deluje v 16bitni konfiguraciji z digitalni filtrom ter 128xFs nadvzorčenim signalom. Konverter lahko prejme vse digitalne signale z vzorčenjem Fs= 38, 44.1, 48 kHz. Vsi ostali elementi elektronike so visoke industrijske kakovosti: Beysclag MF upori, WIMA kondenzatorji , samopopravljivi MKP kondenzatorji na izhodih, " Low ESR/Z " napajalni kondenzatorji. Digitalni USB (typ A connector) vhod podpira USB 1.1 (12Mbps) standard, ki zagotavlja dovolj hitro komunikacijo z računalnikom za dosego optimalnih zvočnih rezultatov. Standardi z višjo hitrostjo komunikacije kot je USB 2.0 (480Mbps) standard je ravno tako kompatibilen s STYX USB DA konverterjem. USB digitalna povezava ima tudi nekatere prednosti pred največkrat uporabljeno S/PDIF digitalno povezavo, saj komunicira v obe smeri: računalnik-DAC ter DAC-računalnik zato je napaka pri prenosu digitalnih podatkov tako teoretično manjša kot pri S/PDIF povezavi, ki zna komunicirati samo v eno smer. Problem asinhrone komunikacije nastane pri USB priključitvi raznih prenosnih predvajalnikov (MP3, iPod…) katerih konfiguracija omogoča komuniciranje preko USB priključka samo v eno smer oz. obe smeri ob uporabi dodatne programske opreme, zato STYX USB DAC ne deluje s takšnimi vrstami naprav. STYX USB DAC uporablja USB povezavo samo za aktiviranje komponente ter prenos podatkov. Zaradi problemov, ki lahko nastanejo z napajanjem komponente preko USB priključka se elektronika STYX USB DA konverterja napaja preko zunanjega AC-DC napajalnika.
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec

OdgovorNapisal/-a akacjan » Po Apr 07, 2008 5:38 pm

Živjo Iztok,
hvala za odgovor. Kdo bi si mislil, da je USB povezava zadosti dobra...!!??če tako praviš, nimam razloga, da ti ne verjamem. O Stylosih do sedaj nisem ravno veliko vedel. Kot sem razbral iz njihovega materiala, so fantje hudičevo uspešni - iz vsega srca čestitam !! Ampak, zdi se mi, da ne pašejo v moj koncept. Če prav razumem mali DAC razume samo zapis rdeče knjige, veliki DAC pa nima USB-ja. Mene pa v principu zanima samo še visoka resolucija. Tega k.......a CD ja sem tako sit, da bom prešaltal na i pod. Zadnje čase sem se potikal naokrog po svetu in seveda prečesaval ponudbe po raznih Fnacih, Virginih itd. , in ti povem, da so CD-ji še vedno k.....o dragi,da o tem,da ljudje blebečejo oz. igrajo sama jajca ne izgubljam besed. Pa sem si kupil I-tunes kartico.... Še to mi prosim povej, katerega MAC-a uporabljaš, da ima digital out ? oz. a ima moj eno leto star MAC Mini tudi digital out, pa jaz tega ne vem. Kajti, v podatkih mi piše, da ima SPIF out, in sicer kot kombinacijski 3,5 mm jack...
lep pozdrav
A.
akacjan
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Sr Feb 16, 2005 10:29 pm

OdgovorNapisal/-a raketar » To Apr 08, 2008 12:12 pm

Zadeva glede USB povezave zunanjega konverterja je taka, da sem zelo skeptičen glede možnosti reproduciranja master posnetkov(24bit) v izvirni obliki preko takšne povezave. STYX konverter, kot ste omenili deluje 16 bitno, mislim pa, da na trgu ni konverterja, ki bi deloval 24 bitno preko USB-ja. Seveda lahko kdo popravi to trditev ampak sam sem še vedno skeptik, ko imamo opraviti s stvarjo, ki je težko dokazljiva. Obstajajo pretvorniki, 24 bitni, ki imajo tudi USB vhod ampak ta vhod najverjetneje ne deluje 24 bitno, lahko pa se nadvzorči v 24 bitov (???)
Dejstvo je, da imamo v zadnjem času možnost, da pridemo do master posnetkov, kar je zelo dobro in za pohvalit, saj naj bi bila to master kvaliteta posnetka. Dejstvo je, da so boljši kot 16 bitni format. Me pa čudi zakaj kdaj »prodajajo« tudi MP3 format oz. kdo to kupi. Zadeva postane še bolj zapletena; kako tak, master posnetek predvajati v izvirni obliki. V poštev pride samo PC, reproduciranje preko diska. Če tak posnetek »spečemo« ali naložimo v prenosni predvajalnik smo največkrat že pri 16 bitih. Še ena stvar, ki je vredna razmisleka je to, da če master posnetek igra preko računalnika, še ne pomeni, da resnično poslušamo izvirni 24 bitni posnetek. »Računalničarji« so namazani z vsemi »žavbami« in napisanemu ni zmeraj povsem za verjeti. Že recimo, datoteka, ki jo z Win. zbrišemo; ali je resnično zbrisana ali jo samo ne vidimo? Tisti, ki se z računalništvom bolj pro. ukvarjajo, bi tukaj oz. o tem kaj je res in kaj ni, lahko napisali še in še raznih litanij.
Če se vrnem k USB konverterjem (stereo) so kdaj zelo dobra rešitev, če hočemo kvalitetnejši zvok iz računalnika. Pustimo 16 ali 24 bitov, pomembnejše v zvokovnem smislu je, kako je konverter ali zv. kartica konstruiran. Prva stvar, ki se jo moramo zavedati je ta, da najnovejši DAC čip ne garantira najboljšega zvoka. USB konverterje bi lahko razdelili tudi na recimo dve vrsti:
Tisti ki »za srce« uporabljajo »čipe« (največktar so po večini proizvajalca Texsas Instruments) ki imajo poleg tega, da USB signal pretvorijo v uporabnega tudi integriran DAC in najpomembnejše, da ta integriran DAC tudi uporabljajo.
Druga vrsta, največkrat tudi dražji (Stylos Sys-Styx, Wavelenght Audio…), so tisti, ki uporabljajo »čip« samo kot recimo USB receiver, katerega funkcija je zelo podobna kot PCM receiver, da USB signal (ali pa PCM) naredijo uporabnega za poljuben DAC čip oz. tehnologijo, ki jo proizvajalec uporablja. Če hočemo vrhunski zvok, je boljše iskati med slednjimi. Čeprav so dražji, pa marsikdaj lahko z zvokom parirajo še dosti dražjim PCM-klasičnim DAC-om ali predvajalnikom.
Dobro je tudi pogledati kako se USB konverter napaja z elektriko; slabša, bolj elegantna rešitev napajanja kar preko USB kabla (precej »umazano« napajanje, ki izvira iz rač. napajalnika) ter boljša rešitev napajanja preko zunanjega, dodatnega napajalnika.
Ko že govorimo o USB konverterjih oz. reprodukciji glasbe preko računalnika je prva stvar »k boljšem zvoku« uporaba ASIO gonilnikov….da ne bom predolg. Če uporabljate popularni WinAmp za predvajanje glasbe (tudi koncertov) si iz njihove strani prenesite ASIO »plugin« (nemška različica???...v mojem primeru, ki jo uparabljam) in ga inštalirajte. Nato s strani ASIO4ALL prenesite gonilnike s katerimi je kdaj tudi malo problema katera verzija vam bo delovala….sam imam mislim da starejšo verzijo 1.8 ki mi na XP jih deluje OK (nekaterim pa ne…poizkusite z različnimi) in inštalirajte. V WinAmp u nato pod »Propertis«, audio out označite ASIO »plugin«. Zvokovna razlika je več kot očitna, saj ASIO gonilniki obidejo vso Windows kolobocijo.
V zadnjem času so vse bolj popularni »music serverji«, ki pa niso nič drugega kot okrnjen PC namenjen specifični uporabi. Problem PC-ja je njegova glasnost, ki pa vam jo v vsaki specializirani rač. trgovini upajo rešiti. Recimo tako: matična plošča s pasivno hlajenim procesorjem, z integrirano grafično kartico, po možnosti HDMI priključek na plošči, profesionalna zvočna kartica z vsemi živimi »in«, »out« priključki (recimo RME), HD (ki je tudi precej glasen; dobite posebna izolacijska ohišja za HD), DVD ali kaj bolj modernega, najtišji napajalnik, LINUX namensko AV platformo in………..nov STYLOS SYS – EUTERPA konverter, ki bo imel možnost ročnega preklopa med 16 in 24 bitnim formatom ter dvema različnima digitalnima filtroma (malo reklame) tako, da določitev resnične izvirnosti formata ne bo problem.


PS
iPod nima digitalnega izhoda (vsaj mislim) in je namenjen svojemu namenu,…….poslušanju glasbe na plaži, letalu, avtobusu…… Zaenkrat je zvokovno še daleč od dobrih avdio komponent….., pa brez zamere.

PS1
Še ena izjava, ki sem jo pred časom prebral na nekem forumu ob polemiziranju glede STYLOS SYS – HAD konverterja in jo ne bom nikoli pozabil ter se je glasila nekako tako (z vsem spoštovanjem do drugega proizvajalca):
»Bolje, da kupite WADIA konverter, jer kad ga otvorite barem čete znati šta ste kupili«

Mogoče bi bilo dobro razmisliti kako bi elektroniko HAD konverterja spakirali v njegove »noge«, ki so zadosti velike…….in ko bi ga odprli……NIČ.
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a FOTB » To Apr 08, 2008 1:54 pm

[quote="akacjan"] Še to mi prosim povej, katerega MAC-a uporabljaš, da ima digital out ? oz. a ima moj eno leto star MAC Mini tudi digital out, pa jaz tega ne vem. Kajti, v podatkih mi piše, da ima SPIF out, in sicer kot kombinacijski 3,5 mm jack...
lep pozdrav

Aleš

Za snemanje uporabljam iBookPro(digitalni I/O), doma pa imam iMaca(nima digitalnega I/O). Če imaš SPDIF out, potem je to to ! Mogoče boš potreboval samo konverter is optični v koax kabel, ki pa ni nek strošek.

Verjetno je pri USBju problematična količina podatkov? Na 1 Gb spraviš :
24/96Khz 28 min
24/48 57 min
24/44.1 62 min
16/44.1 94 min

kar pomeni, da bo iPod s 24/96 posnetki hitro poln ?

Igor, Benchmark, ki dela vrhunske AD konverterje je tega, ki ga uporabljam sam nadgradil na USB. In to 24 bitov/192 Khz !


lp Iztok
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec

OdgovorNapisal/-a VCC » Sr Apr 09, 2008 7:00 am

[quote="raketar"]
Mogoče bi bilo dobro razmisliti kako bi elektroniko HAD konverterja spakirali v njegove »noge«, ki so zadosti velike…….in ko bi ga odprli……NIČ.


Hehehe, kako so zgleda nekateri živčni, ko vidijo običajne, premišljeno izbrane visokokakovostne elemente (industrijska kakovost), pa nikjer nobenih eksotik. Raketar, si že razmišljal, da bi vgradil kakšno "navidezno" vezje, z morjem lamp, kondenzatorjev tipa zlata folija v japonskem papriju in ex.vergine olivnim oljem iz Kalabrije? To bi pol gotovo špilalo!

Mal sm sarkastičen

LP;
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a akacjan » Sr Apr 09, 2008 7:55 pm

Hvala fantje za odgovore,
v bistvu si zaenkrat delam koncept, kako bi lahko izgledal moj digitalni front end v bližnji prihodnosti. Bojazen, da bom vse skupaj zamenjal za iPod je odveč. Je pa iPod lahko čisto uporabna zadeva za to, čemu je namenjen in če ga malo poekvaliziraš lahko neproblematično glasbo čisto zadovoljivo reproducira, seveda na slušalke. Me pa cela zadeva okrog hi-res zapisa in reprodukcije zanima tudi za to, ker bom drugo leto posnel ploščo ( če se bo temu še tako reklo) z našim orkestrom. Zadeva bo snemana v visoki resoluciji in potem ponujena v vseh formatih (razen LP-ja , žal), če mi bo uspelo prepričati našega direktorja, da da celo zadevo na internet in jo skupaj še z ogromno drugimi našimi posnetki ponudi širši zainteresirani javnosti.
lp
A.
akacjan
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Sr Feb 16, 2005 10:29 pm

Re: USB kabel ( vprašanje za raketarja )

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Če Jul 02, 2009 4:57 pm

Torej ali ima kdo izkušnje s tem USB kablom, za katerega pravijo, da je najboljši:
http://locus-design.com/interconnect.html
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

Re: USB kabel ( vprašanje za raketarja )

OdgovorNapisal/-a VCC » Pe Jul 03, 2009 6:24 am

Ja, ampak ne samo za zvok!

Ga ma kolega, za fotke iz digitalca na ra?unalnik dol vle?t. Ful so bolj pravilne barve!
:oops:


administrator napisal/-a:Torej ali ima kdo izkušnje s tem USB kablom, za katerega pravijo, da je najboljši:
http://locus-design.com/interconnect.html
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

Re: USB kabel ( vprašanje za raketarja )

OdgovorNapisal/-a raketar » Sr Sep 01, 2010 5:35 pm

Nekako moram malo napisat info glede USB konverterjev, kablov................
Imamo nekaj kupcev, ki prisegajo na varianto Mini Mac, Aurora program (budilka :shock: ) in "dober" USB kabel.
Glede kabla (pustimo sarkazem) je zadeva takšna, da tudi za digitalni kabel so bila mnenja, da je za 0 in 1 prav vseeno kakšen je kabel a se je v praksi pokazalo, da je tudi digitalni (coax.) še kako pomemben oz. vpliva na zvok................to se pač drži vseh kablov v avdio verigi tudi USB. Nekako pravijo, da USB kabel za 20-30EUR že popolnoma spremeni zvok glede na "standard šrot".
Največji problem je comp. Ničkoli kokrat slišim govorice, da med USB konverterji karticami skoraj ni razlike, gledano na cenovni razred. Stvari tudi verjamem, ker verjamem, da je VELIK problem v "trdem in mehkem" delu računalnika.
Kot sem napisal zgoraj naj bi stvar odlično funkcionirala. Preizkušeno pri ljudeh s polno "izkušnjami" tako kot glasbenik, producent in ljubitelj vrhunskega zvoka skozi vrhunske komponente. In drage seveda. Da, tudi takšne obstajajo.......tudi v to verjamem :lol:
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

Re: USB kabel ( vprašanje za raketarja )

OdgovorNapisal/-a raketar » Ne Sep 05, 2010 5:59 am

Napaka pri programu.
MINI MAC + AMARA program (in ne Aurora)
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am


Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov