Novi zvo?niki

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

Novi zvo?niki

OdgovorNapisal/-a ak » Sr Okt 29, 2008 11:52 pm

Že kar nekaj časa sem se poigraval z idejo o zamenjavi zvočnikov. Šel sem na forum pogledat, kdaj sem »sprožil« temo za zanimive zvočnike in se zgrozil…tri leta nazaj, pa še nič! :oops: Rekel sem si »Konec, gremo«!

Zdaj je minil dober mesec, odkar so moje ljubljene B&W DM603i zvočnike zamenjali novi…no, ja očitno stari niso bili tako zelo ljubljeni, sicer jih ne bi menjal :wink: – so mi pa dobro služili preko 10let, kar niti ni tako zelo slabo.

Torej, zamenjal sem jih z novimi parom Living Voice IBX-R2. :D Gre za varianto velikokrat opevanih OBX-R2, kjer je kretnica vgrajena znotraj zvočniške škatle in ne v zunanji, ločeni škatli, kot je to pri OBX izvedbi. Pač »šparanje« na kablih…

V času od prvega zagona se zvok še nekoliko spreminja, vendar zadaj že ne več iz ure v uro, morda kvečjemu iz dneva v dan…pa še to ne dramatično.

Razlike od starih zvočnikov so dejansko precejšnje.Oboji zvočniki so bas-refleksni, le da so imeli B&Wji odprtino spredaj, LV pa jo ima zadaj. Morda tudi zaradi tega so LV precej bolj občutljivi na oddaljenost od zadnje stene. Med tem, ko sem B&W moral potegniti kar precej v prostor, da niso bobneli (kar je šmorn, če je poslušalnica to samo po 22:00 uri, sicer pa glumi dnevno sobo), stojijo LVji sedaj precej bliže zadnji steni. B&W-jem so se na zvoku poznali pol-metrski premiki od zadnje stene, LVjem se poznajo deset-centimetrski. Imam pač malo sreče, da mi najbolje zvenijo na položaju, ki je še sprejemljiv v dnevni sobi…

Srednjetonskega in visokotonskega področja pa s starimi zvočniki raje ne bi primerjal…nisem ravno pesniško obdarjen. Takole »po kmečko« bi rekel le, da se je glasbeni oder odprl (predvsem v globino), zvočna slika zjasnila in izostrila, pri albumin, posnetih v živo, se sliši določene podrobnosti iz ozadja, ki so prej šle mimo mojih ušes neopažene (pardon, preslišane),…glasba je dodatno zaživela (nočem reči, da je bila prej mrtva, samo razlika ni majhna), dobila na nekem magnetizmu, ki te vleče v nadaljevanje poslušanja...

Lahko bi rekel, da v primerjavi s B&W-ji, zvenijo novi LVji enako dobro čez celo frekvenčno področje in to od tihega igranja do »razbijanja«. Tega prej ni bilo – pri nižji glasnosti so se basi kar razlezli, ali jih pa sploh ni bilo slišati. Pri visokih glasnostih so pa čisto preglasili zgornje-srednjetonsko področje. Zdaj se da zadeve poslušati tudi precej potiho.

Evo, toliko na hitro…zdaj pa nazaj poslušat musko….


Še dva komentarja mojih domačih…

- Moja mama, ko sem odpakiral nove LVje: »Saj niso nič večji od tastarih!«…Ne mama, tudi pri zvočnikih je velikost pomembna samo do neke meje…

- Moja žena, ko je na muziko norela z mularijo: »Novi zvočniki pa nimajo nobene moči…«. Aaaaa? :shock: Na moj izbuljen pogled je nadaljevala: »No ja, lahko jih dam naglas kolikor hočem, pa jih še vedno lahko poslušam…tastari so kar bobneli pri tej glasnosti«. :? Aja! Veš draga…nekomu je to lahko bolj znak kvalitete, kot »pomanjkanja moči«.

Res pa je, da tile LV kar prosjačijo, da jih naviješ. In zakaj jim tega ne bi omogočil, he,he,he…
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov