Izbira sistema( hifi nasveti)

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

Izbira sistema( hifi nasveti)

OdgovorNapisal/-a Kuzma » Ne Jan 30, 2005 11:14 am

Nasveti podani na tem forumu so plod mojega tridesetlenega ukvarjanja s avdio problematiko. Toda zavedajte se, da v Sloveniji zastopam nekatera tuja podjetja, katere aparature so mi najbolj poznana. Vsak nasvet pa bo seveda samo mnenje pisca komentarja.
Zadnjič spremenil Kuzma, dne Sr Mar 09, 2005 12:40 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
FK
Kuzma
 
Prispevkov: 47
Pridružen: Če Dec 23, 2004 1:09 pm

OdgovorNapisal/-a Kuzma » Pe Feb 18, 2005 3:51 pm

Sedaj je zelo normalno, da si bodoči kupec potencialno aparaturo izposodi in jo preiskusi doma v svojem avdio sistemu- če bo "pasala" in če bo izboljšala zvok sistema.

Kaj pa če je to podobno temu, kot bi si izposodil vrhunske pnevmatike za cestne dirke( npr. za 24 ur Le Mansa) in poskušal ugotoviti , kako se vaš avto obnaša- če malce pretiravam pri vožnji iz garaže. Skratka, če vrhunski aparaturi ne sledijo ostale komponente v sistemu nima smisla izposoja.

Kakšne so vaše izkušnje z izposojo- ali ste bili še vedno zadovoljni z vašo izbiro aparature tudi po šestih mesecih?
FK
Kuzma
 
Prispevkov: 47
Pridružen: Če Dec 23, 2004 1:09 pm

OdgovorNapisal/-a Gost » Pe Feb 18, 2005 5:08 pm

Oh, ko bi le bi bilo HIFI tako enostavno kupiti kot avto... pa na žalost (ali pa tudi na veselje nekaterih) ni. Preveč je parametrov, ki pogojujejo zvok. In kaj nam predlagaš, da ne bomo testirali vrhunskih pnevmatik pri vožnji iz garaže? Ocene iz "vrhunskih in nepodkupljivih" revij ? Poslušanje pri prodajalcu, ki nam mora znati pokazati, kaj naprava zmore in potem doma poskrbeti, da ji bo okolje všeč? V prvo ne verjamem več, druga mi je bližje, vendar samo v primeru, da bom kupil vse komponente na istem mestu in da ima moja soba podobne karakteristike kot prodajalčeva. Res me zanima , kako bi kupoval ti ! :roll:

lp Iztok
Gost
 

OdgovorNapisal/-a Kuzma » So Feb 19, 2005 9:27 am

Seveda je lažje napisati, kako ne nakupovati ,kot dati konkreten nasvet, ker je zadeva bolj kompleksna. Toda kompleksna je tudi zaradi množice proizvajalcev in "strokovnjakov in entuzijastov", ki zameglujejo pogled.

Enostavno kupiti avto- to se ti mogoče samo zato zdi, ker mogoče misliš, da so avtomobilske revije nepristranske.

Pri avto revijah je veliko brezplačnih obiskov ekzotičnih letovišč, kjer je predstavitev najnovejšega modela XYZ. In to redno, pri tistih 20 avtomobilskih znamkah na svetu.To je ogromno zastonj potovanj in bivanja samo v enem letu. Kako mora pisec pisati, da ga povabijo tudi naslednje leto.(še dobro, da tega v drugih profesijah ni?)
Celotni avdio promet v svetu( ne mislim poceni hišnih kinov in podobno) je manjši od enodnevnega prometa prodaje avtomobilov. Skratka avdio je zelo majhen posel.
Toda tudi pri nabavi avtomobila mora kupec vedeti ali kupuje športno limuzino ali kamion.

Ali avdio sistem potrebuje za reprodukcijo akustičnih inštrumentov ali za nabijanje "garažne" glasbe. To lahko da zelo različne potrebe in ocene o kvaliteti sistemov - predvsem ocene po internetu, kjer nima skoraj nihče nobene reference o piscih oziroma njihovih glasbenih okusih,tu se šele lahko skrivajo povezave med "proizvajalci in pisci".

Jasno je ,da revije živijo o tem ,da pišejo o novih izdelkih. Revije ne bi nihče kupoval, če bi stalno pisali o aparaturi, ki je navkljub starosti, še vedno ena najboljših. Toda, kdor sledi revijam, tako, da jih bere in razume, se lahko iz testov marsikaj nauči. Ravno tako je potrebno razumeti, da se ocenjujejo aparature v sedanjosti- se pravi primerjava med aparaturami, ki so prišle na tržišče v zadnjih 12- 24 mesecih. In potrebno je slediti opisom istega pisca in ne avtomatično primerjati aparatur, ki sta jih testirala različna pisca med seboj.

Ravno tako je potrebno prebrati pri testu, katere aparature so bile uporabljene- to predvsem velja pri ojačevalnikih in zvočnikih in velikosti sobe.

Ravno tako velja, da če že ne verjamemo revijam- nekaterim bolj, drugim manj, se vprašajmo zakaj. Ali zato, ker imamo toliko izkušenj z različnimi aparaturami kot pisci v revijah ali zaradi naših lastnih slabih izkušenj z par dobrimi aparaturami- CACH 22- beri vožnji avtomobila iz garaže, četudi imamo zaprta vrata.

Kako naj kupuje začetnik in kako nekdo ,ki že ima lasten avdio sistem nekega ranga je lahko popolnoma enako.

Ne kupujte tisto, kar se "fajn" sliši, temveč tisto, kjer vas najmanj nekaj moti pri poslušanju glasbe. Npr. se pravi, ne koliko basov je, ampak ali lahko poslušam ritem glasbe. Ne kako močno in agresivno se sliši trobenta, temveč ali je v sozvočju z podajanjem glasbe. Toliko za začetek.


Osnovna splošna pravila so: za določeno velikost in možnost postavitve zvočnikov v sobi naj bodo zvočniki primerne velikosti, katere naj poganja pravi ojačevalnik- ostalo je lažje. Toda vpliv okusa glasbe je pomemben. Če je nekomu reprodukcija akustične kitare najpomembnejša, drugemu pa "ornk špon" mora tudi to biti jasno, da tega enako dobro ne bo igral isti sistem. To bi morala kupec in trgovec na začetku razčistiti.

Za izboljšavo sistema pa velja- če želite izboljšati vaš sistem, ena dobra aparatura tega ne bo avtomatično naredila. Potreben je resen premislek, kaj narediti, da se bo zvok izboljšal.


Res pa je, da se učimo na napakah. Zato moramo nabrati nekaj avdio izkušenj , da vemo v katero smer se obrniti. Toda ravno tu je problem. Sčasoma imamo več izkušenj kot večina ostalih lastnikov avdio sistemov in naenkrat smo strokovnjak( hobi) v svojem okolju in sedaj "vse vemo". Preiskusimo nekaj aparatur- ene pohvalimo, druge so zanič in smo že kritik na še višjem nivoju.
Pluvamo po revijah in "talamo" nasvete znancem in pišemo po internetu in ustvarjamo svojo jasno podobo eksperta.Ker nismo trgovci-saj ne živimo od tega-nam vsi vejamejo. Kaj je s tem narobe- nič, le ne vemo ali je vzrok našim ocena pol izkušenj ali pol neizkušenj.



Skozi debate na tem forumu upam , da bomo sčasoma vsi udeleženci na tem forumu prispevali svoje izkušnje in s tem marsikomu pomagali pri odločitvah in izboljšavah svojih sistemov, ob čim manj dragih napačnih odločitvah.
FK
Kuzma
 
Prispevkov: 47
Pridružen: Če Dec 23, 2004 1:09 pm

OdgovorNapisal/-a dexter » So Feb 19, 2005 10:36 pm

Hua, dobro ;-)

se strinjam popolnoma, vendar nazaj k isposoji. Pri zvočnih omaricah enostavno brez isposoje ne gre. Fizika je fizika. Če k temu dodamo še lastno elektroniko (vsaj power) smo na zelo tankem ledu, če tega ne preizkusimo pri sebi v svojem prostoru in svojo amplifikacijo.
Če pa pogledam s strani prodajalca opreme, vidim popolnoma drugače. Postavijo se mi vprašanja, kaj in kako bo potencialni kupec ravnal z omenjenimi omaricami? Bo na zvočnik odložil ključe ali celo kozarec, ki ga je držal v roki in mu je pri zamenjavi CDja ali vinilke bil v napoto, bo zvočnike poganjal do roba, ker želi ugotoviti ali je njegov ojačevalnik dovolj "močan" za zvočnike z majhnim iskoristkom...
Odgovore naj si poišče vsak sam in na koncu razume prodajalca... Sam bi si seveda želel zvočnike izposoditi za kakšen teden, ženo poslati na dopust in izklopiti telefone... No, to pa je že druga zgodba.

Lep pozdrav,

Andrej
dexter
 
Prispevkov: 9
Pridružen: So Feb 19, 2005 10:19 pm

OdgovorNapisal/-a Kuzma » Ne Feb 20, 2005 8:46 am

Izposoja: vsekakor je potrebno pred izposojo zvočnike slišati, saj na osnovi dobre prezentacije, leti potencialnega kupca začnejo zanimati. Toda, pred samo izposojo je potrebno razčistiti par stvari: Ali imaš doma dovolj dober sistem, za eventualno vrhunske zvočnike? Ali je soba dovolj velika? Ali je ojačevalnik dovolj dober? Ali bodo lahko zvočniki tako stali kot je potrebno? Šele nato pride upoštev poslušanje doma.

Toda, sedaj lahko naletimo na problem " lastne objektivnosti". Svoj sistem poznamo zelo dobro. Nov zvočnik nam da nove dimenzije in včasih nas to lahko zanese. Seveda , povabimo svoje avdio prijatelje in vse skupaj se stestira. Nato se potegne neko mnenje in ugotovi, da je zvočnik vredno zamenjati ali ne. Če nam je zvok zelo všeč, potem je to OK, če nam ni, pa ne, toda v obeh primerih ni nujno, da je vse jasno.

Lahko imamo preslab CD predvajalnik, ki ima slabšo definicijo basov in zato lahko izberemo zvočnik, ki namesto točne reprodukcije basa, le tega rajši odreže in se bolje sliši na ta račun.In, ko kasneje poskušamo izboljšati zvok, se začnemo vrteti v začarenem krogu preiskušanj, testiran in nezadovoljstev s ocenami aparatur v revijah-saj ni nobenega pravega basa. Ali se nam kabli derejo, da povečajo transparentnost. Zato izberemo zvočnik, ki ima zaprt, nedefiniran zvok, ipd.... In, ko si naslednjič izposodimo vrhunski ojačevalnik ni in ni nobene transparentnosti, o kateri smo brali v revijah in zopet pluvanje po .... Zato tudi izposoja doma vedno ne rešuje problemov tam, kjer so.

Drug problem pa je lojalnost kupca do trgovca. Slišiš za novo aparaturo, ki jo hvali trgovec . Slišiš jo pri njem. Nato si jo celo izposodiš in ugotoviš, da je to ta pravo. Nato pa na internet in iskanje najugodnejše ponudbe, ki na koncu navkljub nižji ceni ni nujno najcenejša. Skratka, kako naj ravna trgovec-ki se spozna- ki ima v večini primerov več izkušenj z različnimi komponentami v takih primerih. Naj mu še vedno svetuje kaj bi bilo dobro za njegov sistem ali posodi aparaturo? Po takšnih internetnih nakupnih izkušnjah bo nasvet: j... s.!

Torej, neka sinergija med lojalnim kupcem(hobi) in trgovcem- strokovnjakom(profesionalec), lahko da na koncu mogoče najboljši sistem. Po mojih izkušnjah pol urna debata lažje reši problem sistema, kot izposoja samih aparatur.

P.s.: Ne da bi koga žalil,ampak, prosim ne toliko energije izgubljati pri nabavi para zvočnikov za 50.000 SIT.
FK
Kuzma
 
Prispevkov: 47
Pridružen: Če Dec 23, 2004 1:09 pm

OdgovorNapisal/-a dexter » Ne Feb 20, 2005 10:40 am

Hja, o ceni res nismo govorili. Vse zgoraj napisano drži. Meni je bilo samoumevno, da gre debata na račun zvočnikov, ki stanejo najmanj 5 × toliko.

Lep dan še naprej,

Andrej
dexter
 
Prispevkov: 9
Pridružen: So Feb 19, 2005 10:19 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Če Mar 03, 2005 1:33 pm

Najprej mislim, da mora obstajati neka lojalnost med obema, kar pa pomeni tudi, da se trgovec potrudi in skuša kupcu v okviru danega budžeta pravilno svetovati. Sam imam dobre izkušnje tako s trgovino Vklop kot s Kuzmo. Otroci so najprej štartali z Rotelom ( na podlagi poslušanja in tudi izposoje) sam sem pri Vklopu najprej izbral zvočnike (v nekem cenovnem okviru) in nato iskal primerne poganjače (beri cenovno) tu sem sicer imel srečo, saj se je kombinacija, ki mi je bila najbolj po volji pojavila v salamonu in to za faktor 3x ceneje. Vendar je šlo za enak ojačevalnik, kot so mi ga svetovali pri Vklopu, le lastniku se je tako zelo mudilo po nekaj drugega, kar je videl v prospektu ?????
Sam sem mnenja, da če me nekaj prepriča pri trgovcu, da bi to moralo delovati tudi doma, seveda če ne gre za abnormalna odstopanja v velikosti prostora.
Se pa verjetno z večanjem apetita po več (in dodatnimi financami) začne pojavljati problem ali je kaj treba preskusit ali ne. Se pa strinjam, da v sistemu za cca 5.000E ni treba testirat zvočnike, ki so 6x dražji od celotnega sistema skupaj.
Pa še to. Če ti nekdo posodi drago aparaturo se mi zdi samoumevno, da jo tudi paziš. Kar pa ne pomeni, da avta na testu ne poženeš do limitov. Ampak to delam tu pa tam tudi s svojim avtom.
Sicer pa dober trgovec kaj kmalu ugotovi kdo je vreden zaupanja.
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a fotr » Pe Mar 04, 2005 11:59 am

Ali je kdo od vas, ki obiskujete res prabve sejme kdaj videl tako imenovane room lenses ( glej http://www.roomlens.com/RoomLens.html)
Zanima me ali je kaj na tem , še posebej ker sem na neki strani (pa sem jo izgubil) videl, da je tak štos zelo drag.
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a Gost » Pe Mar 04, 2005 12:49 pm

[quote="fotr"]Najprej mislim, da mora obstajati neka lojalnost med obema, kar pa pomeni tudi, da se trgovec potrudi in skuša kupcu v okviru danega budžeta pravilno svetovati.

Lojalnost še ne more rešiti problema nepoznavanja vaših komponent in seveda vašega "pravega" zvoka s strani prodajalca. Ta trditev lahko velja samo v primeru, da vse kupujete na istem mestu, kar pa po moje ni najboljša varianta.In zakaj ne ? Tudi pri Vklopu nimajo samo ene firme, ki proizvaja npr. zvočnike in verjetno niso vse njihove znamke boljše od ostalih...

[quote="fotr"]Sam sem mnenja, da če me nekaj prepriča pri trgovcu, da bi to moralo delovati tudi doma, seveda če ne gre za abnormalna odstopanja v velikosti prostora.

Ko si izdelate, kakšen mora biti "vaš" zvok in ko spoznate vse omanjkljivosti vaših komponent (to vam uspe samo s primerjavo) in prostora, potem bi lahko vaša trditev še nekako veljala. Vendar je do izpolnitve teh dveh pogojev dolga pot, ki vodi preko nešteto koncertov in testiranj komponent.
Gost
 
Na vrh

OdgovorNapisal/-a fotr » Pe Mar 04, 2005 1:15 pm

Saj nisem trdil, da moraš vse najti pri enem trgovcu. Sam sem najprej v nekem cenovnem rangu poslušal različne zvočnike (jasno tudi druge poganjače) ampak na koncu sem se odločil, da po mojem prepričanju zvenijo korektno še posebej v nekem cenovnem okviru. Nato sem na te zvočnike priklapljal različne ojačevalnike in predojačevalce. Viri so bili v vseh primerih precej kvalitetnejši od mojega (Marantz CD 48) tako, da sem lahko dobil občutek, kaj ti zvočniko zmorejo. Tako sem se odločil za zvočnike. Nato sem moral poiskati še sprejemljivo rešitev pri predojačevalcu in ojačevalcu. Kar pomeni, da je spet v okviru nekih sredstev celota morala vsaj "dišati" po tistem kar sem slišal v salonu.
Seveda je kasneje sledilo še prestavljanje po prostoru senm ter tja itd. Ne trdim, da vse lahko rešiš pri trgovcu, vsekakor pa veliko. Da pa je vse skupaj never ending story pa je tako ali tako znano.
Sedaj imam analogni vir (Kuzma) in nov predojačevalec (CJ PV12) kar pa seveda ruši uravnoteženost sistema predvsem po ceni. Zato pa moram zbrati nove cekine in potem na novo trnovo pot. Še posebej tudi zato, ker bo šlo vmes še kar nekaj cekinov za koncerte in plošče
BY the way, ali kdo ima kakšno formulo v kakšnem deležu naj bi bili recimo zvočniki, ojačevalec predojačevalec prepred ojačevalec in vir (recimo analogni ) ter seveda kasneje kabli??
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a Gost » Pe Mar 04, 2005 2:54 pm

[quote="fotr"] Nato sem na te zvočnike priklapljal različne ojačevalnike in predojačevalce. Viri so bili v vseh primerih precej kvalitetnejši od mojega (Marantz CD 48) tako, da sem lahko dobil občutek, kaj ti zvočniko zmorejo.

In kje ste probavali ojačevalce? Pri sebi doma ali v trgovinah.In če ste to delali v trgovinah, kakšne so bile ostale komponente (gramofon,CD,KABLI....). Ali ste to imeli potem tudi doma?
V trgovinah pravi prodajalci priklopijo zraven še vrhunske komponente s katerimi hočejo pokazati pravo vrednost testirane komponente. Doma pa ...

lp Iztok
Gost
 
Na vrh

OdgovorNapisal/-a fotr » Po Mar 07, 2005 8:28 am

sakj sem napisal, da sem preskušal v trgovinah in da so bile vse komponente boljše od mojih doma. Skušal sem ugotoviti kaj je v Trgovini najbolje (za nek določen denar) kasneje pa doma z nadgradnjami doseči enak zvok (ali pa še boljši). Mislim, da se mi je ta metoda obnesla, saj nisem bil razočaran, kot pa sem že napisal, so me kasnejši nakupi pripeljali do tega, da sedaj izbiram novo končno stopnjo in kasneje še zvočnike (ko bo cekin) Sedaj pa bo verjetno izbor le moral temeljiti na prsekusu doma, saj vsega res ne morem nositi v trgovino
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a zvocnik » Sr Mar 09, 2005 12:11 am

Kriticno poslusanje avdio naprav v trgovinah ali tudi demo salonih ni tako pomembno kot se to zdi. Kar mora kupec ugotoviti je karakter naprave kar bi pomenilo ali mu je tisto kar slisi vsec ali ne. Torej mu je po ukusu, pase na uho, pase na glasbo, ki jo poslusa in sprejema. Fine tuning sistema in njegovo spoznavanje tako ali tako traja leta in prazaprav nikoli ni koncano. Seveda je vsaka komponenta se kako pomembna in izkusnje dobi vsak sam sele cez leta ob poslusanju drugih sistemov, obiskih pri prijateljih in sejmov, spremljanju literature o novih in starih napravah itd.
Najbolj kriticen je izbor zvocnikov, da so pravilno vpasani v sobo. V kolikor to niso magnepani ali elektrostati za katere je zares potrebno imeti primeren prostor, da se doseze tisti zvok za katerega so narejeni je z klasicnimi zvocniki manj problema pa vendar. Sistema bi se moral graditi okoli zvocnikov. Veliko avdifilov niti ne ve kako dobre zvocnike imajo ter bi se morali vprasati predno zacutijo, da jih morajo zamenjati, ali so res ze v celoti izkorisceni. Ojacevalnik rabimo za poganjati zvocnike in ne obratno. No, izbor citalcev bi moral biti najboljsi kar je mozno kupiti za denar, ki je na voljo tudi, ce je nad trenutno vrednostjo ostalega dela sistema.
Vsak zacetek audifilstva je vedno zelo nedolzen in se zacne, ker hocemo samo poslusati glasbo. Sele kasneje se razvije cut za 'estetiko' poslusanja, ki pa vsakemu v celoti spremeni zivljenje. Zal. Zakaj zal? Ker v avdiju enostavno ni meje, ne v dosezenemu zvoku in ne v cenah, ki smo jih zmozni placati in tudi ne v razumevanju zvoka, ki ga avdio naprave na koncu ponujajo. Razumevanje zvoka je v pogovorih precej sirok pojem in nikoli se ne zedinimo okoli njega v resnici pa vsi vemo kaj je naraven zvok, ki ga poslusamo na koncertih. Tu avdifili pogosto zgubijo nit in v vecini primerov iscejo nekaj v zvoku in nic vec v glasbi. Glasba vendarle ni taka kot nam jo predstavlja zelo veliko avdio naprav. To je samo Hi-Fi. Potrebno se je samo vprasati. Sinteza avdio naprav pa je kriticen element in za tem strmimo skozi spoznavanje in nadgrajevanje nasega sistema. Ko to dosezemo, smo na konju in zgodi se tudi, da pri tem nismo cisto bankrotirali.
lp
zvocnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Ne Mar 06, 2005 12:31 am

OdgovorNapisal/-a Gost » Sr Mar 09, 2005 11:41 am

[quote="zvocnik"]Kar mora kupec ugotoviti je karakter naprave kar bi pomenilo ali mu je tisto kar slisi vsec ali ne.

In kako priti do karakterja naprave, ko pa poslušamo CEL sistem ? Kot primer lahko navedem zvočnike JMLab Mezzo Utopija, ki so mi vedno igrali presvetlo, dokler jih nisem slišal na Conrad Johnsonu. Seveda se da , s poslušanjem iste naprave na različnih sistemih, določiti karakter, ampak še vedno nismo 100%, kako bo to igralo pri nas doma. To pa nas seveda najbolj zanima.
lp Iztok
Gost
 
Na vrh

Naslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov