ŽIVA GLASBA

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

ŽIVA GLASBA

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » So Apr 23, 2005 3:53 pm

To podtemo odpiram za vse tiste, ki želijo deliti izkušnje s koncertov. Za ta forum bi bili verjetno zanimivi ne le opisi kakovosti izvedb, pač pa tudi opisi kakovosti zvoka.
Marko Puš
 

Rah 3

OdgovorNapisal/-a Rogouc » Ne Apr 24, 2005 11:23 am

Predv?erajšnjim sem si malo odpo?il ušesa v Cankarjevem domu...

Modri abonma - spored

Rahmaninov - muska seveda super, tu ni kaj. Kar se izvedbe ti?e, sem imel kmalu po za?etku ob?utek, da se je orkester malo intonan?no izgubil, a je bilo po pianistovem solu spet vse v redu. Sem pa sedel na zelo neugodnem mestu. Pater levo. Klavir ima zaradi velikosti precej usmerjen zvok naravnost v sredo dvorane, pa sem bolje slišal odboj od zadnje stene kot pa direkten zvok, kar je precej ubilo ob?utek pinaistove hitrosti in dinamike igranja. Zvok orkestra je bil precej suh in dinami?en, lo?en od odmevov, le zaradi mesta poslušanja malo premalo mogo?en. Verjetno bi se najbolje slišalo tam kot vedno - sredina prvega balkona. Odstopljenim kartam se pa? na zobe ne gleda... :(

V drugem delu koncerta me je Petri?evo delo malo uspavalo, pa tudi sicer tovrstna glazba ni preve? po mojem okusu. Klasificiral bi jo kot 'kr neki'. :P Elgarjeva Enigma je bila pa ?isto nekaj drugega. Silno vše?no. Violine so bile malo ?asovno neto?ne in jih je metalo iz ritma, sicer pa kar OK. Sem se pa ves ?as spraševal, v katerem filmu je bila ta glazba uporabljena, pa tega še vedno ne morem pogruntat...

Rogouc
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am

7. koncert modrega abonmaja

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » Ne Apr 24, 2005 12:26 pm

Si me prehitel Rogouc. Tudi jaz sem bil na tem koncertu, vendar imam malce drugačno mnenje. Izvedba Rah 3 je bila zame razočaranje glede na pianistovo zgodovino in mesto, Enigma variacije so imele nekaj svetlih trenutkov in še najbolj mi je bil všeč Petrić, ki je v to svoje delo vtkal zanimive pasuse melodij na škotske dude. Zelo atraktivno bi bilo, ko bi se pri naslednjih izvedbah na dude igralo v živo. Ker je šlo za krstno izvedbo bomo o njej lahko govorili šele čez čas, meni pa je to delo eno redkih domačih, pri kateri me ni držalo, da bi pobegnil iz dvorane.

Jaz sem sedel v parterju v peti (II. del) in šesti (I.del) vrsti sredina nekoliko desno od dirigenta in zanimivo, da se je čutila razlika v zvoku, čeprav je šlo v bistvu le za en meter razlike v oddaljenosti od orkestra. Na zadnjih treh koncertih modrega abonmaja sem namenoma menjaval sedeže med odmori in vedno bolj se nagibam k mnenju Aleša Kacjana glede zvoka galusove dvorane ter boljših in slabših poslušalnih mest.

Da bi se izognil napačnim interpretacijam bi raje videl, da sam pojasni svoja stališča.
Marko Puš
 

TheStroj

OdgovorNapisal/-a VCC » Ne Apr 24, 2005 1:27 pm

Živijo!

Čisto v drugo smer kot predhodnika:

Včeraj sem si v Konjicah nudil koncert Plemena The Stroj. Nazadnje sem jih poslušal na njihovem legendarnem koncertu v kamnolomu v Laškem (kjer so med drugim po kamnolomu zlili in zažgali enih 2000 l nafte).
V primerjavi od takrat so kar lepo napredovali. Zdaj vključujejo tudi "kvazitrobila", zdi se mi da sta dva igrala na neke stare troblje od vlakov. Sicer pa so tako dobro uigrani, da se mi je zdelo da poslušam ritem mašino. Zvok je bil pa fenomenalno dober, tonmajster je na nekaterih pasusih odlično dodal kakšen phazer ali reverb, kar je bilo pa tudi vse od elektronike. Vsi zvoki so bili pridelani na odru in kar mi je bilo zanimivo je to, da lahko z navadnim plehom 1x1 m spraviš ven zvok, ki ga nekateri tedne poskušajo ustvarit na sintih in podobni elektroniki. Uporabili so tudi neke hecne mehke "cevi" al nekaj takega (kar je uporabljal zadnič tudi bobnar na Ribot - Spiritual Unity v CD, če je kdo bil si lahko predstavlja), ki proizvajajo različno visok zvok v odvisnosti od hitrosti vrtenja).
TheStroj imajo zdaj vsa tolkala uglašena....
Torej, vredno jih je kje ujet in jim prisluhnit.
Je blo pa vse skupaj precej na glas....
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Ne Apr 24, 2005 6:48 pm

Zvok- Cankarjev dom:

Meni je najboljši zvok na 1. balkonu druga vrsta(v prvi vrsti ne vidiš dobro, ker kovinska ograja zastira pogled in tudi zvok solista). V parterju je zvok bolj zaprt in se tudi ne razširi prostorsko, amak je bolj nizek in dvodimenzionalen. Vzrok temu je to, ker za orkestrom ni prave akustične školjke, ki bi projecirala zvok v dvorano preko glasbenikov.

Na balkonu slišiš zvok bolj direktno in prostorsko- sevanje inštrumentov navzgor-naprej, v bistvu v smeri mikrofonov. Ravno tako inštrumenti in glasbeniki ne zastirajo eden drugega.

Na 2. balkonu je zvok homogen a za moj okus preveč oddaljen. Ravno tako mislim, da velika dvorana ni primerna za majhne zasedbe.

Modri abonma- petek:laično razmišljanje:

Rahmaninov- prvi del igranja pianista je bil zamegljen in neizrazit a kasneje se je meni zdelo dobro. Orkester se je nekako ujel skupaj v drugi polovici koncerta.

Petrič - ja ena od stvari, ki jo človek lahko posluša do konca- malce me je spominjala na angleškega skladatelja Lloyda, a v drugem delu se mi je zdelo vse skupaj preveč zbito in nedinamično.

Elgar je bil na koncu pravi balzam za ušesa in dušo- meni so godala( predvsem čela) igrala zelo dobro in celotna prezentacija je bila odlična- mogoče je malce zaškrtalo na enem ali dveh mestih pri trobilih in pihalih- kar se včasih dogodi, a niti malo ni zmotilo celote.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a akacjan » Ne Apr 24, 2005 8:03 pm

Ja, je..........nti !!!!!!

a zdej se bo pa že vsak us..n kostruktor gramofonov pritoževal ?ez pihala in trobila !!!!?????,ja pravzaprav imam jaz tudi pripombe na mojo ro?ico.Kaj je s tistimi resonancami,ki mi mažejo sliko na cca.650-700Hz??? Sej se sam hecam, fantje fasciniran sem nad vašimi izjavami.Obenem pa zelo vesel,da ste se lotili koncertov,takšnih in druga?nih.Žal,vam koncertov SF iz mojega stališ?a (sediš?a) javno ne smem komentirati ,sem pa lahko samo vesel,da sta MP in FK z odobravanjem sprejela Petri?a...Kar se ti?e dvorane,sem svoja mnenja že nekje tukaj pojasnil.Zame je najboljši zvok na drugem balkonu.?e bi mi sistem igral kot se sliši v parterju ali prvem balkonu ,bi že vse letelo skozi okno.Ampak ljudje se na vse navadijo in tako so naši abonenti hvala Bogu že dolga leta navajeni na zvok ,ki ga dobivajo in se ne sekirajo kaj dosti,vklju?no z mojo mamo ki to posluša že dvajset let.Kot sem rekel že prej je dale? najboljši zvok v Cankarju tisti ki ga verjetno še nih?e od vas (žal) ni slišal-pred železno zaveso. S tem dobimo malo bolj agresiven ampak bistveno bolj homogen oz. uravnotežen zvok.Žal se podobni problemi pojavljajo povsod po svetu,kjer imajo podobne dvorane,ne sicer v taki meri,pa vendar.Recimo Barbican center (London)in Gasteig(Muenchen) sta bodobni sranji,pa tudi RFH v Londonu ni kaj dosti boljši(s stališ?a dirigenta je pa sploh baje šit,kot mi je zadnji? povedal Jacek K.)?e ho?'te slišat taprav zvok, morate v Luzern ali Birmingham.Tam sta zame dale? najboljši dvorani,kar sem jih slišal oz. igral v njih. Pa za Berlinsko tudi pravijo da je super.
lp
A
akacjan
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Sr Feb 16, 2005 10:29 pm

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Apr 25, 2005 7:25 am

Nadaljevanje laičnega razmišljanja:

Laiku se pač laično utrinjajo razne misli:

To ni glasbena kritika ali kaj podobnega, le kako je meni nekaj bilo všeč ali ne, tako glasbeno kot zvokovno.

Včasih( redko) v glasnih pasažah ,ko vsi "pihajo in trobijo" dobim občutek, ko da se ne zgodi vse naenkrat.Tedaj najbolj izstopajo najglasnejši inštrumenti.Ne govorim o tem a je prav ali narobe zadet ton- o tem nimam pojma.
Na izvajanja različnih soloistov nimam nobenih pripomb. Razen pikolo včasih zelo zaresonira čez dvorano.

Sama velika dvorana ima relativno kratek odmevni čas in to ne naredi tako polnega zvoka orkestra? Kakšne misli na to temo?

P.s.: AK-prejšni petek si briljiral. Zame kompleksna glasba,nekateri deli so mi bili zelo všeč, nekateri manj- predvsem tisti takoj po začetku. Kasneje se nekako bolj vklopiš v samo glasbo in jo lažje spremljaš.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a akacjan » Po Apr 25, 2005 4:12 pm

Živjo

ko sem na začetku osemdesetih hodil na akustiko k prof.Adlešiču, se je ravno takrat pritoževal čez lovske štose pri projektiranju velike dvorane CD. Zaradi nestrinjanja z projektom je baje izstopil iz odbora za akustiko-tako je to on nam študentom razlagal in prav spomnim se,da je takrat dejal da naj bi bila zadnja vrsta dvorane čez mejo jeka,torej naj bi bil reverberacijski čas dvorane dolg.Kako je to sedaj, ne vem,lahko pa vprašam radijsko ekipo,ki ima pod streho CD-ja čisto novo mizo,ki lahko izmeri veliko parametrov.Sicer bi pa o tem daleč največ vedel naš prijatelj Andrej,ki je bil v Ravnikarjevi ekipi, ko so zadevo načrtovali in gradili .
lp
A
akacjan
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Sr Feb 16, 2005 10:29 pm

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » To Apr 26, 2005 9:24 am

Zdi se, da je Andrej zadnje čase zelo zaposlen. Ga lahko prepričaš, da nam na tem mestu malce osvetli tovrstne skrivnosti CD?
Marko Puš
 

OdgovorNapisal/-a ak » Če Apr 28, 2005 6:01 am

[quote="administrator"]...P.s.: AK-prejšni petek si briljiral. Zame kompleksna glasba,nekateri deli so mi bili zelo všeč, ...


Pa sem si res izbral nesrečen nick :wink: . Že na moje prvo oglašanje na tem forumu pod nickom AK me je "nekdo" obtožil, da sem g.Aleš Kacjan (ki ga niti ne poznam, razen iz tega foruma). :(

Prejšnji petek (glede na citirano sporočilo bi to bilo lahko namreč 22.04.05) sem bil na službeni poti in ne verjamem, da me je tam admin videl briljirati... :D

Če že uporabljate inicialke za medsebojno dopisovanje, se prosim izogibajte veljavnim nickom na forumu - tudi admin (na tem forumu sem samo jaz AK, vsaj zaenkrat). Morda pa bi bilo pametno, da si glede na tele izkušnje spremenim nick oz. uporabniško ime?

lp
AK
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » So Apr 30, 2005 6:44 pm

Pardon "ak"- ja, to je bil (saj se iz teksta odgovora lahko prebere)odgovor na "akacjan"(muzkontar). Brzina, kaj češ?
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

Trube

OdgovorNapisal/-a Rogouc » Če Maj 12, 2005 2:07 pm

Danes zvečer ob 20:00 so v Križankah Trube. Idealno za tiste, ki se nimamo časa poleti odpravit v Gučo. Se vidimo...

Rogouc

ps: Aja, kolikor sem včeraj videl, je nekaj kart še na voljo, cena je pa 4 jurje.
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am

Zvok Truba?ev

OdgovorNapisal/-a VCC » Pe Maj 13, 2005 2:43 pm

Ja torej Trube:

Koncert je bil tako poln pozitivne energije kot že dolgo ne. Sicer ni bilo toliko rubačev, kot je bilo napovedano (30) vendar so razpalili.
Igrali so v treh delih, ena skupina, druga in potem spet prva s pevcem.
Prva grupa je bila bolj v klasičnih komadih (čočki, mesečina, đurđevdan...),
druga je bolj tehničarila (mozart-eine kleine nachtmusik, Ellington-caravan...).
Še posebej dobro je bilo v prvem delu prve grupe, ko je šlo še vse "malo bolj na domače" in sta glavna trobentača (na krilovki?) kar malo hodila po odru in igrala brez mikrofona, ostali pa so tudi bolj igrali med folk kot na mikrofone. Zvok trobente je bil srhljivo prezenten, hiter, mehek in rezek hkrati. Ko so jima potem za tretji del povedali, da naj raje igrata v mikrofon, pa žal totalno razsut in steklen, :( (spominjal je na.....).
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

Re: Zvok Truba?ev

OdgovorNapisal/-a Rogouc » Pe Maj 13, 2005 5:09 pm

[quote="VCC"]Ko so jima potem za tretji del povedali, da naj raje igrata v mikrofon, pa žal totalno razsut in steklen, :( (spominjal je na.....).


A te je strah naravnost povedat? :lol: :P :twisted: Po pravici povedano je zvok trubašev prek ozvočenja spominjal na HL sound. Eto, izgovorjeno. :P No, v bistvu zna biti za prenekaterega audiofila HL zvok zadetek v polno - če je navajen na koncerte z ozvočenjem, bo težko našel kaj, kar bi zvenelo bolj podobno temu kot zveni HL. Če pa išče žameten nežen zvok, kakor zvenijo neozvočeni inštrumenti, bo moral iskati dalje... :?

Rogouc
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am
Na vrh

Re: Zvok Truba?ev

OdgovorNapisal/-a Dare Rutar » Pe Maj 13, 2005 6:46 pm

[quote="Rogouc"][quote="VCC"]Ko so jima potem za tretji del povedali, da naj raje igrata v mikrofon, pa žal totalno razsut in steklen, :( (spominjal je na.....).


A te je strah naravnost povedat? :lol: :P :twisted: Po pravici povedano je zvok trubašev prek ozvočenja spominjal na HL sound. Eto, izgovorjeno. :P No, v bistvu zna biti za prenekaterega audiofila HL zvok zadetek v polno - če je navajen na koncerte z ozvočenjem, bo težko našel kaj, kar bi zvenelo bolj podobno temu kot zveni HL. Če pa išče žameten nežen zvok, kakor zvenijo neozvočeni inštrumenti, bo moral iskati dalje... :?

Rogouc


Se strinjam z VCCjem.
Če bi hotel doma repliko koncerta ozvočene glasbe bi gledal recimo po Avantgarde hornih pa kakšen dober negorljiv lampaš bi dal zraven. Za ogrevat hišo je pa tudi HL dober samo treba je pazit kam ga daš - peč je zanjga hi-end okolje:lol: :lol: :lol:
Dare Rutar
 
Prispevkov: 61
Pridružen: Sr Mar 30, 2005 10:48 am
Na vrh

Naslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov