Zanimivi zvočniki

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

OdgovorNapisal/-a VCC » Po Avg 13, 2007 7:06 am

Zdravo!

Pravzaprav si si že sam odgovoril, oziroma pojasnil. Da grem z druge strani, če govorimo o zaprti škatli, ki je kritično (akustično) dušena, to v smislu tega razmišljanja samo pomeni, da se akustična energija, ki jo je zvočniška enota prenesla na zrak v škatli, (v idealnem primeru) porazgubi v toplotno energijo. Bas refleks pa neki del te energije prenese izven škatle, pač v skladu s tem kar si zapisal. Je pa res, da brx še vedno ne "ojačuje", pač pa samo izkorišča del tiste energije, ki bi šla sicer v toplotne izgube. Pač, če nič ne daš, nič ne dobiš (pa izgubiš tudi ne).

LP; VCC

[quote="raketar"]Hja. Še ena stvar, ki bi jo VCC lahko pojasnil s svojega vidika, pogleda na to kaj je ojačevalec, je recimo bas reflex ohišje, ki po mojem mišljenju deluje kot ojačevalec določenih frekvenc s to funkcijo, da jih postavi v fazo med prednjo ter zadnjo stranjo membrane, ki sta si v proti fazi. V električnem smislu deluje to kot vzporedno vezan kondenzator in tuljavan, ki pa seveda ne ojačujeta energijsko in zato to ni ojačevalec. Rezultat pa je ojačanje določenih frekvenc ali pravilneje fazna usklajenost določenih frekvenc, ki se v ušesu odraža kot ojačitev, boljše zaznavanje določenih frekvenc....mogoče še kakšna bolj ekspertna pojasnitev.

PS
Očitno stvar zanima veliko audio intuziastov, saj imamo v parih dneh cca. 150 ogledov.
Me veseli.
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Pe Avg 24, 2007 3:36 pm

Evo zanimive zvočnike:

Slika
[url]http://hifi.av-links.net/bilder/anlegg/468888820_d83202663a_o.jpg[/url]

PS: Matr je gramofon majhen!
Zadnjič spremenil kuzma2, dne Pe Avg 24, 2007 3:41 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Pe Avg 24, 2007 3:40 pm

V prejšnjih debatah o BR in hornih se omenja hitrost zraka. Kaj naj bi to sploh bilo?
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a Pero » Po Sep 03, 2007 2:34 pm

[quote="administrator"]V prejšnjih debatah o BR in hornih se omenja hitrost zraka. Kaj naj bi to sploh bilo?



če noben noče bom jaz probal, pa malo bolj na pamet (brez uporabe knjig).

BR-basreflex:

za primer (imaginarne številke) imamo sub premera XY ki se premakne 1 cm in pri tem izpodrine 1 liter zraka. Ta liter se tudi prestavi v portu 50x pri frekvenci 50 Hz. Pri primeru zanemarimo stisljivost glede na škatlo in port. Če bo port zelo majhen bo pri 50x na sekundo prihajalo do velike hitrosti zraka in morebitnih žvižganj in ostalih nezaželenih anomalij.

Pri programih za izračun se ponavadi uporablja izraz port/vent match. Na brzino rečeno da naj bi bil pa (okrogli) port vsaj 1/3 fi-ja zvočnika. Kaj več kot 1proti 1 površine tudi nima smisla jet.

Zanimivo je da se z večanjem preseka mora povečat tudi dolžina porta - posledično zmanjšat hitrost zraka v portu, z povečanjem preseka se pa drastično povečuje iskoristek celega sitema in lahko dobimo od teoretičnega prirastka 3 dB celo 9 in več dB pri določenih frekvencah (izmerjeno v lastni praksi!)

Pri 'dizajniranju' raznih DIY varijant škatel je to sorazmerno pomemben podatek da se uskladi primeren port z primernim zvočnikom in da je hitrost v portu sorazmerno majhna. Na netu je tudi sorazmerno veliko programov za osnovne izračune škatel.

Horn:

Pri hornih je pa hitrost zraka oziroma izpodriv pomemben pri računanju kotov horna, ampak normalnemu uporabniku ni treba veliko vedeti o tem. Ne poznam veliko ljudi ki so se sami lotili izdelav hornov, če se pa kdo bo pa naj si poišče knjige kjer so točno določene formule za izračun. Osebno ne vidim kakšnih prednosti hornov v Hi-Fi ju. Pri PA oziroma ozvočenjih, kjer je važen iskoristek je pa drugo, pa mislim na vse možne varijante hornov, tako za visoke frekvence kot tudi za srednje in nižje.
Pero
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Po Jul 03, 2006 5:30 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Sep 03, 2007 3:22 pm

Zame je hitrost zraka veter in nima nobene veze z zvokom.

Spreminjanje zračnega tlaka v časovni enoti( valovanje, ki ima približno konstantno vrednost - cca 340m/s) pa je zvok, ki ga človeki slišimo.

V bližini membrane zrak ne potuje, pač pa putujejo zgoščine in razredčine zraka kot valovanje s konstantno hitrostjo.

Premik membrane zvočnika naprej povzroči nadtlak( zgoščino), ki "potuje" in se razširja od membrane z zvočno hitrostjo. Tisti, ki poznate valovanja veste, da ne potuje voda vala na odprtem morju nikamor- teoretično se samo dviga in spušča in enako velja za zvok. Seveda je nekaj drugega, ko se valovanje približa plitvini.

Nadtlaki( valovi na vodi) se prenašajo naprej in samo navidezno izgleda kot da putujejo.

V BR deluje stolp zraka v odprtini kot premikajoči bat( premikajo ga naprej in nazaj zgoščine in razdrečine) , ki z zakasnitvijo zaradi lastne mase, izbrane frekvence ojača, ker se npr. zgoščinski val od membrane in zgoščinski val od BR ujameta in se seštejeta in se ne izničita, kot bi se , če bi bila sprednji in zadnji del membrane prosto dostopna.
Zaradi dimenzij se pogovarjamo o valovanjih nizkih frekvenc ranga od 20-200 Hz(17-1,7m).
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a ak » To Sep 04, 2007 6:26 am

[quote="administrator"]Zame je hitrost zraka veter in nima nobene veze z zvokom.
.
.
.
V BR deluje stolp zraka v odprtini kot premikajoči bat( premikajo ga naprej in nazaj zgoščine in razdrečine) ....


Ja, makroskopsko gledano je hitrost zraka recimo veter, ki pa zna kar lepo žvižgati ob raznih ovirah. Če gledamo v majhnem merilu, je pa premikanje stolpa zraka po odprtini (cevi) suba "lokalni veter", ki ima lahko višjo ali nižjo hitrost znotraj tunela, ki ga tvori cev suba. Načeloma bi ob primerni obliki cevi po mojem lahko dobil čisto lepo žvižganje samo zaradi tega premikanja zraka po cevi suba.

Če pa zaradi porta sub poleg oddajanja NF še žvižga, pa po mojem to ni
ravno prekrasno.
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » To Sep 04, 2007 9:23 am

Premiki naprej nazaj stolpa zraka v BR niso veter in to pač niha z določenimi frekvencami.
Hitrost zraka ne ustvarja zvok in nima veze z zvokom. Drugo pa je ko premik zraka naleti na ovire in povzroča nezaželjen hrup.
Zvok zvočnika ustvari edino valovanje, katere teoretično povzroči samo nihanje membrane. Seveda tu zanemarimo dodatne vibracije ohišja,samega zvočnika, zvok skozi druge membrane,...
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a PSD » To Sep 11, 2007 8:08 pm

Izkoristil bom naslov teme za kratek opis včerajšnje prigode.

Ker sem službeno vezan na LJ - si vsake kvarte rad vzamem kak popoldan "off" in ne odbezljam direkt domov - temveč grem na sprehod po stari LJ. Posebej po Cankarjevem nabrežju.
Kot po pravilu se (kadar je Peter tam) ustavim tudi pred (bar z odličnimi koktejli) ter v audio salonu. Da slišim kako novost, ipd ...

Generalno sta za moj okus v SLO le 2 demo audio salona/studia, kjer mi nikoli ni žal, da sem se oglasil - Francev in Petrov.

No, včeraj sem med uživanjem v koktejlu naletel na zanimiva tipa - enega starejšega sivo-belega "bradača" ter njegovega mladega "kolega". Izkazalo se je, da sta oče in sin in da je oče audio konstruktor Sean McCone - ki ima ta teden v LJ demo svojih ESP zvočnikov.

Sami zvočniki niso ravno vsakdanja roba - tako da mogoče ni za odmet si vzeti kako urco časa in prečekirat, kaj se te dni kaj dogaja na Cankarjevem nabrežju.
En lep dan
PSD
mod
 
Prispevkov: 109
Pridružen: Če Jun 02, 2005 1:46 pm

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » To Sep 11, 2007 8:45 pm

Sean McCaughan- ESP.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a PSD » Sr Sep 12, 2007 7:09 am

Zna bit. Sam sem sklepal fonetično, glede na to, kako mi je bil predstavljen ...

Hvala na popravku.
En lep dan
PSD
mod
 
Prispevkov: 109
Pridružen: Če Jun 02, 2005 1:46 pm

subhorn

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » So Dec 15, 2007 8:54 am

subhorni za 10 Hz:
glej link [url]http://www.royaldevice.com/custom3.htm[/url]
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

Stekleni zvo?niki

OdgovorNapisal/-a ak » Po Jan 07, 2008 12:20 pm

Evo, ne vem, koliko porizvajalcev je že poskusilo kaj takega, ampak tule je vsaj eden:

Slika

Tole je sicer od "Waterfall Audio"

Kdo ve, če imajo kaj steklast zven :wink:
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

Re: Stekleni zvo?niki

OdgovorNapisal/-a VCC » Po Jan 07, 2008 12:32 pm

[quote="ak"]Evo, ne vem, koliko proizvajalcev je že poskusilo kaj takega, ampak tule je vsaj eden:

Tole je sicer od "Waterfall Audio"

Kdo ve, če imajo kaj steklast zven :wink:


Hehe, mogoče je pa pleksi/akril/lexan?
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a ak » Po Jan 07, 2008 12:53 pm

ne, bojda so res stekleni.
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

Še eni zanimivi zvo?niki

OdgovorNapisal/-a ak » Če Feb 14, 2008 1:05 pm

Evo, tole sem ravnokar videl na netu...niti ne vem, ali je tisto v kotu mišljeno, da igra vse naenkrat ali je to več zvočnikov postavljenih eden pred drugega...

Vsekakor bi me moja draga čudno pogledala, če bi ji v dnevno sobo navlekel kaj takega.

Slika

Vsekakor pa bi lahko v dnevni sobi zaprl vse radijatorje, sicer bi se najbrž skuhal med poslušanjem.
lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov