predoja?evalnik na 9 V

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

predoja?evalnik na 9 V

OdgovorNapisal/-a mitjam » Ne Jun 12, 2005 11:53 pm

zanima me če se da naredit predojačevalnik z elektronko ki bi ga poganjal z 9V baterijo.

vgradil bi si ga v kitaro kot aktivno elektroniko
mitjam
 
Prispevkov: 15
Pridružen: To Jun 07, 2005 11:10 pm

Re: predoja?evalnik na 9 V

OdgovorNapisal/-a Rogouc » Po Jun 13, 2005 2:26 pm

[quote="mitjam"]zanima me če se da naredit predojačevalnik z elektronko ki bi ga poganjal z 9V baterijo.

vgradil bi si ga v kitaro kot aktivno elektroniko


Vse se da, ne vidim pa nikakršne smiselnosti takega početja. Ker gre v tem primeru za barvanje zvoka z lampaškimi popačenji, je povsem vseeno, če uporabiš tak lampaški (pred)ojačevalnik kot ločeno napravo, v kitari pa je vgrajen kak low-power opamp. S tem dosežeš, da ni potrebno vsakih nekaj minut menjati baterije, katero bi lampa na brzino scuzala.

Rogouc
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am

OdgovorNapisal/-a VCC » Po Jun 13, 2005 3:46 pm

Živijo!
[quote="Rogouc"]

Vse se da, ne vidim pa nikakršne smiselnosti takega početja. Ker gre v tem primeru za barvanje zvoka z lampaškimi popačenji, je povsem vseeno, če uporabiš tak lampaški (pred)ojačevalnik kot ločeno napravo, v kitari pa je vgrajen kak low-power opamp. S tem dosežeš, da ni potrebno vsakih nekaj minut menjati baterije, katero bi lampa na brzino scuzala.

Rogouc


Neverjetno. Na "onem drugem" forumu Hajdi res najde najmanjšo možno dvoumnost, na katero se obesi, pa je jasna vsakemu bebcu, ki na četrt skoncentrirano prečita napisan tekst. Pa še posebej, kadar misli (!!!!) da je napisal tekst MP. No, ko mu greš pa kaj utemeljevati, tako lepo po šolsko (kakor sam odlično "zna") in natreseš argumentov pa... (sicer si je pa vsak lahko ustvaril mnenje iz nitk na diyaudio.com)

Aja, tudi jaz nisem MP, da ne bo spet pomote :mrgreen:

@mitjam: ti le naredi pre-z-lampo za tvojo kitaro. Pazi le, da ti kdaj za pasom ne zagori! :twisted:
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a mitjam » Po Jun 13, 2005 3:56 pm

niti približno niste odgovorili kaj sem jaz vprašal
G. Bojan se je vsaj potrudil in razpravljal z mano
kaj in kako. Zgleda da je vse res kar kroži po netu o KUZMA.COM .
mitjam
 
Prispevkov: 15
Pridružen: To Jun 07, 2005 11:10 pm

OdgovorNapisal/-a Rogouc » Po Jun 13, 2005 4:09 pm

[quote="mitjam"]niti približno niste odgovorili kaj sem jaz vprašal
G. Bojan se je vsaj potrudil in razpravljal z mano
kaj in kako. Zgleda da je vse res kar kroži po netu o KUZMA.COM .


Mitjam, če g.Bojan enako narobe sešteje 1+1 kot ti (ko smo že ravno pri tem - tip je nasral kup klamf, pa nobenega konkretnega odgovora), še ne pomeni, da bosta dobila pozitivno oceno. Nekaj si vprašal, jaz pa sem ti povedal, na kaj moraš pri tem še paziti. Če ti to ni všeč, je to povsem tvoja stvar. Če sprašuješ, v kakšnem stilu je najbolje skočiti v Ljubljanico, pa ti jaz odgovorim, da bi bilo pametno upoštevati to, da se pri tem v vodi lahko zelo hitro nasadiš na star zarjavel bicikel, to nekak ni slab nasvet, ne?

Diskusija se lahko začne že pri filozofiji početja, brez da bi se že konkretno pogovarjal o izvedbi neumnosti. Ko je prvo razčiščeno, dobimo točno izrisan maneverski prostor za slednje.

Rogouc
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am
Na vrh

OdgovorNapisal/-a PSD » Po Jun 13, 2005 5:30 pm

Rogouc - že spet si bil spregledan od veleuma :D Kolk je to zabavno - ko imaš primer osebe, ki trdi, da nima predsodkov ipd a ravno zaradi predsodka dela popolnoma napačne sklepe ...
Hehehe ...

Mimogrede - malo sem šel pogledat, kaj pravijo na sosednjem forumu - pismenost jim ni ravno močna stran, kenede ... :D
Low-power opamp postane nenadoma močnostna stopnja ipd .... HEHEHE ... Sizajnerji na mestu ... :twisted:

Mitjam - ti kar lepo ne se sekirat pa sprašuj za mnenje velike strokovnjake - kaj se boš s kvazieinsteini tu ukvarjal, maš prav, ja ... :twisted: :wink:

@Dare - če tole spremljaš - a se tebi v zvezi z Mitjem tudi nekaj dozdeva? :wink: (nek sindrom, ki ga že predobro poznamo) ...
En lep dan
PSD
mod
 
Prispevkov: 109
Pridružen: Če Jun 02, 2005 1:46 pm

OdgovorNapisal/-a Dare Rutar » Po Jun 13, 2005 8:57 pm

Ja, sej sem že sam seb dolgočasen, ampak ni kej, hajdi spet izvaja akrobacije, ki so non-stop na sporedu na njegovem forumu. :D :D
Jasno, ta je mal modificirana: najprej se spremeni v nekega mitjama in postavi glupo vprašanje :shock: na oba foruma, potem pa na svojem sam sebi "pametno in strpno" odgovarja in sam s sabo hudo debatira. Taboljš pa šele pride - potem ko tukaj kdo slučajno kaj odgovori, vse skupej popljuva (jasno brez argumentov, ker jih nima), zraven pa potem spet v obliki mitjama pojamra kako tukej ni dobil odgovoral, da ....bla, bla, bla in evo dokaza kako ti samo on lahko da dober nasvet. :? :? Dolgčas. 8) 8) 8)
Dare Rutar
 
Prispevkov: 61
Pridružen: Sr Mar 30, 2005 10:48 am

OdgovorNapisal/-a mitjam » Po Jun 13, 2005 10:10 pm

oprosti ampak mitjam sem resnična oseba. Mogoče so za vas to glupa vprašanja ampak meni se ne zdi tako.pojma nimate kaj bi to pomenilo če bi
lahko uporabil elektronko pri napajanju z 9V baterijo. Očitno tudi vi neveste kako bi se to naredilo pa v drek tišite druge, ki so mogoče boljši.
Če bi rad še kaj povedal pa piši na mrtube@email.si.
gamad
mitjam
 
Prispevkov: 15
Pridružen: To Jun 07, 2005 11:10 pm

OdgovorNapisal/-a mitjam » Po Jun 13, 2005 10:12 pm

no če mislite da vi dajete dobre nasvete si poglejte kaj sem dobil od vas
na vprašanje ojačevalec riz rp50/3 in kaj od G.Bojana
mitjam
 
Prispevkov: 15
Pridružen: To Jun 07, 2005 11:10 pm

OdgovorNapisal/-a mitjam » Po Jun 13, 2005 10:14 pm

potem se pa vprašajte " a Smo res taki amaterji"
mitjam
 
Prispevkov: 15
Pridružen: To Jun 07, 2005 11:10 pm

OdgovorNapisal/-a Rogouc » To Jun 14, 2005 12:01 am

[quote="mitjam"]pojma nimate kaj bi to pomenilo če bi
lahko uporabil elektronko pri napajanju z 9V baterijo. Očitno tudi vi neveste kako bi se to naredilo pa v drek tišite druge, ki so mogoče boljši.


Očitno TUDI MI ne vemo... Opa miško, lepo da priznate, da tudi vi ne veste... :P :P :P :P :P

Lej, sej je čist simpl. Vzameš lepo eno 12AT7, pa je ponucaš samo polovico, da ti baterija dlje drži. Vežeš brez katodnega upora, brez vhodnih uporov ter kondijev, se pravi pickup direkt na mrežico, na anodo pa flikneš 1 - 4.7k upor, odvisno od tega, kaj bi rad ven dobil in koliko gaina, kakšno izhodno impedanco,... V bistvu bi lahko vgradil namesto upora kar recimo 10k potenciometer in sproti, "v živo" nastavljal zvok. Tako bo prek anode lampa cugala odvisno od anodnega upora med 0.6 in 2mA. Sranje je z gretjem. Gretje ene triode bo žgalo 150mA. Če recimo narediš tako, kot je "G.Bojan" nasvetoval, se pravi s 78xx serijo regulatorja, boš 9V pack baterijo spraznil v manj kot eni uri. Če to izvedeš z minjonkami, bo s 7 kosi 2500mA GPjk lahko zdržalo 15ur. V tem primeru se lahko izogeš regulatorju in gretje potegneš s plusa četrte (ali pete, odvisno od tega, kolk nameravaš nažgat lampo) minjonke, za anodo pa ponucaš vseh 7. Lahko pa znajdeš še bolje tako da uporabiš močne minjonke za gretje, 9V pack pa za anodo. 9V baterija ti bo tako lahko zdržala tudi prek 100 ur (odvisno od nastavitve anodnega upora in bremena), baterije za gretje pa menjaš na 15 ur.

Aja, izhod z anode vežeš prek nekega 10u kondelca, pa 100k upor na maso, al pa v pasivno tonsko kontrolo (če ne nameravaš te dat že pred mrežico).

A si zdej srečen?

Še zmer se mi zdi vgradnja zadeve v kitaro mal čudna in naprava kot samostojen efekt bolj smiselna ter večnamensko uporabna tudi za npr obdelavo posnetkov al pa kaj takega. Da o mikrofoniji lampe in podnožja zaradi vibracij v kitari sploh ne govorim...

Rogouc

ps: Sori, ampak eni delamo od zore do mraka, pa nimamo cajta nonstop viset na forumih. Načrtov je po netu ko toče, pa bi si verjetno lahko kako zadevo sam snel, če bi le hotel, ane? Pa tudi če ni kaj točno takega kar rabiš, si pa snameš pdf-je za lampe. Vaja dela mojstra. Pregledaš podatke in grafe, dvakrat uporabiš formulo za ohmov zakon, pa si zmagal. Pis of kejk! Ne vzame ti več kot pet minut. Če boš zmeram samo druge spraševal kako kaj narediti, ne boš nikoli nič znal. Probat je treba. Lampe so tako simpl za uporabo, da zna skoraj vsak naredit z njimi "the best music in the world". :P :P :P :P :P
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am
Na vrh

OdgovorNapisal/-a VCC » To Jun 14, 2005 8:57 am

Hajdi spet rabi haloperidol. :mrgreen:
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » To Jun 14, 2005 10:39 am

Mitjam,

pač to ni tako kot v šoli, ko nekaj ne veš in vprašaš učitelja in ti mora odgovoriti. Forum je prost za različne debate in mnenja različnih piscev, ki se jim ljubi odgovarjati na takšna ali drugačna vprašanja. Očitno vam je vse dobro razložil kakšen učitelj.

Če pa imate kakšno vprašanje pa le vprašajte, boste vsaj lahko primerjali različne odgovore. Saj veste več glav več ve. Res pa je da velja tudi " puno oca, kilavo dete".

Ali včasih tudi to, da na glupo vprašanje dobiš glup odgovor. To je pač tako, ko se človek pojavlja v javnosti.

PS: Kako pa veste, da vezava, ki vam je bila svetovana ne deluje? Ali ste jo že uspeli preiskusiti?
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a Dare Rutar » To Jun 14, 2005 11:53 am

[quote="mitjam"]oprosti ampak mitjam sem resnična oseba.
Če bi rad še kaj povedal pa piši na mrtube@email.si.
gamad


Jasno da si resnična oseba mitjam, vprašanje je (bilo) samo, kdo si v resnici...Privat si midva nimava kaj dopisovat, zato boš moral kar tukej povedat če te kaj tišči.
Dare Rutar
 
Prispevkov: 61
Pridružen: Sr Mar 30, 2005 10:48 am
Na vrh

OdgovorNapisal/-a VCC » To Jun 14, 2005 1:33 pm

Glede gretja 12AT7 pravi Hajdinjakov Bojan:

- Pri uporabi polovice elektronke (to je 6,3V) bo gretje cuzalo 150 mA? Smile Priporočam še enkrat pogled v tabele. To je neumnost za 12AT7. To bi nekako veljalo za 12AX7. So pa neka odstopanja odvisno od proizvajalca. 12AT7 je driver, prilagojem za drivanje močnostnih elektronk, tokovno močnejši od 12AX7 (večja poraba).

Hajdi, ti še čitat ne znaš. Polovica grelca bo pri 6,3 V "žrla" ravno 150 mA. Nejeverni poglejte recimo na: [url]http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/093/1/12AT7.pdf[/url]
za 12AT7 in na:
[url]http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/093/1/12AX7.pdf[/url]
za 12AX7.
Obe imata identično izveden grelec. Do pina, toka in napetosti enako. 12AT7 (ali pa 12AX7) morajo imeti vse enake parametre glede gretja (in seveda tudi ostale), neglede na proizvajalce.

In potem lahko v tem slogu nadaljujemo z osnovami uporabe lamp.

Glede bega "avtorjev" iz tega foruma pa pozivam v splošnem pomanjkanju kvalitete pisane besedi vsaj nadomestilo z lepimi fotografijami. Avtorji, navalite. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm

Naslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov