NOSILCI ZVOKA

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

OdgovorNapisal/-a raketar » Sr Nov 07, 2007 5:51 pm

Glede originala in kopije takšne in drugačne ni kakšne velike dileme. Seveda je original boljši, je pa kopija lahko primernejša. Ampak potem je nekaj narobe s sistemom oz. ni sistema, ki ga ne bi mogli nadgraditi. Vsaj tako je moje stališče. Da pa se razlika sploh sliši, mora biti sistem predvidevam dober(?).
Gledati preveč analogno na digitalno tehniko ne vem če je prav dobro. Mogoče bi lahko CD predvajalnik bolje ponazorili s »kompletno« analogno kombinacijo; glava, ročica, vrteči del ter Phono stopnja. Vse to ponazarja na drugi strani CD predvajalnik; pa naj vrteči del ostane isti, glava naj bo dekoder in DAC, katerih prvi odčitek s CD plošče pretvori v uporaben (z ogromno korekcijami časovnih napak) digitalni signal, ki ga lahko drugi prejme in pretvori v analogen signal. Potem je tu še phono; equilajzer ter ojač. stopnje oz. recimo I/V konverzija ter izhodna stopnja v CD-ju. Seveda je primerjava dokaj poenostavljena ampak dovolj jasna, da kmalu pogruntamo da imamo v digitalni tehniki tako dobre glave, da jih ne moti niti malo »pošmirklana« plošča, da v nadaljevanju o hitrostih ter ostalih mehanskih problemih ni vredno niti mnogo razglabljati. To recimo vejo tudi pri Meridian-u, saj so pri njih (in drugih) CD-ROM i precej v rabi.
Če se prav spominjam je bila pred leti aktualna tudi led dioda (modra,zelena??), ki je svetila pod CD ploščo, ki naj bi pomagala, k boljšem, točnejšem odčitavanju laserja s plošče….., napak je polno, kako pa jih nekdo rangira in predstavi pa je njegova stvar.

LP, Igor

PS:
Kot so dejali že modri možje v antiki: Ne razbijate vsega na premajhne kose, kajti tudi ves prah se težko nazaj sestavi v celoto.
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Če Nov 08, 2007 4:19 pm

Seveda nastopi problem, kako sploh vedeti, kako dober je originali posnetek.
Če je nekdo slišal master posnetek pri snemalcu ali kasneje CD oz LP preko vrhunske reprodukcije, to še ne pomeni, da smo slišali kaj na posnetku dejansko je. Smo samo slišali, kako se sliši na določenem sistemu, pa naj bo to studijski ali domač sistem.

Če špekuliram še malce dalje. Smo v studiju in poslušamo preko monitorjev signal direktno iz mikrofona in se sliši kot se sliši. Kdo pa pravi, da ni možno to posneti in nato ta posnetek poslušati preko "boljšega" sistema, kot je tisti v studiju in teoretično zato lahko slišimo boljši zvok iz posnetka kasneje.

Ali dalje, če digitalnemu signalu omogočimo, da se ga lažje dekodira nazaj v analogni preko "popravljene" digitalne kopije, zakaj pa to ne bi bilo teoretično mogoče.

Ali mogoče čitanje informacije s CDja bistveno počasneje, a z manj napakami ,jih nato presneti na drug medij, bi to lahko dalo boljšo reprodukcijo kot originalni CD.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a raketar » Če Nov 08, 2007 5:50 pm

Se strinjam z napisanim.
Hočem samo povedati, da tudi "idealno" odčitana informacija ne more biti boljša od tiste iz katere je odčitana oz. je lahko samo identična nikakor pa ne more biti boljša.
Druga stvar pa je pomembnost transporta pri gramofonu in CD ju, ki je pri enem v povsem drugačni poziciji gledano s strani pomembnosti za končen rezultat.
Če gledamo na CD transport samo kot na vrtenje ploščka ter sledenje in odčitavanjem s pomočjo laserja, seveda.
raketar
 
Prispevkov: 73
Pridružen: So Apr 02, 2005 9:50 am

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » So Nov 17, 2007 11:24 am

Včeraj sem obiskal Big Beng trgovino v Kranju in na hitro sem si še ogledal oddelek z nosilci zvoka in slike.
Moram priznati, da je bila izbira CDjev in površina namenjena le temu prav mizerna. Izgleda da se časi za digitalne nosilce zvoka za množice iztekajo.

V ZDA je nek rok bend izdal svoj najnovejši izdelek kot MP3 datoteka brezplačno in kot LP!
Vračajo se očitno časi, ko so bendi služili denar samo z živimi nastopi! Posnetek pa je bil le za promocijo in suvenir.

Kaj to pomeni za nas?
Še bolj pomembno bo imeti dober zvok doma- saj ne moreš iti na vse koncerte! Upajmo!
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a PSD » Ne Nov 18, 2007 9:58 am

Jaz sem pa včeraj pofirbcal ponudbo LPjev v LJ BB - ni sicer za dol past - ampak predvsem je bilo veliko novih naslovov. Recimo nek Live koncert original postave Queenov, ki je kot album izšel letos. Pa Coldplay X&Y. Ipd ...

Je pa prodajalec rekel, da večje količine šele prihajajo. Da sedaj imajo neko dobro dobavo ...
En lep dan
PSD
mod
 
Prispevkov: 109
Pridružen: Če Jun 02, 2005 1:46 pm

OdgovorNapisal/-a FOTB » Ne Nov 18, 2007 10:14 am

[quote="PSD"]Jaz sem pa včeraj pofirbcal ponudbo LPjev v LJ BB - ni sicer za dol past - ampak predvsem je bilo veliko novih naslovov. Recimo nek Live koncert original postave Queenov, ki je kot album izšel letos. Pa Coldplay X&Y. Ipd ...

Jazz&Blues ploščarna na Trubarjevi ima nekaj novih jazz LPjev, 140 gramskih za 19 Evrov. Tudi legendarno Love Supreme(Coltrane), Archie Sheep, Art Pepper, Oscar Peterson, Cannonbal Adderley, Miles Davis, Art Blakey ... Da ne govorim še o veliki količini CDjev (jazz in blues). Kdor misli, da se pri nas ne da dobiti dobre glasbe, naj obišče Mateja!

Skupina, ki je zastonj talala MP3je je verjetno Radiohead. V bistvu si lahko sam določil prispevek. Lahko pa si tudi kupil njihov paket, ki je veljal nekaj deset funtov(!!!), v katerem je bilo polno dobrot, vključno z LPjem in CDjem. Članek o takem pristopu je v financah napisal kranjčan in moj bivši sodelavec Aljoša Feldin(Miss.Bee).
iztok
Uporabniški avatar
FOTB
 
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Sep 12, 2005 3:39 pm
Kraj: Posavec

trgovine z LP-ji po sloveniji

OdgovorNapisal/-a before » Ne Nov 18, 2007 10:54 pm

PSD ali kdorkoli drug: ali bi lahko dobil naslove (tudi spletne), ali telefonske številke trgovin v LJ in drugje po Sloveniji, kjer se da kupiti vinilne plošče, ne le audiofilskih založb, temveč tudi vseh ostalih, ki izdajajo albume pop in rock izvajalcev.

Hvala za morebitne odgovore! :wink:
before
 
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Dec 31, 2006 12:30 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Po Nov 19, 2007 9:22 pm

http://www.spinvinyl.si/ telefon poišči v imeniku, so za Ljubljanico in najdeš kar kaj dobrega

http://www.bizi.si/companydetails.aspx?8saA/2l01lfJ0hTGQKpSCQ%3D%3D
tu sem dobil odličen LP od Beach boysov
LP je ima tudi Big Bang, poglej v imenik
lp fotr
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a hi-end » Če Nov 22, 2007 8:29 am

Se morda že ve kdaj bo letos sejem rabljenih plošč na Gospodarskem razstavišču?
LPL.
Uporabniški avatar
hi-end
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Po Jun 27, 2005 2:08 pm
Kraj: Ljubljana

Blue Note Jazz LPji

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Če Dec 27, 2007 6:50 pm

Ponovne izdaje LPjev Blue Note Jazz na 45rpm se bojda že dobe in na
CES-u 2008 jih bo zagotovo za dobiti:

[url]http://www.musicmattersjazz.com/index2.html[/url]
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Če Dec 27, 2007 11:32 pm

Je kaj šans, da se jih bo dalo dobiti tudi kaj pri tebi??
Sem pogledal koliko stane pošiljanje v Slovenijo, pa je to cca 45 do 47 $, kar je cena plošče
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Pe Dec 28, 2007 10:07 am

Pri meni se samo dobe enkrat letno plošče, ki jih izdaja le Classic Records. Vzrok zakaj le enkrat letno, ker je pošiljanje iz ZDA zelo drago.
Toda gotovo jih bo imel Intek.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Pe Dec 28, 2007 11:12 am

Hvala za odgovor
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

Prejšnja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov