Jukebox

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

Jukebox

OdgovorNapisal/-a Goco » Če Avg 11, 2005 9:27 am

pozdravljeni.

želim izdelati LP jukebox. na same gramofone se ne spoznam dosti, zato bi predelal starejši Iskrin gramofon. "record selector" bi izdelal po svojih močeh (mogoče celo računalniško podprt), problem pa imam z obračalcem plošč. zanima me, če obstaja že kak izdelan gramofon z "avtomatskim obračalcem".
zanima me tudi, ali je možno s čim zaznati dolžino ene pesmi in s tem izdelati "track selector".

na koncu seveda vprašanje: ali se je sploh smoterno lotiti takega projekta?

vnaprej hvala za nasvete.
GoCo
Goco
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Če Avg 11, 2005 8:54 am
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Če Avg 11, 2005 12:57 pm

Po moje ne in bi bilo prekomplicirano za en sam projekt.

Juke Boxsov za LP ni bilo- samo za single( 45 rpm cca 3-7 min stran).

Na veliko gramofonov se je dalo včasih naložiti komplet npr.opere dveh plošč naenkrat na stebriček z gor obrnjenimi strani 2 in 1 in ko se je npr. komplet dveh plošč z " padanjem navzdol odigral", se je obe plošči dvignilo, obrnilo in dalo nazaj na stebriček in odigrale so se še 3 in 4 stran.

Zato so bile plošče posnete tako, da je na prvi plošči 1. stran, na drugi strani pa 4. stran, ter na drugi plošči 2. strani in 3. stran.

To je omogočilo poslušanje polovice naloženih plošč( do 10 LPjev) brez prekinjanja.

Obstoja gramofon, ki lasersko bere vinilne plošče, ta bi lahko zaznal in prebral kaj je na plošči vnaprej. Toda mislim, da bi v večini primerov konverzija signala v digitalno obliko bila najbolj primerna za nadaljno obdelavo

Se pa še dobijo rabljeni Juke Boxi-za single.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a ak » Pe Avg 12, 2005 6:47 am

Obstoja gramofon, ki lasersko bere vinilne plošče, ta bi lahko zaznal in prebral kaj je na plošči vnaprej.


Zanimivo - torej gre za brezkontaktno branje vinilke in s tem ne uničje več signala v brazdi. Kako pa je to izvedeno? A laser bere "hrapavost" notranjosti brazde? Ali morda meri globino brazde?

Lepo prosim, da me "stari mački" popravite, če napačno razmišljam ampak če se ne motim, mora brazda na LP vsebovati zapis levega in desnega kanala, da dobimo z eno iglo stereo signal. Ta dva zapisa sta na LP-ju zapisana vsak na svojem boku brazde, če se ne motim in nato igla "prebira" oba signala in pri tem niha gor-dol in levo-desno oz. kombinacijo obeh nihanj. To prenaša naprej na tuljavice v glavi, ki pa morajo biti spet dve - za levi in desni kanal.

Kako je taka zadeva rešena pri laserskem gramofonu ? (ne, ne mislim CD predvajalnika, tam mi je sistem jasen) A ima laserski gramofon dva laserska žarka, enega za levi bok in enega za desni bok brazde?

Vsekakor mora potem podatek o (recimo) globini brazde nato pretvoriti v nek merjeni signal, ki pa je nujno digitaliziran - to pa ni več analogija.

OK, morda sem popolnoma skrenil iz teme, pa vendar...

lp
ak
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Pe Avg 12, 2005 7:56 am

Laser meri razlike v globini za vsak kanal posebej. Seveda ne zna ločiti smeti in poškodbe brazd od signala in signal je pretvorjen v el. signal brez digitalizacije. Več[url]www.elpj.com[/url]
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm


Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov