Napajalni kabli

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

Napajalni kabli

OdgovorNapisal/-a Rogouc » Ne Sep 04, 2005 2:30 pm

Sem si rekel, da o tako brezvezni temi kot so napajalni kabli ne bom napisal nobene, pa sem se zdaj odlo?il, za pojem kak kos zare?enega kruha... :lol:

Takole izgleda 50Hz sinus v naših 230V vti?nicah:

Slika

Kot je mo? opaziti, je zadeva precej zverižena, ko jo primerjamo z idealnim sinusom, kakršne naj bi proizvajali audiofilski generatorji napajalne napetosti...

Slika

Prav lep sinusek. Pa kaj!!!!! Oba sta v bistvu prav lepa, še prelepa, sploh ko vidimo, kaj se zgodi ko zadevo v roke dobi oja?evalnik. Usmerniške diode razsekajo te lepe sinuse in tok ki te?e skozi napajalni transformator izgleda takole:

Slika

Fino, ne? Eno samo tokovno pulziranje in morje smeti, ki jih proizvaja usmerniški sklop. Nobenih sledi o lepih ?istih signalih, ki naj bi jih dobavljali generatorji ?istega napajanja. V ?em je potem sploh smisel takih generatorjev 'audiofilske' omrežne napetosti? :P

Rogouc
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Ne Sep 04, 2005 5:29 pm

No, eno so napajalni kabli, drugo pa je nov izvor "čiste energije" ki jo dajejo razni generatorji s svojimi težavami, reagirati na trenutne zahteve aparatur. Eno je "štrom 50Hz" drugo pa je dodatna svinjarija,ki pride zraven in je ni preko generatorjev. Nekateri generatorji generirajo drugačen signal kot sinus, ki naj bi bolje "polnil " napajalni del aparatur.

Napajalni kabli vplivajo na zvok, ker sfiltrirajo svinjarijo, a v veliko primerih tudi "filtersko" vplivajo na zvok. Toda napajalni kabel , navkljub množici prekinjenih členov od "Krškega do vseh vmesnih postaj, varovalk in žic v stenah" do ojačevalnika, je zadnja stvar tik pred napajalnikom ( antena) in tu lahko prileti notri veliko dodatne" svinjarije" ter še dodatno pomembno , kabel deluje kot neke vrste "kondenzator", ki reagira na trenutna nihanja v omrežju in trenutnim zahtevam ojačevalnika navkljub močnim napajanjem.

Naj si štromarji mislite kar hočete, a le poglobite se v to. Pa najdite boljšo razlago, zakaj se razlike zelo slišne.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a Rogouc » Po Sep 05, 2005 8:55 am

:P

No, slikce sem dal v razmislek, ker si marsikdo ne zna predstavljati, kako zadeve v napajalnem delu naprav sploh izgledajo. Hotel sem namigniti na nekaj drugega - glavni izvor motenj ki degradirajo zvok se ne nahaja v(ne)kvaliteti omrežne energije, ki nam napaja naprave, temveč v tem, kako so naprave zgrajene. Naprava MORA biti zgrajena tako, da omrežno napetost ki je v bistvu dobra samo za šporhete in volframske žarnice pretvori v nekaj, kar se bo dalo uporabiti za napajanje naših ljubih napravic. Res je, lep sinus za napajanje audio naprav sploh ni najprimernejši, ker se bodo z njim napajalni kondenzatorji slabše polnili...

Še vedno je prevladujoče zmotno mišljenje, da so za širjenje energije bistvene žice, pa to ni tako enostavno. Žice so le medij za prenos elektronov, pretok energije pa se dogaja v magnetnem polju okoli žic. Če bi lahko s prostimi očmi videli vsa magnetna polja vseh sklopov naprave, bi nas kap. Vsa ta polja so namreč prepletena med sabo in druga drugo deformirajo, zaradi česar se dogaja, da na koncu žice dobimo nekaj drugega, kar je bilo na začetku, pa čeprav je vmes samo - žica. Zato se poznajo tudi napajalni kabli. Drugačna geometrija kabla prinese drugačno sevalno karakteristiko in drugačen vpliv na zvok. Sploh ni rečeno, da gredo kake smeti v napravo. Vpliv napajalnega kabla je precej močan tudi na interkonekte, zaradi česar se tisti zadnji del napajalnega kabla tako čudežno pozna. Tudi če gredo smeti v napravo, niso (energijsko gledano) nič v primerjavi s tistim, kar generirajo diode v napajalniku. Filtriranje omrežne napetosti je bilo vedno stvar polemik, ker s tem v končni fazi pravzaprav niti ne odstranimo ne vem kaj škodljivih svinjarij (za to je poskrbljeno že v napravah). Zaradi filtriranja se predvsem spremeni način filanja napajalnih kondenzatorjev, kar spremeni karakteristiko magnetnega polja napajalnega sklopa (preoblikujejo se tiste špice pri filanju kondijev na zadnji od zgornjih treh slik), in drugačno magnetno polje napajalnega sklopa (ki je seveda najmočnejše in kot tako v napravi najvplivnejše) povzroči drugačen zvok. In tako naprej in tako naprej...

Po moje je igračkanje z napajalnimi kabli in generatorji najboljšega štroma stran metanje denarja. S tem se po mojem mnenju in mojih izkušnjah zvok ne izboljša, le spremeni se. Pametneje je to dodatno sumo denarja investirati v boljšo napravo, pri kateri je s kvalitetnejšim napajalnim poskrbljeno za BOLJŠI zvok.

Rogouc
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am

OdgovorNapisal/-a DaretovaSenca » Po Sep 05, 2005 10:24 am

[quote="Rogouc"]:P
Po moje je igračkanje z napajalnimi kabli in generatorji najboljšega štroma stran metanje denarja. S tem se po mojem mnenju in mojih izkušnjah zvok ne izboljša, le spremeni se. Pametneje je to dodatno sumo denarja investirati v boljšo napravo, pri kateri je s kvalitetnejšim napajalnim poskrbljeno za BOLJŠI zvok.
Rogouc


Rogouc.

Mislim da Igor(Vklop) vse kar se tam demonstrira, priklaplja na PSA(razen Gryphon ojačevalca). Ali potemtakem to niso dovolj dobre naprave? Kaj pa so potem dovolj dobre naprave, v katere naj bi namesto v napajalne kable in PSA naprave investirali denar? Se mi zdi, da tudi Franc uporablja Transparent napajalne kable na svojih najboljših komponentah, boš tudi za "njegove" naprave trdil, da nimajo dovolj dobro rešenega napajalnega sklopa ?

Iztok
DaretovaSenca
 
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Jun 30, 2005 6:39 pm

OdgovorNapisal/-a VCC » Po Sep 05, 2005 12:44 pm

Živijo! (malo se bom vmešal)
[quote="DaretovaSenca"]Mislim da Igor(Vklop) vse kar se tam demonstrira, priklaplja na PSA(razen Gryphon ojačevalca). Ali potemtakem to niso dovolj dobre naprave? Kaj pa so potem dovolj dobre naprave, v katere naj bi namesto v napajalne kable in PSA naprave investirali denar? Se mi zdi, da tudi Franc uporablja Transparent napajalne kable na svojih najboljših komponentah, boš tudi za "njegove" naprave trdil, da nimajo dovolj dobro rešenega napajalnega sklopa ? Iztok

Iztok.
Ali dejstvo, da Igor prodaja neko napravo, njo že dela dovolj dobro?
Ali dejstvo, da Igor napravo priklopi na PSA pomeni ne dovolj dobro napravo?
Ali dejstvo, da Gryphon ni priključen na PSA pomeni še kaj drugega kot to, da je PSA (le) 200W?
Ali dejstvo, da Igor prodaja (!) kaj pomeni?
:twisted:
Smo na zelo spolzkem terenu, očitno.
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a Rogouc » Po Sep 05, 2005 12:56 pm

Ja, Iztok, na žalost je večina naprav (tudi najdražje niso nobena izjema), predvsem ojačevalnikov porazno narejenih, kar se napajanja tiče. Ojačevalniki cukajo največje tokove, hkrati imajo pa napajanje najbolj primitivno rešeno. Na žalost imaš tu samo dve možnosti - ali kupiš nekaj, kar ti ustreza, ali pa si (pod pogojem da veš kaj delaš in kaj hočeš doseči) zadevo narediš sam. Kot sem prej omenil - kar sem napajalnih kablov in filtrov doslej sprobal, ni nikoli šlo za izboljšave v zvoku, temveč za spremembe v zvoku, česar pa seveda na gre enačiti. Tako kot npr če imaš računalniški monitor, ki ti pri eni nastavitvi vse vleče bolj na modro, pri drugi pa na zeleno. Verjetno nobena ni boljša...

Zame je (kar se napajanja tiče) dobro konstruiran tisti ojačevalnik, ki je imun na menjave napajalnih kablov in zunanjih filtrov, kar pomeni, da mu omrežna napetost ne degradira zvoka. Aja, pa za povrh mora tudi dobro zveneti, seveda, hehehe. Zdaj pa v lov na take naprave... :P
Rogouc
 
Prispevkov: 199
Pridružen: Če Mar 31, 2005 7:02 am

OdgovorNapisal/-a jozevolf » Po Sep 05, 2005 2:04 pm

Teza, da je dobro konstruiran ojačevalnik imun na menjave napajalnih kablov in zunanjih filtrov je ODLIČNA! Dodal bi le, da morajo vsi ti kabli ustrezati nekim splošnim elektrotehnično-varnostnim standardom (zadovoljiv presek, vtiči z dobrim kontaktom...), omrežna napetost pa mora biti v okviru toleranc, ki jih navaja elektrodistribucijsko podjetje.

Lov na take naprave...

Kateri proizvajalci so že kdaj izjavili kaj v stilu: "As long as the power cord can deliver the current and voltage required to drive the amplifier to full power it is as good as it can get."
jozevolf
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Če Mar 31, 2005 1:43 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a DaretovaSenca » Po Sep 05, 2005 2:46 pm

[quote="VCC"]Živijo! (malo se bom vmešal)
Iztok.
Ali dejstvo, da Igor prodaja neko napravo, njo že dela dovolj dobro?
Ali dejstvo, da Igor napravo priklopi na PSA pomeni ne dovolj dobro napravo?
Ali dejstvo, da Gryphon ni priključen na PSA pomeni še kaj drugega kot to, da je PSA (le) 200W?
Ali dejstvo, da Igor prodaja (!) kaj pomeni?
:twisted:
Smo na zelo spolzkem terenu, očitno.

- sorry, še vedno imam Igorja in Franca z njunim asortimanom komponent za nekaj, čemur gre zaupati, vsaj na "našem" terenu. Seveda govorimo o najdražjih komponentah.
- Igor priklaplja na PSA naprave, za katere misli, da delajo boljše (pa saj smo že imeli teste, a ne?).
- Vklopov demo PSA ima 1000 W in ne 200W
- no ja, Igor in Franc le prodajata firme z "imenom". Na tem forumu kakšne resne kritike o teh proizvodih še nisem slišal, pa sem bil pač prepričan v dobro ...
- strinjam se, da priklop na PSA še ne pomeni boljšega zvoka in da je to lahko marketinška poteza. Vseeno pa pri takih cenah PSAja kupci morajo slišati razliko, da potem odštejejo mastne denarce ... Ali pa je to samo psihološka varianta?
- to da Igor nekaj prodaja, še ne pomeni nič, prav tako, kot ko nekdo reče, da PSA ali napajalni kabli nimajo vpliva na sistem. Na nas pa je, da slišimo in se odločimo. Vseeno pa mi je zanimiva poteza npr. Nordosta, ki naredi izjemno drage napajalne kable. Se pravi, oni vedo, da ima veliko naprav najdražjega razreda slab napajalni sklop in da bodo taisti kupci tudi pripravljeni odšteti kupe denarja za "še en kabel" ! Ali pa ....
- bo letos CC spet imel svojo sobo? In če, pripravite sistem, na katerih se PSA in napajalni kabli ne bodo poznali, obenem pa bo vrhunsko reproduciral zvok. Lani sistem za povprečno plačo, letos pa za letno nad-nadpovprečno (vsaj v smislu zvoka) ...

lp Iztok
DaretovaSenca
 
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Jun 30, 2005 6:39 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a DaretovaSenca » Po Sep 05, 2005 2:54 pm

[quote="jozevolf"]
Kateri proizvajalci so že kdaj izjavili kaj v stilu: "As long as the power cord can deliver the current and voltage required to drive the amplifier to full power it is as good as it can get."

Pa je že kdo izjavil, da njihova komponenta ne rabi dobrih napajalnih kablov ali PSAja ? Je že kdo izjavil, naj na CDPju ali gramofonu vrtimo samo avdiofilske posnetke? Je že kaka firma v svojih reklamah omenila slabosti naprav?

lp Iztok
DaretovaSenca
 
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Jun 30, 2005 6:39 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Sep 05, 2005 3:08 pm

Različni avdofili, različne izkušnje:

Da se vrnem na moje primerjave z avtomobilčki: mislim, da je skoraj vsem jasno, da se pri Formuli 1 vsak "drekec" pozna (saj berete ,da ga še tik prd tekmo nastavljajo in prirejujejo- seveda še niso probali vrhunskih kablov za "dovod elektrike na svečke", ki jih je VDH včasih celo promoviral) in je jasno, da se vse te fine modifikacije na golfu ne bodo niti poznale ali bo golf celo "igral" slabše.

Zato se zamislite nad svojim sistemom in mogoče nekatere spremembe so le spremembe, ki jih vaš sistem ni sposoben pokazati v pravi luči. oziroma enostavno fine stvari mora dober sistem pravilno pokazati.

Toda če npr. en kabel zvok visoke zmanjša, bo prvi avdiofil rekel, da je zvok zadefan, drugi pa, da sedaj zvok ni več agresiven. Tretji avdiofil pa ima ....!

No, kako dober je kabel sedaj in komu verjeti?
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a VCC » Po Sep 05, 2005 3:30 pm

Živeli!
[quote="administrator"]
Da se vrnem na moje primerjave z avtomobilčki: mislim, da je skoraj vsem jasno, da se pri Formuli 1 vsak "drekec" pozna.....


Franc, tukaj se pokaže največji problem našega razpravljanja. Namreč, pri formuli ena je šala mala izmerit razlike v času na krog, če vgradimo en novi "drekec" v bolid. Meritve časa so dobre do recimo femtosekundnega razreda velikosti. In potem tukaj dvoma več ni.
V audiu je pač veliko vsega na bazi čustev (dojemanje glasbe), psihoakustika pa je itak svoja stvar. Zadeve so objektivno (žal) neocenljive (glede ABX testiranja je pa dober članek, ki ga je posredoval gašper v drugi nitki).
Sam verjamem, da se zvok z napajalnimi kabli in napajalnimi vmesniki spreminja, vendar sem zadržan v zvezi z opredeljevanjem ali je bolje ali slabše.

Da skrenem s teme:
A se vidimo v Vklopu v sredo? DaretovaSenca?
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Sep 05, 2005 3:35 pm

Ja , saj se tudi v res vrhunskem sistemu vse sliši, toda večina nima dolgoušesnih izkušenj. Saj tudi ni vseeno, kdo pelje Formulo tisti krog, a ne?
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a DaretovaSenca » Po Sep 05, 2005 4:13 pm

[quote="VCC"]A se vidimo v Vklopu v sredo? DaretovaSenca?

Nauš verjel, ampak v soboto se mi moži hčerka in priprave so v zaključni fazi. Naslednjič pa bom verjetno tam.
lp Iztok
DaretovaSenca
 
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Jun 30, 2005 6:39 pm
Na vrh

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Sep 05, 2005 4:25 pm

Čestitam(o).
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a VCC » To Sep 06, 2005 7:05 am

Živeli!
[quote="DaretovaSenca"]Nauš verjel, ampak v soboto se mi moži hčerka in priprave so v zaključni fazi. Naslednjič pa bom verjetno tam.

Čestitke!
LP; VCC
VCC
 
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Mar 13, 2005 5:28 pm
Na vrh

Naslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov