Lastne izkušnje

avdio-sem so premaknjene tudi vse stare teme

Lastne izkušnje

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Če Feb 02, 2006 2:01 pm

Napišite slabe in dobre izkušnje ob zamenjavi komponent.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Če Feb 02, 2006 2:28 pm

Naš prijatelj iz avdiokluba mi je prinesel tranzistorski predojačevalec (starejši Technics) in me prepričeval, da je boljši od CJ PV12. Pa smo ga priklopili in testirali kar teden dni. Prvi vtis: jebenti, res je boljši. (psovka je tu zato, ker sem skoraj zaljubljen v CJa)
Pa sem potem za nekaj časa spet postavil v sistem CJ, da vidim ali se mi je res samo zdelo, ali je tranzistor res boljši.
Ti hudič, res je bil zvok s CJem nekaj bolj poln ampak nisem vedel ali je napihnjen ali kaj. Prišlo je tudi nekaj prijateljev, pa smo skupaj premlevali in nekako prišli do zaključka, da je tranzistorska starina res boljša.
In ker hočem vedno še dodatna mnenja, sem zatežil še FKju in ga spraševal za mnenje.
Pa mi je svetoval, da naj za začetek v sistem postavim dobro kablovje in ponovim ves test.
Kabli ki mi jih je posodil so bili Cardas Goled Cross (zvočniški in interkonekti)
In sedaj pride tisto kar me je dobesedno razsulo. Po kakšnih dveh urah uigravanja sem "padel dol" zaradi spremembe v zvoku,
Najprej bistveno večji prostor, večja globina in predvsem izredna čistost zvoka. Mislim predvsem na zvok simfoničnega orkestra, kjer je bilo vse jasno in slišno, pa vseeno celota.
Tako sem potem testiral še cca en dan, zadnji dan pa sploh nisem več izgubljal časa s testiranjem ampak sem samo poslušal in poslušal in poslušal.
Prvič sem popolnoma ugasnil luč in v temi užival ob glasbi. In to neizmerno.
Nauk basni? Vseeno je nekaj v kablih. Točneje veliko je v kablih.
In še zakaj me je razsulo? Ker je v teh kablih tudi veliko keša, ki ga trenutno nimam. In sedaj sem spet na starih home made kablih (naredil sem jih kar nekaj po nasvetih z raznih forumov in tudi vse po Ozrenu Bilanu) ampak to je žal samo dobro , jaz pa sem imel to nesrečo, da sem že slišal odlično.
Pa vaše izkušnje??
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Ne Feb 05, 2006 9:56 am

Po mojih izkušnjah ima podobne izkušnje- a le prvi del, veliko ljubiteljev dobrega zvoka ( kaj je to vsakemu pa je seveda drugo vprašanje) in zato se zgodi, da veliko avdiofilov zavrže prave aparature in zadržijo napačne in lovljenje lastnega repa, kako popraviti zvok, se začne. Podobno seveda velja obratno, avdiofili imajo slabe zvok ( ne glede na ceno in ime) ter si izposodijo drage kable in njihov zaključek je da so zanič, ker se zvok magično ni popravil in da so le blef. To, da pa jim zaradi dobrih nevtralnih kablov sistem spusti vse skozi, kar seveda le ta tega ne prenese, pa ne spoznajo.

Pač so navajeni na kable, ki odrežejo ali priredijo informacije in zato "pašejo" v sistem. To velja za veliko kablov takših in drugačnih konstrukcij, predvsem " poceni rešitev". Npr. odreže najnižje base in visoke, ter zato paše v majhen agresiven netransparenten sistem . Ali pa dvigne del spektra in ker se več sliši, so avtomatično boljši kabli.

Seveda ni nič narobe imeti poceni kabel v svojem sistemu, toda kar počez udrihati čez drage kable( če veliko stanejo, a obenem resnično dvignejo nivo zvoka sistema- a je to potem še drago?) in ob tem ne imeti primernih aparatur podobnega ranga ter izkušenj in znanja, pa je na koncu le v lastno škodo avdiofila, ki razmišlja o zvoku, aparaturah in kablih zakaj "ne igrajo".

Je le še bolj izgubljen in zafrustriran in se zato nekateri zatečejo k čarobnim rešitvam raznih "internetnih idej", ki vse le znajo kritizirati, rešitev pa ne dajejo- pa še zastonj( ideje seveda) so na prvi pogled.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a trancedeejay » Pe Feb 10, 2006 12:17 pm

Je kdo imel na voljo vec raznih antivibracijskih podlog ali nogic in kaksen je vpliv le teh na zvok? Torej zanima me katera podloga se vam je zdela najboljsa(z najvec ucinka), katera je stvar poslabsala, katera pa ne naredi nic. Ali pa razlicne nogice. Vemo da se nekatere prodajajo za ogromne denarje............... pa recimo katere podloge/nogice imajo najboljsi price performance ratio(verjamem da v vsakem sistemu drugace, ampak zanimajo me vase izkusnje) in pa koliko doticna stvar stane.
Have a nice Day

Matt
MUSIC IS THE KEY
trancedeejay
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To Mar 29, 2005 6:28 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Po Feb 13, 2006 6:32 pm

Osnovni princip je ta: komponenta mora biti dobra in nevtralna in potem vse te dodatne stvari izboljšajo zvok.

Komponento hočemo izolirati od okolice ter istočasno dušiti vibracije v sami aparaturi.

Če pa npr. ima komponenta nekontroliran bas, bo "pomagalo" , če ta bas odrežemo z npr. špicami. Ali pa bomo dobili več analitičnosti ali pa preveč agresivnosti, ker bo basa manj in manj poln zvok.
Če pa komponenta nima basa, dodamo mehko podlogo in bo basa več- seveda ne pravega. Ali pa bo zvok zaradi tega manj agresiven ali pa nedefiniran-kakor se vzame.

Seveda pri dobrih komponentah to bo vplivalo na finost zvoka.

Toda eno je uporaba špic in podlog- toda na čem- na omari ali na kvalitetnih stojalih z ločenimi policami. In tedaj lahko dosežemo ravno obratni efekt z isto stvarjo kot če jo podlagamo direktno.

Toda boljša mehanska konstrukcija aparature je manj občutljiva na to kjer stoji.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a Marko Puš » To Feb 14, 2006 11:16 am

V High-Endu se VSE pozna in VSE je pomembno! Vprašanje je le, ali je vsaka sprememba tudi napredek. Za nekatere je, za druge ni in včasih je, včasih ni, bo nekdo rekel, vendar z relativizacijo nikoli ne pridemo prav daleč. Zato je odločilnega pomena to, kar je Franc poudaril na začetku: da mora imeti človek najprej ZELO kakovosten sistem, šele potem ima smisel t. i. fine tuning.

Vendar, ker se vsi nikoli ne bomo poenotili, kaj je to dober sistem, tudi pri pripomočkih ni pričakovati enotnega mnjenja, kateri so dobri. Seveda pa tudi v Hi-Fi-ju obstajajo OBJEKTIVNO dobre komponente in OBJEKTIVNO dobri pripomočki, ki iz komponent iztisnejo NE VEČ, pač pa samo tisto, kar komponenta že sama po sebi ima.

Po mojih izkušnjah so objektivno dobri pripomočki na primer: Finite Elemente Pagode HD Master Reference stojala, pa Cerabase nogice, Furutech električne vtičnice in vtikači ter razdelilci, HMS el. zidne doze, Hagerman Technology Burn-in naprava (pripravljam še preizkus WBT zvočniških priključkov iz platine, pa kakovostnih varovalk...) in še marsikaj bi se našlo. Zakaj? Ker niso v noben sistem, v katerih sem jih poslušal (teh pa ni malo) vnesli karkoli negativnega in vedno so bili njihovi učinki izključno pozitivni ter s časom zelo predvidljivi. Pogosto slišim, da določen pripomoček "paše" v določen sistem, omenjeni in ostali pa po mojih izkušnjah "pašejo" v VSAK kakovosten sistem brez izjeme.

Če se boste malce pozanimali o teh proizvodih boste ugotovili, da so nekateri skoraj perverzno dragi, vendar ko slišite njihove učinke, ta podatek izgubi svoj smisel, saj brez njih enostavno ne bi mogli več živeti... prekletstvo avdiofilstva pač.
Marko Puš
 

OdgovorNapisal/-a trancedeejay » Če Feb 16, 2006 3:11 pm

HI
Znano je da je v kablih tudi nategovanja ljudi, ki kupijo kabel glede na izgled bi lahko rekli(se pac sami nategnejo).Sam sem preizkusil ze vec power cordov, se doma sem jih delal in pri nekaterih kablih dejansko je razlika, pol kablov pa ni vredna vec kot 5 jurjev(razen ce ni kaksnih furutech ali podobnih konektorjev montiranih. Ni pa mi jasno kaksna je fizikalna razlaga za to razliko.
Recimo opazil sem koliko pomeni zascitni oklop pri kablih - sem ga za probo vtaknil v receiver, ko sem imel kabel z in brez oklopa je pri slednjem bil prisoten rahel brum na center kanalu - prej ne ali pa zelo potiho(sem nekajkrat probal)
Drugi kabel sem spet nekaj experimentiral, kjer sem vse zicke malo ovijal, pletel, med pletenjem so sle zice tudi okoli ferita in na koncu preizkusil tudi ta kabel - poznalo se je na aktivnem subwooferju, bas je bil bolj kontroliran in nevpadljiv.
Pol kablov ni bilo boljsih od navadnega lapp kabla z oklopom(pa so bili kar dosti drazji, mogoce na racun konektorjev in firme), nekateri pa so res naredili razliko,vsaj jaz imam take izkusnje - je razlika posledica pletenja, mogoce raznih filtrov v kablu,vodnikov........?
Kaksne imate vi izkusnje - odkar pri meni kraljuje Nad S300(Gryphon), so razlike vecje.(pa tudi radiatorja ne potrebujem)
Have a nice Day

Matt
MUSIC IS THE KEY
trancedeejay
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To Mar 29, 2005 6:28 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Če Feb 16, 2006 3:36 pm

Kar nekaj kablov vseh vrst se da pri nas izposoditi in preiskusiti, tako, da ne vem od kod ideja, da ljudje kar kupujejo drage kable zaradi izgleda ali visoke cene.

Večina si jih izposodi in preiskusi in se nato sama odloči. Tukaj pa seveda igrajo izkušnje, znanje, nivo sistema ter sploh kaj je dober zvok.

Npr. pišeš bas je bil bolj kontroliran in nevpadljiv-zate boljše. Kaj pa če je npr. tvoj subwoofer v osnovi dober, in je tak kabel samo odrezal base, ki so bili preje premočni zaradi slabe postavitve v sobi, ali pa parametri niso bili optimalno nastavljeni? Ali pa je subwoofer v osnovi tak, da ne igra najnižjih frekvenc in igra bolj enonotni doneč bas in sedaj ,ko je odrezan se seveda sliši boljše. Zato je potrebno ob spremembah optimizirati pogoje na novonastalo situacijo in šele potem ugotavljati dejstva.

Skratka veliko je vplivo na to, kaj je dejanski vzrok zakaj je nek kabel boljši ali slabši v resnici. Tu pa zopet igra veliko vlogo boljši sistem, kjer naj bi bilo manj ostalih vplivov na oceno nekega kabla, ali komponente na testu.

Dejstvo je ,da se kabli poznajo in seveda ne bodo naredili dobre komponente v slabo in obratno. Zakaj se poznajo power kabli se ne da tako enostavno razložiti. Če upoštevamo vse kable od elektrarne in razdelilne postaje ni neke logike. Toda sam kabel- laična razlaga, ima vseeno večji električni vpliv tedaj, ko je bližje komponenti. Prvo preko kabla aparatura lahko sprejema zunanje motnje, drugo pa je da vpliva kabel pri aparaturi kot "rezerovar za energijo", ki je aparaturi takoj na razpolago, ko jo le ta potrebuje oziroma pretok upočasni.

Zato se lahko vpliv kabla sliši kot bolj umirjen, manj agresiven zvok, ki pa nima dinamike in življenja. Ampak to paše agresivnim sistemom in kabel je proglašen za dobrega. Moje izkušnje kažejo, da imajo na kabel zelo velik vpliv dobri konektorji. Brez njih kabel vpliva precej manj.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a trancedeejay » Pe Feb 17, 2006 8:47 am

Npr. pišeš bas je bil bolj kontroliran in nevpadljiv-zate boljše. Kaj pa če je npr. tvoj subwoofer v osnovi dober, in je tak kabel samo odrezal base, ki so bili preje premočni zaradi slabe postavitve v sobi, ali pa parametri niso bili optimalno nastavljeni? Ali pa je subwoofer v osnovi tak, da ne igra najnižjih frekvenc in igra bolj enonotni doneč bas in sedaj ,ko je odrezan se seveda sliši boljše


Pri subu je bil misljen napajalni kabel(aktivni sub) - sub je dober, drugace ga ne bi imel,le postavljen je na edino mesto kamor ga lahko postavim, zato sem tudi primerjal razliko med prilozenim in DIY napajalnim kablom.
Have a nice Day

Matt
MUSIC IS THE KEY
trancedeejay
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To Mar 29, 2005 6:28 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Pe Feb 17, 2006 9:04 am

Moj komentar je bil seveda mišljen kot izmišljen a možen problem, ne neko dejstvo pri tebi, ki pa vseeno mogoče da malce misliti.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a fotr » Pe Feb 17, 2006 11:13 am

Pol kablov ni bilo boljsih od navadnega lapp kabla z oklopom(pa so bili kar dosti drazji, mogoce na racun konektorjev in firme), nekateri pa so res naredili razliko,vsaj jaz imam take izkusnje - je razlika posledica pletenja, mogoce raznih filtrov v kablu,vodnikov........?

Jaz mislim, da je razno zvijanje in prepletanje veliko manj pomembno kot pa uporabljeni material.
Sam sem namreč kar nekaj kvačkal pa štrikal in vezel že skoraj goblene iz kablov, pa efekta, razen zabave ob delu, ni bilo nobenega. V takih primerih (mislim na domače preskuse) so se mi še daleč najbolje odrezali UTP kabli ( in to en sam par)
Preskušeno
fotr
mod
 
Prispevkov: 346
Pridružen: Pe Feb 18, 2005 10:37 am
Kraj: Škrilje vas nad Igom

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » Pe Feb 17, 2006 11:24 am

Zvijanje in prepletanje po občutku je podobno kot bi hotel odpreti ključavnico z veliko možnostmi, a le eno rešitvijo, katere ne poznamo. Zato se pa vse sliši podobno ter ne najboljše. Potrebno je imeti nekaj znanja in pravega materiala, zakaj nekaj tako in tako vpliva.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

OdgovorNapisal/-a ak » Pe Feb 17, 2006 10:02 pm

Nekaj napol laičnih misli z nekaj strokovnega občutka (laični audiofil s štromarskim ozadjem :wink: )

Glede na to, da vsaka žica lahko igra vlogo antene, je dokaj jasno, da jo lahko tudi napajalni kabel. Zato je oklop tudi na napajalnem kablu pomemben, vendar ne samo da obstaja, ampak, da je prav izveden in ozemljen.

Zvijanje oz.pletenje lahko pomaga. V teoriji vsaka "zanka" pletenice inducira električni tok v nasprotni smeri, tako da se inducirani tokovi iz sosednjih zank kompenzirata.

Glede na kakovost audiofilskih naprav bi človek pričakoval, da bodo imele vsaj napajalni del narejen tako, da ga take motnje ne bi motile. Saj gre navsezadnje (lahko) za relativno enostavno zadevo: velik trafelc, pa dober usmernik, pa velik in kakovosten kondenzator - pa je. Ja, ja, saj se da tudi tu komplicirati do onemoglosti, ampak to je (lahko) to.

Kot dodatek k zgornjemu odstavku pa...naš 230V 50Hz signal je zasvinjan z vsem živim: od raznih zvok-frekvenčnih informacij za števce elektrike, signalov za semaforje, pa do višjeharmonskih komponent, ki jih v omrežje nazaj šibajo razni tiristorji pa frekvenčni pretvorniki, pa kaj vem kaj še vse. Torej, če živite v normalni soseski, ki ima na elektriko priklopljene hladilnike, pa pralne stroje, pa televizorje, pa imate v sosedstvu še manjšo tovarno...je vaša napajalna elektrika v r...tazadnji.

Kljub temu ne verjamem, da bi drag (in pravilno narejen) napajalni kabel bil dosti boljši od poceni (in pravilno narejenega) laptop kabla. Razen seveda, če ima prvi vgrajene kake filtre ali gladilce napetosti.

Nekaj takega je napravica, ki sem jo snel iz linije za proizvodnjo električnih uporov. Specificirano ima vhod 220V+/-10% in izhod 220V+/-1% (če se ne motim, ne vem več točno na pamet). Bila je uporabljana za napajanje inštrumentov za in-proces-kontrolo proizvodnje uporov. Malo sem jo pomeril z dvokanalnim osciloskopom in strela dejansko res dela. Pa ne samo, da poreže špice ampak dejansko dvigne 220V sinusoido, če jo kaj manjka. In še zgladi jo. Problem je samo v tem, da ima samo 500VA in da brni in prede ko prehlajen maček. Čakam, da jo bom nekega dne vgradil v kak drug prostor in nanjo z dolgim (kakovostnim) napajalnim kablom priklopil predojačevalec. :D

lp
ak 8)
Uporabniški avatar
ak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: Po Mar 21, 2005 7:29 am
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » So Feb 18, 2006 9:09 am

Sam nimam dobrih izkušenj z različnimi " popravljalci in filtri štroma". Vse prehitro "pogladijo" tudi muziko. Dobri pomagajo tam, kjer je res "slab štrom" predvsem tiste ure ,ko je res slab.

Dobri power kabli so res pomembni a ne toliko kot povezovalni. Veliko power kablov, pa se obnaša kot omenjeni popravljalci štroma in je navaden kabel lahko boljši.

Še vedno pa velja osnovno pravilo: dobre aparature in dobri povezovalni kabli. In če to igra, se bodo dobri power kabli poznali. Če pa sistem ne igra kot bi moral, oziroma bi lahko, po vzrok ni v slabih power kablih.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

LP zvok

OdgovorNapisal/-a kuzma2 » To Apr 18, 2006 4:21 pm

Za lovce na detajle:

Na LPju Sonny Rollins-Way Out West( OJC 337) nemška poizdaja poslušajte skladbo Wagon Wheels.

Sam saksofon je posnet dokaj v ozadju levega kanala, kar daje bolj zaprt nedirekten zvok in nemirnost,ki se odraža tudi s tem, da se saksofon sliši tudi proti sredini, kar nakazuje da se saksofonist obrača proti basistu in bobnarju, ki sta na njegovi levi, kar poberejo tudi drugi mikrofoni. Na ovitku piše ,da je bilo to njihovo prvo snemanje skupaj.

Na mojem sistemu ko pride solo Ray Browna na kontrabasu,je v ozadju zvoka kontrabasa komaj zaznavno slišati tudi kot delno petje-mrmranje-dihanje- šepetanje samemu sebi RB.

Na koncu skladbe pa se jasno sliši pritiskanje tipk saksofona SR.
FK
kuzma2
 
Prispevkov: 1707
Pridružen: Pe Mar 11, 2005 3:22 pm

Naslednja

Vrni se na HIFI 2005-2013

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost